Padegs un Padegs
image
06.02.2015
Izrāde par mākslinieku Kārli Padegu

2., 6. un 7. februārī Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zālē Arsenāls (Vecrīgā, Torņa ielā 1) notiks teātra izrāde „Padegs un Padegs”, aicinot skatītājus uz pastarpinātu, taču intīmu dialogu ar noslēpumaino ģēniju – mākslinieku Kārli Padegu.

Latvijas mākslinieku vidū ir daudz izcilu personību, par kurām vērts veidot stāstus un uzvedumus. Tāpēc nodibinājums „Mūzikas un mākslas atbalsta fonds” (zīmols „Kultūrmarka”) turpina izrāžu un stāstu ciklu par spilgtām personībām kultūrā un mākslā, īstenojot izrādi par 20. gadsimta sākuma gleznotāju un grafiķi, slaveno Rīgas dendiju Kārli Padegu (1911–1940).

„Kārlis Padegs no piemirsta, galvenokārt mākslinieku aprindās zināma leģendāra tēla un sabiedrības autsaidera jau krietnu laiku kļuvis par Latvijas kultūras zīmolu un ilustrēto žurnālu rotu. Viņa darbi Latvijas nedaudzajiem turīgajiem kolekcionāriem ir grūti pieejami un dārgi krājumi.... Viņa mākslas lielākās vērtības šobrīd varētu būt rafinēta rokas veiklība un izteiksmes dažādība, dzēlīga ironija un vēl nesaudzīgākā pašironija, bet, iespējams, vēl būtiskāka ir dzīves mūžīgās traģikas izjūta ne tikai kapitālisma krīzes apstākļos vien,” tā par Kārli Padegu grāmatā „Kārlis Padegs” („Neputns”, 2014) raksta mākslas zinātnieks Jānis Kalnačs.

Izrādes režisors Varis Piņķis atklāj: „Kā režisoru un radošu personu mani saista un interesē radoša personība Kārlis Padegs – viņa raksturs, uzskati, dzīves izpratne, laikmeta redzējums, idealizētā dekadence, drosmīgais erotisms dzīvē, un kā tas viss krustojas un veido viņa mākslu. Ir sajuta, ka viņš sevi ir izdomājis. Mēģinājis savu privāto dzīvi, savu publisko personu veidot kā mākslas objektu. Manuprāt, viņa dzīve ir mēģinājums radīt artefaktu, kuru viņš tā arī nesasniedz...” Un turpina: „Šī būs izrāde par nežēlību. Izrāde par estētisku, dekadentisku pašiznīcināšanos, izrāde par dīvaino un ģeniālo šausmu zīmētāju Kārli Padegu. Izrāde-lekcija, ironisks un atklāts dialogs pašam ar sevi.” Jāpiebilst, ka izrādes īpaša pievienotā vērtība ir scenogrāfiskais risinājums, kas ietver vairākus desmitus Padega darbu reprodukciju.

Izrādi atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds, Latvijas Nacionālais mākslas muzejs, „MD grupa”, kultūras telpa „3 MĀSAS”.

Nodibinājums „Mūzikas un mākslas atbalsta fonds” (MMAF) dibināts 2002. gadā ar mērķi atbalstīt un veicināt Latvijas mūzikas un mākslas attīstību, progresīvus jaunrades procesus, piedalīties aktuālos kultūras dzīves notikumos, kā arī īstenot kultūras vērtību popularizēšanu, izplatīšanu un pieejamību plašai sabiedrībai. MMAF jau ir īstenojis vairākus iestudējumus par izcilām personībām – izrādes „Benjamiņa. Kā dzīvot modernam”, „Aisedora. Baskājainā dejotāja”, „PAUĻUKS. Rāmji”, atjaunotas izrādes „Parīze-Rīga-Parīze” par māksliniekiem Rūdolfu un Elvīru Piņņiem un „DZEJNIECE. Mirdzas Ķempes mīlestība”.

 

IZRĀDE  „PADEGS  UN  PADEGS”:

Režisors: Varis Piņķis
Dramaturgs: Ivo Briedis
Lomās: Padegs – Mārtiņš Upenieks (Valmieras drāmas teātris), mākslinieka iekšējā balss – Inga Tropa (Rīgas Jaunais teātris)
Mākslinieks: Māris Ruskulis
Gaismu mākslinieks: Rauls Lorencis

 

MĒRĶAUDITORIJA:

Skolēni, studenti, pieaugušie, pensionāri

 

NORISES  LAIKS:

2. februāris plkst. 21.00
6. februāris plkst. 19.00
7. februāris plkst. 19.00

 

BIĻEŠU  CENAS:

1.-2. rinda: EUR 21,00
3.-5. rinda: EUR 17,00
Sēdvietas nav numurētas.
Biļetes nopērkamas iepriekšpārdošanā www.bilesuparadize.lv.

 

PAPILDU  INOFRMĀCIJA:

Laila Baumane, izrādes producente
GSM: (+371) 29 470103, E: baumane.laila@gmail.com

 

INTERNETA  RESURSI:

www.lnmm.lv

www.kulturmarka.lv