Pārsteidzošā Pakistāna, krāsu un skaistuma zeme

No 2012. gada 7. februāra līdz 12. februārim Mākslas muzeja „Rīgas Birža” Boses zālē (Doma laukumā 6, Vecrīgā) būs apskatāma Pakistānas tradicionālās mākslas izstāde „Pārsteidzošā Pakistāna, krāsu un skaistuma zeme”. Izstāde ir viens no Pakistānas nacionālās kultūras dienu programmas pasākumiem, kuri tiek rīkoti sadarbībā ar Pakistānas vēstniecību Zviedrijā.

Pakistānas kultūras dienas tapušas sadarbībā ar Pakistānas vēstniecību Zviedrijā, un par godu šim notikumam no Stokholmas ieradīsies Viņa Ekselence Pakistānas ārkārtējais un pilnvarotais vēstnieks Latvijā Nadīms Riazs (Nadeem Riyaz).

Pakistānā augstu vērtē tautas mākslas tradīcijas, tās tiek nodotas no paaudzes paaudzē un ir neatņemama sadzīves daļa, īpaši valsts lauku reģionos. Gadsimtiem izkoptā paklāju darināšanas, metālapstrādes, kaula, keramikas un koka priekšmetu estētika ir tuva Dienvidāzijas izpratnei par skaistumu un funkcionalitāti, taču visos laikos šajā zemē tiek kultivēta un saglabāta izteikta nacionālās skolas savdabība.

Pateicoties Austrumu paklāju lieltirgotājam Zviedrijā „Bargi AB” un Pakistānas vēstniecības atbalstam, izstādē Mākslas muzejā „Rīgas Birža” apskatāmi Lahores pilsētas 17. gadsimta tradīcijās ar rokām darināti paklāji, kuru izgatavošanas procesā ir izmantoti tikai dabīgi materiāli – to attiecinot gan uz krāsvielām, gan dzijām.

Baltijas reģiona iedzīvotājiem interesanti un neredzēti varētu būt kamieļa kaula grebumi. Šis materiāls prasa ārkārtīgi sarežģītu un smalku meistara darbu, lielu profesionalitāti. Rezultāts ir ziediem vai mežģīnēm līdzīgi rakstu ornamenti, kas savā tehniskās izpildes meistarībā ir tuvi pilnībai.

Apmeklētāju uzmanībai tiek piedāvāti eleganti koka trauki ar misiņa ielaidumiem un lakas krāsojumiem, kuros par pamatmateriālu izmantots riekstkoks un Dalbergia sissoo. Kaut arī trauku formas ir tuvas mūsdienu dizainam, to noformējumā saglabāts tradicionālais smalkais rotājums.

Ekspozīciju papildina keramikas un sudraba trauki, misiņa stāvlampas. Īpašu noskaņu izstāžu zālē rada Pakistānas tradicionālā mūzika un filma par šīs valsts kultūras un dabas bagātībām.

Paralēli izstādei „Rīgas Biržā” norisināsies Pakistānas vēsturei, kultūras mantojumam un modes industrijai veltīta semināru programma, kā arī tiks demonstrētas pēdējo gadu populārākās Pakistānas mākslas filmas. Muzeja kafejnīcā apmeklētājiem būs iespēja iepazīt Pakistānas virtuvi, savukārt suvenīru veikaliņa sortiments tiks paplašināts ar dažādiem izsmalcinātiem tautas mākslas izstrādājumiem.

Pakistānas nacionālās kultūras dienas – tā ir Latvijā pirmā tikšanās ar Pakistānas kultūru, kas parādīta tik daudzpusīgi.

Teksts: Dace Krīgere