Monē. Dzīves sirdī
Viskonti pils, Pāvija, Itālija

Itālijā, senā Lombardijas pilsētā Pāvijā no 14. septembra līdz 15. decembrim ir skatāma izstāde „Monē. Dzīves sirdī” („Monet. Au cœur de la vie”), kas veltīta vienam no atpazīstamākajiem māksliniekiem pasaulē. Izstādi organizē Milānas asociācija „Alef – cultural project managment” sadarbībā ar Francijas vēstniecību Itālijā un Franču kultūras institūtu Milānā. Šajā ambiciozajā projektā piedalās arī Latvijas Nacionālais mākslas muzejs ar vienu no sava krājuma izcilākajiem darbiem – Kloda Monē (Claude Monet) gleznu „Ziemas ainava. Sannvīkena”.

Kopumā izstādē eksponēti 50 mākslas darbi, to skaitā 40 Monē gleznas un zīmējumi no dažādu valstu muzejiem un privātkolekcijām. Projektā piedalās Orsē muzejs (Parīze), Kolumbusas Mākslas muzejs (Ohaio), Nacionālās akadēmijas muzejs (Ņujorka), Belgradas Nacionālais muzejs, Johannesburgas Mākslas galerija, Rumānijas Nacionālais mākslas muzejs (Bukareste) u.c. Ekspozīciju papildina mākslinieka oriģinālās vēstules, kā arī videoinstalācijas, kas atspoguļo viņa dzīves gaitu. Izstāde neapšaubāmi kļuvusi par nozīmīgāko kultūras notikumu šajā Itālijas reģionā. Par to liecināja plaša preses konference un milzīgs cilvēku skaits izstādes atklāšanas ceremonijā.

Pēc izstādes kuratora Filipes Krosa (Philippe Cros) izstrādātās koncepcijas ekspozīcija sastāv no tematiskām sadaļām, kas iezīmē impresionisma pamatlicēja dzīves un daiļrades svarīgākos punktus un tā laika māksliniecisko atmosfēru. Izstādē iekļauti Monē laikabiedru darbi, arī japāņu gravīras, kas kļuva par iedvesmas avotu gleznotāja individuālā stila izveidē. Glezna no Latvijas ir eksponēta sadaļā, kura veltīta mākslinieka ceļojumiem. Jāpiebilst, ka „Ziemas ainava. Sannvīkena” uz Itāliju ceļo jau trešo reizi.

Darbs ir uzgleznots 1895. gada ziemā, kad Klods Monē viesojās pie sava drauga Norvēģijas ciematā netālu no Oslo un pētīja ziemeļu gaismas un sniega efektus. Šī unikālā glezna parasti atrodas Mākslas muzeja „Rīgas Birža” pastāvīgajā ekspozīcijā un vienmēr izraisa lielu apmeklētāju interesi.

Šoruden romantiskajā Pāvijas viduslaiku pilī, kuru 14. gadsimtā nodibināja Lombardijas valdnieks Galeaco II Viskonti un kur tagad izvietots Municipālais muzejs, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja kolekcijas pērli – Kloda Monē gleznu „Ziemas ainava. Sannvīkena” var apskatīt arī Itālijas publika.