Imants Tillers. Ceļojums uz nekurieni
No 2018. gada 7. jūlija līdz 30. septembrim Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenās ēkas Lielajā zālē (Rīgā, Jaņa Rozentāla laukumā 1) Latvijā būs skatāma vērienīga Imanta Tillera izstāde “Ceļojums uz nekurieni”.

Imants Tillers ir viens no vadošajiem Austrālijas mūsdienu māksliniekiem. Dzimis latviešu trimdinieku ģimenē Sidnejā (1950), Sidnejas Uiversitātē ieguvis arhitektūras bakalaura grādu (1972). Viņa interese par laikmetīgās mākslas procesiem aizsākās studiju laikā, kā brīvprātīgajam palīgam iesaistoties Kristo un Žanas–Klodas Sidnejas Mazā līča ietīšanā (1969).  Tillers pārstāvējis Austrāliju San Paulu Mākslas biennālē (1975), Documenta 7 (1982) un 42. Venēcijas mākslas biennālē (1986). Viņam bijušas personālizstādes Mūsdienu mākslas institūtā Londonā (1988), Nacionālajā mākslas galerijā Vellingtonā (1989), Nacionālajā Austrālijas mākslas galerijā Kanberā (2006). Starptautisku reputāciju Tillers ieguvis, piedaloties grupu izstādēs Gugenheima muzejā Ņujorkā, Osakas Glezniecības triennālē (1990), Stedelijka muzejā Amsterdamā, viņš regulāri piedalās Sidnejas Mākslas biennālēs (1979, 1986, 1988, 2006). Saņēmis nozīmīgas mākslas balvas – Osakas Triennāles balvas (Zeltu – 1993, Bronzu – 1996, Sudrabu – 2001), Beidžinas mākslas biennālē (2003) un galveno Austrālijas mākslas balvu ainavu glezniecībā – Vinna balvu (2012, Wynne Prize), 2013. gadā iekļuva Austrālijas Arčibalda balvas finālā (Archibald Prize).

 

Tillers tiek saukts par “domāt provocējošu mākslinieku,” un viņa māksla tiek uzskatīta par postmodernisma kvintesenci. Viņa māksla ir intelektuāla, tā ietver atsauces uz pasaules kultūru, Rietumu mākslas vēsturi, 20. gs.  Eiropas literatūru un filozofiju, Austrālijas aborigēnu kultūru. Tillers vienmēr saviem darbiem izvēlējies tematus, kas rosinājuši intelektuālas diskusijas.

 

1981. gadā Tillers gleznošanai sāka izmantot nelielus ar audeklu apvilktus taisnstūra kartonus, no kuriem tiek salikti bieži vien izmēros iespaidīgi darbi. Šie kartoni (canvasboards) kļuvuši par viņa darbu atšķirību un konceptuālu risinājumu.  Tillers izvēlējies apropriācijas metodi – viņa gleznas veidojas no tēliem, kas atrasti citu mākslinieku darbos. Tos citējot un vienā darbā savienojot daudzus, pasaule paveras kā savstarpēji saistītu parādību sistēma. Pastāvīga Tillera darbu sastāvdaļa ir arī teksts – filozofu, literātu, dzejnieku un domātāju  darbos atrasti teikumi, kas kā konceptuāli vēstījumi atkārtojas no viena darba citā. Tillera lielo jautājumu lokā ir indivīds, vieta un identitāte.

 

Latvijā pirmā tikšanās ar Imanta Tillera mākslu notika 1993. gadā, kad Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā tika eksponēta glezna no sērijas “Diaspora”. Šo sēriju iedvesmoja Latvijas 1990. gada politiskie notikumi, un Tillers aizsāka episku vēstījumu par cilvēkiem, kas atrauti no dzimtenēm, izkliedēti visā pasaulē, un viņu identitāte meklē izpausmi svešā zemē. Tas ir stāsts ne tikai par latviešu diasporu, jo darbi problematizē arī Austrālijas Aborigēnu izstumšanu no viņu tradicionālajām vietām.

 

Imanta Tillera izstādei “Ceļojums uz nekurieni” izvēlēti septiņdesmit darbi no Austrālijas Nacionālās mākslas galerijas Kanberā, Jaundienvidvelsas Mākslas muzeja Sidnejā, Laikmetīgās mākslas muzeja Sidnejā, Oklendas Mākslas galerijas Jaunzēlandē, Eleonoras Trigubof kolekcijas Sidnejā, Vila Belē (Will Baillieu) kolekcijas  Brisbenā  un  mākslinieka īpašumā esošiem darbiem. Izvēlētie darbi ļauj parādīt Tillera daiļrades attīstību vairāk nekā četrdesmit gadu garumā. No leģendāras instalācijas, kas tapa 1975. gadā, iedvesmojoties no Marsela Dišāna, un tūliņ tika izvēlēta pārstāvēt Austrāliju San Paulu mākslas biennālē, līdz glezniecības darbiem, kuros izmantotā apropriācijas metode un īpaši aborigēnu mākslas citāti izraisīja skandalozas diskusijas Austrālijā 20.gs. 80.gados. Divi no izstādes darbiem tapuši sadarbībā ar Austrālijas aborigēnu mākslinieku Maiklu Nelsonu Džagamaru (Michael Nelson Tjakamarra). 

 

IZSTĀDES KURATORE:

Dr. art Elita Ansone, LNMM 20. gs. otrās puses – 21.gs. Kolekciju nodaļas Arsenāls vadītāja

 

ATBALSTA: