Zīda ceļš. Senās Ķīnas māksla
No 2016. gada 22. oktobra līdz 2017. gada 8. janvārim Mākslas muzejā RĪGAS BIRŽA (Doma laukumā 6, Vecrīgā) būs skatāma Senās Ķīnas mākslas izstāde “Zīda ceļš”, kas tapusi sadarbībā ar organizāciju “Art Exhibitions China”.

Vairākus tūkstošus gadu senais Zīda ceļš, vedot tirgotājus pa neskaitāmām upēm un ceļiem, cauri kalniem un lejām, nodrošināja Austrumu un Rietumu kultūras, politikas un ekonomikas apmaiņu. Tas sākās Senajā Ķīnā un savienoja Centrālo un Rietumāziju ar Eiropu, atstājot daudzas vēsturiskās liecības no reģioniem, kas stiepās gar Zīda ceļu.

 

Izstāde “Zīda ceļš. Senās Ķīnas māksla” piedāvā ap 100 artefaktu izlasi sākot no Rietumu Džou dinastijas (1046.–771. g. p.m.ē.) līdz pat Min dinastijai (1368.–1644. g. m.ē.), parādot dažādus Senās Ķīnas mākslas priekšmetus no reģiona, kur sākās Zīda ceļš, un atklājot Austrumu un Rietumu kultūru mijiedarbību minētajā laika posmā. Zīda ceļš ietekmēja gan cilvēku materiālo, gan garīgo dzīvi. Tas sniedza iespēju Eiropai atklāt jaunas amatniecības tehnikas, materiālus, kultūru un ticību. Iespaidi aizceļoja arī uz Ķīnu, atspoguļojoties mākslā un amatniecībā izmantotajos ornamentos un tēlos, kā arī iepazīstinot Ķīnu ar citām kultūrām un reliģijām.

 

Lai gan tirdzniecības sakari sāka veidoties jau pirms Haņ dinastijas (206. g. p.m.ē.–220. g. m.ē.), pirmais lielais Zīda ceļa uzplaukums norisinājās tieši šajā periodā, tāpēc izstādē būs aplūkojami Haņ dinastijas keramikas, bronzas, nefrīta, zelta, lakas un tekstila mākslas paraugi.

 

Otrs lielākais Zīda ceļa uzplaukums saistāms ar Tan dinastiju (618.–907. g. m.ē.), kura ir uzskatāma par vienu no Senās Ķīnas kultūras augstākajiem punktiem. Tan dinastijas mākslas objektos spilgti parādās viens no Zīda ceļa simboliem – kamielis. Tirgotāju karavānas bieži vien izmantoja šo dzīvnieku, lai pārvadātu preces. Tas attēlots visdažādākajos materiālos – sākot ar keramiku un beidzot ar zeltu.

 

Izstādē apmeklētāji ieraudzīs arī daudzveidīgus tekstila izstrādājumus. Laikam ejot, apmaiņai un tirdzniecībai lietoja atšķirīgus priekšmetus, bet savu nosaukumu Zīda ceļš ieguvis pateicoties smalkajam audumam, kas iemantoja lielu popularitāti tirgotāju vidū. Ķīnā zīdu sāka ražot gandrīz pirms pieciem tūkstošiem gadu, taču Eiropā tikai viduslaikos. Tieši šī iemesla dēļ zīds Eiropā ilgus gadsimtus ir bijis vērtīgāks par zeltu.

 

Izstādi papildina artefakti no Ķīnas Sjiņdzjanas Uiguru autonomā apgabala, kas ir būtiska Zīda ceļa sastāvdaļa, jo trīs līdz četrus tūkstošus gadu atpakaļ kultūras apmaiņu starp Austrumiem un Rietumiem aizsāka nomadu migrācija. Eksponātos no šī reģiona būs redzama pirmā saikne starp Eiropu un Āziju. Tāpat izstādē iekļauti Senās Ķīnas mākslas priekšmeti, kuros manāmas pat grieķu un romiešu ietekmes. Tiks pārstāvēta arī Henaņas province, kas atrodas Huanhe upes vidusdaļā un lejtecē. Šī province tiek uzskatīta par Ķīnas kultūras šūpuli.

 

Šāda mēroga Senās Ķīnas mākslas izstāde Latvijā būs aplūkojama pirmo reizi, ne tikai parādot Sjiņdzjanas apgabala Zīda ceļa priekšmetus un Henaņas provinces Ķīnas kultūras artefaktus, bet arī iezīmējot Zīda ceļa lomu Austrumu un Rietumu kultūras apmaiņā.

 

Izstāde veltīta Ķīnas un Latvijas diplomātisko attiecību 25. gadadienai.

 

IZSTĀDES  PATRONĀŽA:

Dace Melbārde, Latvijas Republikas kultūras ministre

Luo Shugang, Ķīnas Tautas Republikas kultūras ministrs

Liu Yuzhu, Ķīnas Kultūras mantojuma pārvaldes direktors

 

PROJEKTA  VADĪTĀJI:

Daiga Upeniece, LNMM / Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA vadītāja

Guan Qiang, Xie Jinying, Chen Fafen, Wang Jun, Ķīna

 

IZSTĀDES  KURATORES:

Cjaņa Vei (Qian Wei), “Art Exhibitions China”, Ķīna

Kristīne Milere, LNMM / Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA, Latvija

 

IZSTĀDES  IEKĀRTOTĀJA:

Liesma Markova

 

IZSTĀDES VIZUĀLĀ KOMUNIKĀCIJA:

Kristīne Jansone

 

IZSTĀDES  DARBA  GRUPA:

Zhao Gushan, Ren Jie, Feng Xue, Li Wei, Li Qin, Li Da, Wang Jinwen, Vita Birzaka, Zane Lūse, Vita Ozoliņa, Baiba Uburģe, Una Kastanovska, Inta Tiltiņa, Nataļja Kurganova, Ginta Saukāne, Elizabete Šatrovska, Ieva Andžāne, Dzintars Baumanis, Rūdolfs Cunskis, Mārīte Āboltiņa

 

IZSTĀDES  ORGANIZATORI:

 

IZSTĀDES  ATBALSTĪTĀJI:

 

SADARBĪBAS  PARTNERI:

 

 

 

#RigasBirza

#ZidaCels

#SenasKinasMaksla

Saistītie jaunumi
Saistītie pasākumi
news-image
20 Okt 17:00
TELPA, TĒRPS UN TĒLS: Zīda ceļš. Senās Ķīnas māksla
Izstādes kuratore Kristīne Milere ar piemēru palīdzību parādīs un pastāstīs par kultūru mijiedarbību, kas norisa Zīda ceļa ietvaros.
news-image
21 Okt 10:00
PRESES KONFERENCE izstādē “Zīda ceļš. Senās Ķīnas māksla”
Piektdien, 2016. gada 21. oktobrī, plkst. 10:00 mediju pārstāvji tiek aicināti uz preses konferenci Mākslas muzejā RĪGAS BIRŽA (MMRB; Doma laukumā 6, Vecrīgā), kurā tiks prezentēta izstāde “Zīda ceļš. Senās Ķīnas māksla”. Izstāde būs skatāma MMRB Lielajā zālē no š. g. 22. oktobra līdz 2017. gada 8. janvārim. Dalībnieku reģistrācija: plkst. 09:30–10:00.
news-image
22 Okt 16:00
TERRA INCOGNITA: Gads Ķīnā
Nodarbību vada Kristaps Veide - izsmalcinātu ceļojumu projektu vadītājs, zinošs ceļojumu padomdevējs.
news-image
25 Okt 12:00
INFORMATĪVS SEMINĀRS SKOLOTĀJIEM: Senās Ķīnas meistardarbi
Otrdien, 2016. gada 25. oktobrī, plkst. 12:00 Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA (Doma laukumā 6, Vecrīgā) aicina skolotājus, pedagogus un klašu audzinātājus uz informatīvu semināru “Senās Ķīnas meistardarbi”.
news-image
30 Okt 15:00
SARUNAS MUZEJĀ: izstādē "Zīda ceļš. Senās Ķīnas māksla"
Tikšanās ar izstādes kuratori Kristīni Mileri.
news-image
01 Nov - 05 Jan
Papīra locīšanas darbnīca
Papīra izgatavošanas tehnika ir viens no četriem Ķīnas lielajiem atklājumiem, kurš slepenībā tika turēts ilgu laiku. Ķīnas tradicionālās papīra locīšanas māksla Džedži (Zhezhi) aizsākumi datējami ar Tan dinastiju (618–907), un tās valdīšanas periods uzskatīts par Ķīnas Zelta laikmetu. Papīra locīšanas mākslai Ķīnā bija ne tikai vizuāli estētiska nozīme, bet arī tautas garīgajā kultūrā bāzēta prāta un ķermeņa koordinācijas sistēma.
news-image
11 Nov 17:00
SENĀS ĶĪNAS DĀRGUMI: Ķīnas bronza
Piektdien, 2016. gada 11. novembrī, plkst. 17:00 Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA (Doma laukumā 6, Vecrīgā) un izstādes “Zīda ceļš. Senās Ķīnas māksla” kuratore Kristīne Milere aicina uz pirmo pasākumu ciklā “Senās Ķīnas dārgumi”.
news-image
12 Nov 16:00
TERRA INCOGNITA: Ceļā uz brīvību /Motoceļojums uz Melburnu caur Ķīnu/
Ar ekspedīciju organizētāju, kalnu gidu un dokumentālo filmu veidotāju Jāni Kļaviņu sarunājas "Jēkaba Ceļojumu" vadītājs Uldis Alksnis.
news-image
13 Nov 13:00
Pekinas operas masku gleznošana
Pekinas operas izrādēs tiek izmantotas īpaša tipa sejas maskas. Tās simbolizē dažādas personības, raksturus un tēloto lomu likteņus. Galvenās krāsas, ko izmanto, lai parādītu šos dažādos tēlus ir sarkana, dzeltena, balta, melna, violeta, zaļa un sudraba.
news-image
19 Nov 12:00
Ķīnas tradicionālās papīra locīšanas (Džedži) darbnīca
Zīda ceļš bija seno laiku un viduslaiku tirdzniecības ceļš no Senās Ķīnas uz Centrālāziju, pēc tam uz Tuvajiem Austrumiem un Vidusjūras baseina valstīm. Tas izveidots 114. gadā p.m.ē., kad Ķīnā valdīja Haņ dinastija, kas vēlējās attīstīt stabilus tirdzniecības sakarus.
news-image
24 Nov 17:00
TELPA, TĒRPS UN TĒLS: Mākslinieka Kristapa Priedes pieredze Ķīnā
Par savu radošo darbību, izstādi un piedzīvoto stāsta gleznotājs Kristaps Priede.
news-image
25 Nov 17:00
Ķīniešu valodas pamati / 汉语入门
Ķīniešu valoda ir viena no senākajām ideogrammu sistēmām un gandrīz vienai piektajai daļai no pasaules iedzīvotājiem tā ir dzimtā valoda. Nodarbības laikā būs iespēja uzzināt gan to, kā šī valoda radās, gan apgūt pamatprasmes tās izrunā, apgūstot ikdienā izmantojamas ķīniešu valodas pamatfrāzes.
news-image
26 Nov 13:00
Pandu gleznošana
Lielā panda tiek uzskatīta par vienu no Ķīnas nacionālajiem dārgumiem. Panda ar bambusu ķepās ķīniešu glezniecībā simbolizē laimi un harmoniju.
news-image
27 Nov 13:00
Ķīniešu kaligrāfijas darbnīca /书法
Ķīnas kaligrāfija ir viena no vadošajām tradicionālajām mākslām Ķīnā. Mūsdienās tā vēl aizvien ir populāra un to ikdienā praktizē kā hobiju. Nodarbības apmeklētājiem būs iespēja iemācīties Ķīnas kaligrāfijas pamatvilcienus, izmantojot Ķīnas kaligrāfijas otu un Sjuaņ papīru. Tā būs iespēja iemācīties rakstīt arī ķīniešu hieroglifus.
news-image
03 Dec 16:00
TERRA INCOGNITA: Senā zīda ceļa mūsdienu paradoksi exPSRS
Stāsta rakstniece, kinodokumentāliste, producente un projekta "15 jukušas avis" autore Elvita Ruka.
news-image
04 Dec 13:00
Zīmogu griešanas darbnīca / 篆刻
Zīmogu grebšana ir viena no tradicionālajām mākslas formām, kas tikusi radīta Senajā Ķīnā. Tā ir dažādu rakstu zīmju (visbiežāk cilvēku vārdu) grebšana akmens zīmogā. Uz Ķīnas glezniecības vai kaligrāfijas darbiem parasti ir šāda veida zīmogi. Ar ķīniešu mākslinieka palīdzību darbnīcā būs iespējams izgrebt pašam savu zīmogu.
news-image
10 Dec 12:00
Ķīnas tradicionālās papīra locīšanas (Džedži) darbnīca
Zīda ceļš bija seno laiku un viduslaiku tirdzniecības ceļš no Senās Ķīnas uz Centrālāziju, pēc tam uz Tuvajiem Austrumiem un Vidusjūras baseina valstīm. Tas izveidots 114. gadā p.m.ē., kad Ķīnā valdīja Haņ dinastija, kas vēlējās attīstīt stabilus tirdzniecības sakarus.
news-image
11 Dec 15:00
SARUNAS MUZEJĀ: izstādē "Zīda ceļš. Senās Ķīnas māksla"
Tikšanās ar Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA vadītāju Daigu Upenieci.
news-image
14 Dec 17:00
Lasījumi izstādē “Zīda ceļš. Senās Ķīnas māksla”
Trešdien, 2016. gada 14. decembrī, plkst. 17:00 Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA Konferenču zālē (3. stāvā; Doma laukumā 6, Vecrīgā) norisināsies izstādes “Zīda ceļš. Senās Ķīnas māksla” lasījumi, kuros speciālisti no Ķīnas un Latvijas piedāvās tuvāk iepazīt leģendām apvīto Zīda ceļu, Ķīnas bagātīgo kultūras mantojumu un ekspozīcijā aplūkojamos unikālos artefaktus.
news-image
16 Dec 17:00
SENĀS ĶĪNAS DĀRGUMI: Ķīnas keramika un porcelāns
Piektdien, 2016. gada 16. decembrī, plkst. 17:00 Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA (Doma laukumā 6, Vecrīgā) un izstādes “Zīda ceļš. Senās Ķīnas māksla” kuratore Kristīne Milere aicina uz otro pasākumu ciklā “Senās Ķīnas dārgumi”.
news-image
17 Dec 13:00
Ķīnas tradicionālā papīrgriešana
Ķīnas tradicionālās papīrgriešanas vēsture ir vairāk nekā 1500 gadus sena un ir saistīta ar papīra pagatavošanas tehnoloģijas izgudrošanu.
news-image
18 Dec 13:00
Ķīnas tradicionālā mūzika / 中国传统乐器
Ķīnas mūzikas instrumenti tradicionāli tiek klasificēti 8 kategorijās: zīda, bambusa, koka, akmens, metāla, māla, ķirbja un ādas. Nodarbības laikā būs iespējams tos aplūkot un dzirdēt to dažādo skanējumu.
news-image
06 Jan 17:00
SENĀS ĶĪNAS DĀRGUMI: Ķīnas nefrīts
Piektdien, 2017. gada 6. janvārī, plkst. 17:00 Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA (Doma laukumā 6, Vecrīgā) un izstādes “Zīda ceļš. Senās Ķīnas māksla” kuratore Kristīne Milere aicina uz trešo, noslēdzošo pasākumu ciklā “Senās Ķīnas dārgumi”.
news-image
08 Jan 13:00
Laternu pagatavošanas darbnīca
Pirms Ķīniešu Jaunā gada notiek ikgadējais Laternu festivāls, kad cilvēki izmanto sarkanās laternas, lai simbolizētu sanākšanu kopā un radītu svētku noskaņu. Mūsdienās dažāda tipa laternas ir kļuvušas par simbolu svinīgiem pasākumiem.
news-image
08 Jan 13:00
Ķīnas mezglu siešana
Ķīniešu mezgls ir Senās Ķīnas civilizācijas skaistuma un gudrības simbols. Tam ir ap 11 pamat tipi, kas reprezentē laimi, veselību, bagātību, ilgu mūžu un drošību.
Saistītās preses relīzes
Saistītās galerijas