Paralēli. Vija Zariņa. Kaspars Zariņš. 2 personālizstādes
No 2017. gada 6. septembra līdz 29. oktobrim Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zālē ARSENĀLS (Vecrīgā, Torņa ielā 1) būs skatāmas divas personālizstādes – Vijas Zariņas un Kaspara Zariņa projekts “Paralēli”.

 

PARALĒLI

Kasparam Zariņam ir kāda līdzība, kas parasti tiek stāstīta studentiem: “Iedomājies, ka amats un ideja ir kā divas paralēles, divas līnijas. Mākslinieks ir tas, kas nostājas pa vidu un savieno abas paralēles – kā plusu un mīnusu. Kurā vietā notiks savienojums, atkarīgs no mākslinieka. Mākslinieka prasmei ir jāatbilst idejai. Viņš var ļoti labi saprast formu, tad viņam attiecīgi jāatrod ideja, kas ideāli abas paralēles savieno. Var būt tūkstošiem ideju, bet, ja nav prasmes, nekas nesanāk.”

 

Atbilstoši to var attiecināt arī uz Viju un Kasparu Zariņiem – viņu dzīves un radošais ritējums plūdis līdzās, katrs no viņiem vienlaikus iemieso gan ideju, gan prasmes, un nevainojami izvietotās pārmiju vietas bagātina otra izteiksmes veidus. Ja gleznotājus var nosacīti iedalīt tajos, kas izmanto camera obscura, – vermēristos, un tajos, kas neizmanto, – džotistos, tad Kaspars sevi pieskaita džotistiem, bet Vija ir Vermēra piekritēja. Abi autori var strādāt blakus, vienā darbnīcā, jo viņi mākslā atraduši katrs savu ceļu, ko nosaka raksturs un iekšējā gleznieciskā struktūra. Tādēļ arī izstādes viņi var rīkot reizē, jo abi ir tik atšķirīgi un pašpietiekami.

 

VIJA ZARIŅA

Vijas Zariņas pašreizējo interešu lokā ir Latvijas ainava. Tikpat vienkārši kā elpot, ir atrasties dabā, bet gleznot to, atrast savu redzējumu visiem neizdodas. Bieži vien tāpēc, ka uztveri aizēno priekšstati. Nereti vērotāja pieredzē pietiek vietas tikai vienam ainavas tipam – Purvīša ainavai, lai gan skatījums uz dabu pēdējos simts gados arī Latvijā mainījies jau neskaitāmas reizes.

 

Vija Zariņa jaunajos lielformāta darbos meklē Latvijas ainavas kodu. Par zīmēm mākslinieces kodēšanas sistēmā kļūst debesu atspulgs mežezera ūdens klaidā, rāms upes plūdums, piesātināts ar aizturētu nemieru, cauri koku lapotnes blīvumam vizuļojoša, plašumu sološa gaisma jūras krastā, viļņu izdreijātie smilšu raksti mitrajā pludmalē, pavasarīgas dienas pelēcīgā gaisma applūdušā tīruma klajā. Plašums, gaisma un netveramas tāles. Ēteriskas noskaņas, izsmalcinātas dabas krāsu nianses. Vijai Zariņai reālisms ir asinīs, tomēr panorāmiskās ainavas, kaut arī radušās konkrētu vietu iespaidā, tiecas nojaukt pasaules telpiskos ierobežojumus un kļūst par konkrētu vērtību, nevis konkrētu realitāti.

 

Izstādē iekļautas divdesmit lielformāta ainavas, kas ir tapušas pēdējā pusotra gada laikā.

 

KASPARS ZARIŅŠ

Kaspars Zariņš izstādē “Domu šķērsgriezumi” turpina attīstīt pirms diviem gadiem atrasto izteiksmes veidu, kas pirmo reizi bija skatāms izstādē “Simptomi” (2015) Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā. Rīgas publiku sagaida pārsteigums.

 

Jauns te ir pilnīgi viss – gan tas, ka mākslinieks audekla vietā izmanto 1,8 mm biezu saplāksni, gan tas, ka otu vietā lieto leņķa slīpmašīnu. Par figūrām un paradoksālu simbolu piepildītiem priekšmetiem pat nerunāsim – tās autora darbus pametušas jau gadus piecus. To vietā – izslīpēti padziļinājumi apļu, ovālu vai amēbu formā, kuros slāni pa slānim atklājas lobītā finiera kārtas. No tām salīmēts saplāksnis, veidojot abstraktas kompozīcijas. Glezniecības un ciļņa apvienojumi, kuros, nošķirtas no realitātes attēlojuma, atklājas domu un enerģijas plūsmas.

 

Arī izmēri no “lietojamas” gleznas apmēriem sasnieguši divus un pat četrus metrus. Būtisks apvērsums noticis krāsu izmantojumā – eļļu nomainījis akrils, par kuru Kaspars vēl nesen teica: “nekad”; rafinēto krāsu salikumu vietā – krāsa kā pirmelements – kaila un godīga savā tiešumā.

 

Tomēr, līdzīgi kā Pikaso, kurš astoņas reizes mainīja rokrakstu, paliekot tas pats dižais ģēnijs, arī Kasparam Zariņam šo posmu nevar skatīt atrauti no iepriekšējo gadu radošās darbības. Jaunākie darbi ir mākslinieka uzskatiem un iekšējai kapacitātei konsekventa attīstības fāze. Revolūcionāra un pārsteidzoša gan. Spoža formas un satura vienībā.

 

ARSENĀLĀ ir apskatāmi darbi no izstādes “Simptomi” un sešas jaunas lielformāta kompozīcijas (4x4 m), kas tapušas pusotra gada laikā.

 

Apmeklētāju uzmanību noteikti piesaistīs Ģirta Vinniņa video intervijas ar Viju un Kasparu Zariņiem, kas atklāj abu mākslinieku darbu radīšanas procesa noslēpumus. Izstādē tiek demonstrēta arī filma “Skaistums kā paņēmiens”, kuras autori ir Henrieta Verhoustinska un Andrejs Verhoustinskis.

 

Izstādes laikā tiks atvērtas izdevniecības “Neputns” sagatavotās grāmatas par māksliniekiem. Vijas Zariņas grāmatas teksta autores ir Ieva Rupenheite un Anda Treija, māksliniece – Anna Aizsilniece. Par Kasparu Zariņu rakstus sagatavoja Ieva Rupenheite, Anda Treija un Inga Bunkše. Grāmatas mākslinieks – Armands Zelčs. Fotogrāfi – Normunds Brasliņš, Andrejs Verhoustinskis.

 

PAR MĀKSLINIEKIEM

Vija Zariņa (1961) beigusi Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) profesora Induļa Zariņa monumentālās glezniecības darbnīcu (1986), profesora Eduarda Kalniņa un profesora Borisa Bērziņa meistardarbnīcu (1989). Izstādēs piedalās kopš 1980. gada, sarīkojusi vairāk nekā 20 personālizstādes. Darbi atrodas Latvijas Kultūras ministrijas, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja, Latvijas Mākslinieku savienības muzeja, Valsts Tretjakova galerijas, Krievijas Mākslas fonda, Krievijas Kultūras ministrijas, Tartu Mākslas muzeja krājumā, kā arī neskaitāmās privātajās kolekcijās visā pasaulē.

 

Vija Zariņa par pedagoģi strādā kopš 1986. gada, Latvijas Mākslas akadēmijā kopš 1999. gada, LMA Glezniecības katedras asociētā profesore kopš 2008. gada.

 

Kaspars Zariņš (1961) beidzis Latvijas Mākslas akadēmijas profesora Induļa Zariņa monumentālās glezniecības darbnīcu (1986). Izstādēs piedalās kopš 1980. gada, sarīkojis 30 personālizstādes. Darbi atrodas daudzu muzeju un fondu krājumos, kā arī privātajās kolekcijās, tai skaitā The Würth Collection un Schwäbisch Hall Vācijā. Darbojies grāmatu grafikā, animācijā, saņēmis Latvijas nacionālā kino balvu “Lielais Kristaps” nominācijā “Labākais animācijas mākslinieks” par animācijas filmu “Vai tu ko teici?” (studija “Dauka”, 2009). Itālijas Republikas Prezidenta ordeņa Al Merito della Repubblica Italiana kavalieris (2004).

 

Latvijas Mākslas akadēmijas asociētais profesors kopš 1995. gada, profesors kopš 2008. gada.

 

IZSTĀDES KURATORE:

Inga Bunkše, mākslas zinātniece, žurnāla “Studija” galvenā redaktore

 

IZSTĀDES KOORDINATORE:

Velga Pule, LNMM izstāžu zāles ARSENĀLS administratore

 

 

#VijaZarina #KasparsZarins #Paralēli

Saistītie jaunumi
Saistītie pasākumi
news-image
05 Sep 11:00
PRESES KONFERENCE izstādē "Paralēli. Vija Zariņa. Kaspars Zariņš"
Otrdien, 2017. gada 5. septembrī, plkst. 11.00 mediju pārstāvji tiek aicināti uz preses konferenci Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zālē ARSENĀLS (Vecrīgā, Torņa ielā 1), kurā tiks prezentēts Vijas Zariņas un Kaspara Zariņa projekts “Paralēli”, kā arī izdevniecības “Neputns” sagatavotie māksliniekiem veltītie albumi. Dalībnieku reģistrācija: plkst. 10.30–11.00
news-image
14 Sep 18:00
LEKCIJA: Vermēriste un džotists – telpas attēlošanas veidi Vijas Zariņas un Kaspara Zariņa darbos
Ceturtdien, 2017. gada 14. septembrī, plkst. 18.00 Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zālē ARSENĀLS (Vecrīgā, Torņa ielā 1) ar lekciju “Vermēriste un džotists – telpas attēlošanas veidi Vijas Zariņas un Kaspara Zariņa darbos” viesosies projekta “Paralēli” kuratore, mākslas zinātniece Mag. art. Inga Bunkše.
news-image
17 Sep 15:00
SARUNAS MUZEJĀ: Paralēli. Vija Zariņa // Kaspars Zariņš
Svētdien, 2017. gada 17. septembrī, plkst. 15.00 Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zāle ARSENĀLS (Vecrīgā, Torņa ielā 1) un mākslas zinātniece, kuratore Inga Bunkše aicina uz “Sarunu muzejā” ar māksliniekiem Viju un Kasparu Zariņiem izstādē “Paralēli”. Pastaigājoties pa ekspozīciju, kopā meklēsim Latvijas ainavas kodu un atbildes uz jautājumu “Kas ir māksla?”.
news-image
21 Sep 17:00
Mākslas darbnīca bērniem ar gleznotāju Viju Zariņu
Ceturtdien, 2017. gada 21. septembrī, plkst. 17.00 Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zālē ARSENĀLS (Vecrīgā, Torņa ielā 1) notiks mākslas darbnīca bērniem ar gleznotāju Viju Zariņu.
news-image
23 Sep 12:30
Sietspiedes apdrukas darbnīca
LNMM izstāžu zāle ARSENĀLS aicina ikvienu apgūt auduma apdrukas jeb sietspiedes tehnikas pamatus. Nodarbībā katrs varēs personalizēt līdzpaņemtus tekstila priekšmetus, uz tiem uzdrukājot attēlus ar kādu no ekspozīcijas vai Latvijas Nacionālā mākslas muzeja krājuma darbiem.
news-image
28 Sep 17:00
Mākslas darbnīca bērniem ar gleznotāju Kasparu Zariņu
Ceturtdien, 2017. gada 28. septembrī, plkst. 17.00 Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zālē ARSENĀLS (Vecrīgā, Torņa ielā 1) notiks mākslas darbnīca bērniem ar gleznotāju Kasparu Zariņu
news-image
05 Okt 18:00
Vijas Zariņas gleznošanas meistarklase
Mākslinieces Vijas Zariņas meistarklase sniedz iespēju jauniešiem, pieaugušajiem un senioriem praktiski apgūt noteiktas glezniecības tehnikas un detaļas.
news-image
07 Okt 12:30
Sietspiedes apdrukas darbnīca
LNMM izstāžu zāle ARSENĀLS aicina ikvienu apgūt auduma apdrukas jeb sietspiedes tehnikas pamatus. Nodarbībā katrs varēs personalizēt līdzpaņemtus tekstila priekšmetus, uz tiem uzdrukājot attēlus ar kādu no ekspozīcijas vai Latvijas Nacionālā mākslas muzeja krājuma darbiem.
news-image
19 Okt 18:00
Kaspara Zariņa gleznošanas meistarklase
Mākslinieka Kaspara Zariņa meistarklase sniedz iespēju jauniešiem, pieaugušajiem un senioriem praktiski apgūt noteiktas glezniecības tehnikas un detaļas.
news-image
21 Okt 12:30
Sietspiedes apdrukas darbnīca
LNMM izstāžu zāle ARSENĀLS aicina ikvienu apgūt auduma apdrukas jeb sietspiedes tehnikas pamatus. Nodarbībā katrs varēs personalizēt līdzpaņemtus tekstila priekšmetus, uz tiem uzdrukājot attēlus ar kādu no ekspozīcijas vai Latvijas Nacionālā mākslas muzeja krājuma darbiem.
Saistītās preses relīzes
Saistītās galerijas