Madernieka stils
“Viegli izrunāt vārdu “stils”, bet viņu radīt – mūža darbs.” /Jūlijs Madernieks/
IZSTĀDE IR PAGARINĀTA! Izstāde "Madernieka stils" apmeklētājiem atvērta no 2021. gada 5. jūnija līdz 18. jūlijam Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā (Rīgā, Skārņu ielā 10).

Izglītojošu bukletu latviešu un angļu valodās, kas iepazīstina ar Jūlija Madernieka radošo darbību un personību, var lejuplādēt ŠEIT.

 

Novators, reformators, jauno mākslinieku mentors un viens no pirmajiem profesionālajiem latviešu dizaineriem – šodien vērtējot. “Raksta rotnieks”, “zīmējuma zintnieks” un “spilgts īpatnis” – laikabiedru skatījumā. Jūlijs Madernieks (1870–1955) pavēris ceļu latviešu dizainam, veidojot nozīmīgus sabiedriskos interjerus un mēbeles, radot metus tekstila dizainam, strādājot grāmatu un lietišķajā grafikā, kā arī būdams talantīgs pedagogs un mākslas kritiķis. Izstādes radošā komanda atklāj meistara universālo radošās darbības diapazonu un bagātīgo mantojumu no 21. gadsimta perspektīvas, iepazīstinot ar Madernieka ornamentu kompozīciju metiem un tekstilijām, projektētajām mēbelēm, kā arī lietišķās grafikas paraugiem.

 

Jūlijs Madernieks piederēja mākslinieku pulciņa “Rūķis” paaudzei, kura uzskatīja, ka latviešu profesionālā māksla jāveido kopsolī ar Rietumeiropas modernajām strāvām. Viņš meklēja tādas mākslinieciskās izteiksmes iespējas, kas paustu 20. gadsimta sākumam aktuālo jūgendstila estētiku. Tā ietvēra ideju par mākslas visaptverošu klātbūtni, formas meklējumus dabas studijās, kā arī centienus apliecināt nacionālo savdabību. Vēlāk, etnogrāfisko paraugu pētniecības ietekmē, Madernieks pievērsās formu ģeometriskai stilizācijai, attīstot nacionālā dekoratīvisma strāvojumā balstītu spilgti individuālu stilu. Studijas Parīzes mākslas skolu darbnīcās un plašie ārzemju ceļojumi viņa dizainam piešķīra jaunu dimensiju.

 

Jūlijs Madernieks daudzpusīgi darbojās interjera dizainā: meistars izstrādā mēbeļu projektus, dekoratīvo tekstiliju kompozīcijas, tapešu rakstus, metus keramikas objektiem, metālkalumiem un citiem interjera priekšmetiem. Arī pēc Pirmā pasaules kara, jau neatkarīgās Latvijas valstī, viņš aktīvi turpināja strādāt interjera dizainā, kļūdams par vienu no respektablākajiem šīs nozares profesionāļiem. Starpkaru periodā Madernieks projektējis virkni sabiedrisko interjeru, tostarp Valsts kancelejas (tagad – Ārlietu ministrijas ēka) griestu un sienu dekoratīvo apdari (realizēta 1925. un 1926. gadu mijā; nav saglabājusies).

 

Jūlijs Madernieks uzskatāms par konsekventāko ornamenta dizaina un burtveidola reformatoru Latvijā, un viņa paveiktais iedvesmo arī mūsdienu dizainerus. Meistars veidoja preses, grāmatu un lietišķās grafikas dizainu, bija viens no pirmajiem latviešu māksliniekiem, kas mērķtiecīgi pievērsās teksta grafiskajam risinājumam.

 

Stāstu par Jūliju Madernieku turpinās izstādi pavadošā izglītības programma. Tā iedalīta vairākos ciklos, kas skar mākslinieka talanta un personības būtiskas šķautnes: fotogrāfija, burtveidolu radīšana, mēbeļu dizains un mūzika. Madernieka interešu sfēras varēs tuvāk iepazīt gan teorētiski – lekcijās, gan praktiski – radošajās darbnīcās. Paralēli izstādei top bagātīgi ilustrēts rakstu krājums, kurā Latvijas vadošie mākslas un dizaina teorētiķi padziļināti iepazīstinās ar meistara radošo devumu. Ar lekciju video ierakstiem varat iepazīties LNMM YouTube kanāla "Mākslas muzeji" sarakstā MADERNIEKA STILS.

 

 

IZSTĀDI RĪKO:

 

IZSTĀDI ATBALSTA:

 

SADARBĪBAS PARTNERI:

 

DEPONĒJUMI:

Latvijas Nacionālais vēstures muzejs, Latvijas Nacionālais arhīvs, Latvijas Nacionālā bibliotēka, LU Akadēmiskā bibliotēka, Valsts Prezidenta kanceleja, Rakstniecības un mūzikas muzejs, Gulbenes novada vēstures un mākslas muzejs, Tukuma muzejs, Ogres Vēstures un mākslas muzejs, Memoriālo muzeju apvienība, Latvijas Evaņģēliski luteriskā baznīca, Rīgas Mārtiņa baznīca, Pēteris Avens, Irēna Bužinska, Irēna Vitomska, Valdis Villerušs

 

IZSTĀDES KURATORE:

Rūta Rinka, LNMM / Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja Tekstilmākslas un ādas mākslas kolekcijas glabātāja

 

PROJEKTA VADĪBA:

Inese Baranovska, LNMM / Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja vadītāja

 

PĒTNIEKI:

Ilze MartinsoneStella PelšeInta PujāteInese SiricaGatis Vanags

 

RESTAURĀCIJA:

Tabita LapiņaJānis MeņģelisInga RozefeldeZane Tuča

 

MĀKSLINIECE:

Dace Džeriņa

 

GRAFISKAIS DIZAINS, VIDEO:

Mārtiņš Ratniks

 

SKAŅAS DIZAINS:

Reinis Semēvics

 

IZSTĀDES UZBŪVE:

SIA “Dekorāciju darbnīca”, Modris EssertsUldis Timoško

 

 

Saistībā ar  COVID-19 izplatības ierobežošanu, aicinām iepazīties ar vispārīgajiem piesardzības pasākumiem LNMM apmeklējumam mājas lapas sadaļā "Drošs muzeja apmeklējums".

Saistītie jaunumi
Saistītie pasākumi
news-image
04 Nov 12:00
PRESES PASTAIGA IZSTĀDĒ "Madernieka stils"
Trešdien, 2020. gada 4. novembrī, plkst. 12.00 Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs (Rīgā, Skārņu ielā 10) aicina mediju pārstāvjus uz preses pastaigu izstādē “Madernieka stils”.
news-image
07 Nov 14:00
SARUNAS MUZEJĀ: Madernieka stils
Novators, reformators, jauno mākslinieku mentors – Jūlijs Madernieks (1870-1955) bija viens no pirmajiem profesionālajiem latviešu dizaineriem. Veidojot nozīmīgus sabiedriskos interjerus un mēbeles, radot metus tekstila dizainam, strādājot grāmatu un lietišķajā grafikā, viņš pavēra ceļu latviešu dizainam, vienlaikus darbojoties arī kā talantīgs pedagogs un mākslas kritiķis.
news-image
26 Nov 11:00
LEKCIJA TIEŠSAISTĒ: No cita skatpunkta: latviešu mākslinieki 20. gadsimta sākumā fotografē
Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā izstādē “Madernieka stils” notiks mākslas vēsturnieces Intas Pujātes lekcija “No cita skatpunkta: latviešu mākslinieki 20. gadsimta sākumā fotografē”.
news-image
15 Feb 14:00
SEMINĀRS SKOLOTĀJIEM: Madernieka stils
2021. gada 15. februārī plkst. 14.00-16.20 Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs aicina pedagogus uz informatīvu skolotāju semināru “Madernieka stils”, kas paredzēts vizuālās mākslas, dizains un tehnoloģijas, mākslas vēstures, kultūras vēstures skolotājiem un klašu audzinātājiem un notiks tiešsaistē, platformā ZOOM.
news-image
27 Feb 17:30
LEKCIJA TIEŠSAISTĒ: Madernieka ornamenta interpretācija mūzikā
Sestdien, 27. februārī, Jūlija Madernieka dzimšanas dienā, Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs aicina uz mūziķa un mākslas vēsturnieka Guntara Gritāna lekciju tiešsaistē “Madernieka ornamenta interpretācija mūzikā.”
news-image
15 Apr 17:30
LEKCIJA: Jūlijs Madernieks – nacionālā romantisma burtveidolu dizaina celmlauzis
Novērtējot latviešu lietišķās mākslas un dizaina pamatlicēja Jūlija Madernieka sniegumu burtveidolu attīstībā, Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs aprīlī piedāvā lekciju ciklu, ko atklās dizainera Gata Vanaga priekšlasījums “Jūlijs Madernieks – nacionālā romantisma burtveidolu dizaina celmlauzis”.
news-image
22 Apr 17:30
LEKCIJA: Dizains un tipografika Latvijā. Nākotnes vīzijas
Novērtējot latviešu lietišķās mākslas un dizaina pamatlicēja Jūlija Madernieka sniegumu burtveidolu attīstībā, Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs aprīlī piedāvā lekciju ciklu, kurā tiks aplūkoti atšķirīgi aspekti burtu veidošanā un pielietošanā gan vēsturiskā, gan mūsdienu kontekstā.
news-image
06 Mai 17:30
LEKCIJA TIEŠSAISTĒ: Fotogrāfija un Madernieka laikmets
Latvijas nacionālās fotogrāfijas attīstības laiks sakrīt ar Madernieka radošo darbību. Piedāvājam fotogrāfa Armanda Andžes lekciju “Fotogrāfija un Madernieka laikmets”.
news-image
12 Mai 17:30
LEKCIJA TIEŠSAISTĒ: Madernieka interjeri un mēbeļu dizains
Izstādes “Madernieka stils” kuratore Rūta Rinka padziļināti pētījusi mākslinieka darbību interjera un mēbeļu dizainā un ar saviem atklājumiem iepazīstinās tiešsaistes lekcijā.
news-image
27 Mai 17:30
LEKCIJA: Interjers un mēbeļu dizains starpkaru perioda Lietuvā
Izstādes MADERNIEKA STILS pasākumu programmas ietveros Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs piedāvā kultūras vēstures pētnieces Dainas Zozaites lekciju “Interjers un mēbeļu dizains starpkaru perioda Lietuvā”.
Saistītās izglītības programmas
Saistītās preses relīzes
Saistītās galerijas