Romualds Geikins. Konverģence
Gleznas un akvareļi
No 2020. gada 26. jūnija līdz 23. augustam Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenās ēkas 4. stāva izstāžu zālēs (Rīgā, Jaņa Rozentāla laukumā 1) būs skatāma Romualda Geikina gleznu un akvareļu personālizstāde “Konverģence”.

Izstādes nosaukums “Konverģence” precīzi raksturo Romualda Geikina daiļrades būtību un koncepciju, kurai viņš ir bijis uzticīgs visu savu radošo mūžu. Mākslinieks brīvi interpretē dažādu kultūru, periodu, virzienu ierosmes un mijiedarbību, risinot to tuvināšanos un saplūšanu vienas kompozīcijas ietvaros.

 

Agrīno darbības posmu pārstāv Latvijas Mākslas akadēmijas studiju gados tapušie zīmējumi ar tušu, tinti un flomāsteru, kā arī akvareļi, apliecinot interesi par līniju un tīru krāsu laukumu attiecībām, īpaši lauku ainavas studijās. 20. gadsimta 70. gadu sākumā Romualds Geikins daudz darina miniatūrakvareļus un lielformāta daudzfigūru kompozīcijas eļļas tehnikā. Viņš padziļināti studējis vecmeistaru audeklus, lielāku uzmanību veltot ikonu un krievu avangarda mākslinieku, sevišķi Pāvela Filonova (Павел Филонов) glezniecībai, no kura tiek aizgūts princips par apkārtējās pasaules eksistenci no sīkām daļiņām, kas veido vienu veselumu.

 

1980. gados Romualds Geikins ilgstošā darbā realizē pats savu kompozīcijas variantu, kurā apvieno daudzas figūras, atsevišķas tēlu grupas vairākos plānos un dažādos rakursos, sasniedzot kustības un it kā nemitīga laika plūduma efektu. Rodas kādai kinofilmai, iztēlē redzamām vīzijām vai atmiņām līdzīgs iespaids. Mākslinieks strādā vienlaikus ar zīmuli un akvareļa krāsām, lietojot vairākkārtēju krāsu slāņu uzklājumus un mazgājumus, lai panāktu vieglumu un caurspīdīgumu, tonāli ļoti tuvinātas krāsu attiecības, kas īpaši raksturīgi viņa pēdējo gadu akvareļiem.

 

Izstādei Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā atlasītas tuvu simtam autora gleznu, akvareļu, skiču, zīmējumu un miniatūrdarbu, kuri tapuši no 60. gadu vidus līdz mūsdienām. Daļa no agrīnajiem darbiem plašākas publikas apskatei tiek parādīti pirmo reizi.

 

PAR MĀKSLINIEKU

Romualds Geikins (1943) ir dzimis un audzis Daugavpilī poļu kalpotāju ģimenē. No 1963. līdz 1966. gadam mācījies Daugavpils Tēlotājas mākslas studijā pie Vasīlija Paršikova. No 1966. līdz 1973. gadam studējis Latvijas Mākslas akadēmijas Glezniecības nodaļā scenogrāfijas specialitātē Gunāra Zemgala vadībā, tomēr konsekventi pievērsies glezniecībai, īpaši akvarelim.

 

Kopš 1967. gada Romualds Geikins regulāri piedalījies izstādēs. Latvijas Mākslinieku savienības biedrs kopš 1979. gada. Sarīkojis vairāk nekā piecpadsmit personālizstādes, no kurām iepriekšējā darbu skate Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā bija organizēta 2003. gadā.

 

Teksts: Irēna Bužinska

 

IZSTĀDES KURATORE:

Irēna Bužinska, LNMM / Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja izstāžu kuratore

 

 

 

VESELĪBAS UN DROŠĪBAS PASĀKUMI MUZEJĀ:

  1. Lūdzam neapmeklēt muzeju, ja Jums ir elpceļu infekcijas slimības simptomi, noteikta pašizolācija, mājas karantīna vai stingra izolācija. Muzejam ir tiesības personām ar elpceļu infekcijas slimības pazīmēm liegt ieeju muzejā un aicināt tās atstāt muzeju.
  2. Muzejs rekomendē veikt bezkontakta norēķinus vai izmantot maksājumu kartes, kā arī reģistrēties lietotnē Mobilly, lai ērti un ātri iegādātos biļetes telefonā.
  3. Lūdzam ievērot 2 metru distanci no citiem apmeklētājiem un muzeja darbiniekiem.
  4. Aicinām rūpēties par roku dezinfekciju. Muzejs nodrošina virsmu, izmantoto materiālu un aprīkojuma dezinfekciju.
  5. Nodarbību laikā lūgums lietot tikai personīgos darba instrumentus un materiālus (krītiņus, zīmuļus, dzēšgumijas, spilvenus sēdēšanai).
  6. Aicinām iepazīties ar vispārīgajiem piesardzības pasākumiem LNMM apmeklējumam mājas lapas sadaļā COVID 19.
Saistītie pasākumi
Saistītās preses relīzes