TERRA INCOGNITA: Zudušās un restartētās pilsētas
13.04.2019 16:00
Saruna ar Jēkaba Ceļojumu programmu veidotājiem.

Uz zemeslodes ir daudz zudušu un restartētu pilsētu - katrai sava vēsture un liktenis. Šoreiz saruna būs par Petru Jordānijā, Maču Pikču Peru un Palmīru Sīrijā.

 

Petra – pārsteidzošākais un ievērojamākais Jordānijas. Izkalta sārtā smilšakmenī, paslēpta starp daudziem kanjoniem, uz ilgu laiku zudusi ceļotājiem. Senajā nabatiešu pilsētā Petrā, iekļūt var tikai pa šauru aizu. Kas pilsētu ir cēlis, kādi vēsturiski notikumi tajā ir risinājušies un kas tajā notiek mūsdienās?

 

Līdzīgus jautājumus varētu uzdot arī par Dienvidamerikas noslēpumiem apvīto Maču Pikču Perū – apbrīnojamo inku citadeli, celtu 15. gadsimtā. Tas ir piļu, tempļu, māju, kāpņu, apūdeņošanas kanālu, strūklaku un terasveida laukumu komplekss, kas atrodas Andu kalnos 2430 m virs jūras līmeņa. Zinātnieki uzskata, ka tā pamesta ap to laiku, kad Dienvidamerikā ieradās spāņu konkistadori, bet no jauna „atrasta” 1911. gadā pateicoties amerikāņu pētniekam, vēsturniekam un piedzīvojumu meklētājam Hiramam Bingamam. 1981. gadā Maču Pikču tika pievienots UNESCO Pasaules mantojuma sarakstam.

 

Bet pavisam nesen satraucoši notikumi risinājās Tuvo Austrumu zemē – Sīrijā. Tika nopostīta Palmīra, viena no lielākajām un bagātākajām  Antīkās pasaules pilsētām. Savus zieda laikus pilsēta sasniedza 3. gadsimtā valdnieces Zenobijas laikā, kad tika iekarota lielākā daļa Mazāzijas. Palmīra atradās starp divām impērijām – Romu un Persiju. Daudzas vēsturiskās liecības tika iemūžinātas akmenī, gan uz Palmīras kolonnām, gan iekaltas senās pilsētas sienās. Diemžēl, to ko izdevās saglabāt 2000 gadus, izpostīja politisko ambīciju dēļ 21. gadsimtā . Vai to kādreiz maz varēs restartēt?

 

NORISES VIETA:

Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA Konferenču zāle (3. stāvā)

 

BIĻEŠU CENAS:

pieaugušajiem: 6,00 EUR

studentiem, pensionāriem: 3,00 EUR

Biļetes nopērkamas iepriekšpārdošanā, Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA kasē. 

 

PAPILDU INFORMĀCIJA:

T: (+371) 67 225209

E: Vita.Ozolina@lnmm.lv

 

SADARBĪBAS PARTNERIS

#TerraIncognita

#RigasBirza

 

Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA publiskie pasākumi tiek filmēti un fotografēti, lai regulāri un mērķtiecīgi informētu sabiedrību par muzeja piedāvājumu, darba rezultātiem un aktualitātēm.
Saistītie pasākumi
Saistītās izstādes
Saistītās izglītības programmas