Gaismas avots
Lampas no 20. gadsimta līdz mūsdienām

No 2011. gada 15. februāra līdz 1. aprīlim Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā (Skārņu ielā 10/20, Rīgā) būs apskatāma izstāde „Gaismas avots. Lampas no 20. gadsimta līdz mūsdienām”.

Amerikāņu izgudrotāja Tomasa Alvas Edisona (Thomas Alva Edison) 1880. gadā radītā elektriskā spuldze ir ne tikai fantastisks inženiertehnisks sasniegums, bet arī pavērsiens, kas atklāja jaunu gadsimtu pasaules vizuālajā uztverē un domāšanā. Izstādes „Gaismas avots. Lampas no 20. gadsimta līdz mūsdienām” mērķis ir parādīt to, kā cauri gadu desmitiem transformējas gaismas izjūta, atklājot katra laika stilistisko specifiku, estētiskus ideālus un eksperimentus dažādu materiālu pielietojumā. Lampa tiek uztverta reizē kā dizaina objekts un gaismas avots, kas spēj pārvērst telpu, radot īpašu, neatkārtojamu atmosfēru.

Izstādē eksponēti funkcionāli, ikdienā lietojami gaismekļi, grezni dekoratīvās mākslas objekti, mākslinieku radīti unikāli plastiskie eksperimenti un izcili rūpnieciskā dizaina paraugi. Paralēli reālajiem gaismas objektiem ir atlasīti arī glezniecības un fotomākslas darbi, kuros par nozīmīgu dominanti kļuvis gaismas avots. Šīs kolekcijas nolūks ir paplašināt mūsu iztēles trajektorijas, piešķirot papildus dimensiju gaismas fenomena uztverei un semantikai. Skatītāji jaunā kontekstā varēs novērtēt gleznas no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja krājuma, kuru autori ir Jānis Valters, Jāzeps Grosvalds, Romans Suta, Ģederts Eliass, Līvija Endzelīna, Auseklis Baušķenieks, Jānis Avotiņš, Aija Zariņa, kā arī iepazīties ar mūsdienu autoru – Ievas Iltneres, Vinetas Kaulačas, Magones Šarkovskas, Alņa Stakles un Andra Vītoliņa jaunākajiem darbiem.

Ekspozīcija hronoloģiski aptver laika posmu no 20. gadsimta sākuma līdz mūsdienām. Izstādes vēsturisko ekskursu no jūgendstila perioda gaismekļiem un Art Deco lampu elegances līdz padomju laikmeta nostalģiskajiem dizaina paraugiem palīdz veidot eksponāti no Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja un Latvijas Nacionālā vēstures muzeja krājuma. Daudzi no šiem objektiem skatītājiem tiek parādīti pirmo reizi. Savukārt Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja krājums ir pārstāvēts ar unikāliem darbiem, kas iekļaujas katra laikmeta stilistikā un reizē pārsteidz ar autoru individuālo rokrakstu. Apmeklētāju uzmanību ekspozīcijā noteikti piesaistīs izcilu meistaru Romana Sutas un Džema Bodnieka lampas, mākslinieku Alda un Marijas Karkovsku LED apgaismes objekti, Jura Gagaiņa kompozīcijas, Māra Gaiļa ekcentriskais gaismas ķermenis „Ēnu fabrika 1724/89” no kolekcijas „House Jazz”, Arvīda Endziņa atraktīvās lampas „Gurķis” un „Gliemezis”, kā arī vairāku citu atzītu mākslinieku un dizaineru lampas.

Līdzās muzeju kolekciju eksponātiem izstādē var novērtēt jaunāko Latvijas mākslinieku un dizaineru veikumu – Aigara Lenkēviča, Andras Gulbes, Baibas Lingas-Bērziņas, dizaina studijas „Esetti”, Ērikas Mālderes, Ginta Zilbaloža, Ilzes Začestes, Kristīnes Šicas, Ievas Kalējas zīmola „Mammalampa”, Martas Ģibietes, Pētera Martinsona, zīmola „Mājas Deko” darinājumus. Īpašs viesis izstādē ir starptautisku atzinību ieguvusī lietuviešu māksliniece Severija Inčirauskaitė-Kriaunevičienė, kura savos darbos inovatīvi savieno robustas rūpnieciskas detaļas ar tekstila rokdarbu elementiem.

Oriģinālu akcentu ekspozīcijai piešķir mūsdienu pasaules izcilāko rūpnieciskā dizaina meistaru darbi, kurus speciāli šim projektam atlasījušas dizaina firmas „INRE Scandinavian Design” un „Inspira. Abu zīmolu produkcija skatītājus iepazīstina ar veiksmīgiem ražotāju un radošo komandu tandēmu piemēriem, kas šobrīd pasaulē nosaka dizaina aktualitātes un virzību.

Dizaina firma „INRE Scandinavian Design” ir sava veida skandināvu dizaina vēstniecība Latvijā, kas piedāvā gaismas ķermeņus, mēbeles un aksesuārus. Starp izstādes kolekcijas izcilākajiem paraugiem var minēt slavenā dāņu arhitekta Pola Heningsena 1927. gadā radīto „Sniega bumbu” („Snowball”), kā arī dizaineres Britas Kornumas neparasto griestu lampu „Norm 03”, kura 2003. gadā saņēma prestižo „Formland” balvu.

Savukārt dizaina firma „Inspira”, kas ir oficiālais itāļu zīmola „Viabizzuno” pārstāvis Latvijā, piedāvā vadošo Eiropas dizaineru darbus. Kā viens no interesantākajiem objektiem izstādē ir apskatāma 1937. gadā Norvēģijas kompānijas „Luxo” radītās galda lampas „L-1” lielizmēra transformācija – stāvlampa „The Great 1”, kura kļuvusi par klasiskas galda lampas simbolu un piedzīvojusi dažādus veidolus, saglabājot savu vēsturisko dizaina identitāti. Daudzi skatītāji, iespējams, to atpazīs kā Lielo un Mazo lampu no filmu studijas „PIXAR” īsfilmām.

Teksts: Inese Baranovska