Maize. Identitāte?
Jauno mākslas zinātnieku projekts LNMM un LMA Mākslas zinātnes nodaļas sadarbības ietvaros

2012. gada 26. janvārī LNMM izstāžu zāles Arsenāls Radošajā darbnīcā (2. stāvā, Torņa ielā 1, Vecrīgā) tiks atklāta izstāde „Maize. Identitāte?”, kas tapusi kā Latvijas Nacionālā mākslas muzeja un Latvijas Mākslas akadēmijas Mākslas zinātnes nodaļas sadarbības projekts. Ekspozīcija būs skatāma līdz 19. februārim, kad notiks svinīga izstādes slēgšana.

Jau desmito gadu Latvijas Mākslas akadēmijas Mākslas zinātnes nodaļas 4. kursa studenti mācību procesa ietvaros veido izstādi atbilstoši izvēlētajai tēmai un interesējošajai problemātikai, izmantojot darbus no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja krājuma, kā arī pieaicinot laikmetīgās mākslas pārstāvjus. Šogad projekta konceptuālo kodolu veido pārdomas par maizi un identitāti, kas atspoguļojas 20. un 21. gadsimta mākslinieku darbos.

Kāda ir maizes loma cilvēka ikdienā? Kāda ir tās loma mākslā? Jautājumi, kas rodas, ir gan dziļi personiski, gan sabiedriski nozīmīgi – tie ir saistīti ar piederības sajūtu, identitāti, tradīcijām. Identitāte pēdējā laikā kļuvusi par īpaši aktuālu un plaši iztirzātu tematu, savukārt maize jau izsenis sastopama dažādu tautu kultūrās kā nozīmīgs simbols.

Izstādē „Maize. Identitāte?” eksponēti Edvarda Grūbes, Līvijas Endzelīnas, Borisa Bērziņa, Džemmas Skulmes, Gustava Šķiltera, Jāņa Dukāta un citu latviešu autoru darbi.

Izstādes mākslinieks – scenogrāfs Reinis Dzudzilo.

Projekta norises laikā muzejā notiks diskusija, kurā aicināti piedalīties iesaistītie mākslinieki, identitātes pētnieki un mākslas zinātnieki. Izstādes un sarunas ietvaros latviešu vizuālās mākslas kontekstā tiks izvirzīti ar maizi kā simbolu un identitātes, īpaši latviskās identitātes, konstruēšanu saistītie jautājumi.

 

Projekta realizācijas galvenais atbalstītājs: A/s „Hanzas Maiznīcas”.
Projektu atbalsta: privātā alus darītava „Brālis”, Z/s „Adzelvieši”, SIA „Hannu-pro” un mākslinieku biedrība „Sidegunde”.

 

Teksts: LMA MZ 4. kursa studenti