LEKCIJA: Vermēriste un džotists – telpas attēlošanas veidi Vijas Zariņas un Kaspara Zariņa darbos
Projekta “Paralēli” kuratores, mākslas zinātnieces Mag. art. INGAS BUNKŠES lekcija
14.09.2017 18:00
Ceturtdien, 2017. gada 14. septembrī, plkst. 18.00 Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zālē ARSENĀLS (Vecrīgā, Torņa ielā 1) ar lekciju “Vermēriste un džotists – telpas attēlošanas veidi Vijas Zariņas un Kaspara Zariņa darbos” viesosies projekta “Paralēli” kuratore, mākslas zinātniece Mag. art. Inga Bunkše.

PASĀKUMS

Mākslas vēsture glabā daudzus noslēpumus, un viens no tiem – kā trīsdimensionālo telpu parādīt uz audekla, papīra vai citas plakanas virsmas. Mākslas darbi, kas tapuši dažādos periodos, sākot no viduslaikiem līdz mūsdienām, ne tikai stāsta par zināšanām, bet arī vēstī, ko vēlējušies paust to autori. Un ceļi, KĀ un KO atspoguļot, bijuši atšķirīgi. Ja gleznotājus nosacīti var iedalīt tajos, kas izmanto camera obscura, t.i. “vermēristos”, un tajos, kuri to neizmanto, – “džotistos” –, tad Kaspars Zariņš sevi pieskaita “džotistiem”, bet Vija Zariņa ir Vermēra piekritēja.

 

Abu mākslinieku dzīves un radošais ritējums plūst līdzās, bet katrs atradis savu glezniecisko interešu ceļu, savu vizuālo risinājumu idejām. Vijas darbos primārā ir telpa, un krāsas seko mākslinieces fotogrāfiskajam redzējumam. Savukārt Kasparam fotogrāfiskais var kļūt par iedvesmu, taču viņa kompozīcijas nošķiras no tiešās realitātes, arvien vairāk tuvojoties abstrakcijai.

 

Izstādes “Paralēli” kuratore, mākslas zinātniece Mag. art. Inga Bunkše lekcijas gaitā aicinās klātesošos dziļāk ielūkoties gan pasaules vecmeistaru, gan Vijas un Kaspara Zariņu gleznās, īpašu uzmanību veltot tam, kādus telpas attēlošanas veidus un metodes mākslinieki izmantojuši.

 

Gleznotāju Kaspara Zariņa un Vijas Zariņas divas personālizstādes, kas LNMM izstāžu zāles ARSENĀLS telpās apvienotas zem kopējā nosaukuma “Paralēli”, parāda pēdējā pusotra gada laikā tapušos darbus. Vija Zariņa prezentē 18 lielformāta audeklus, kuros meklē Latvijas ainavas kodu. Dzimtenes dabas plašās panorāmas apbur apmeklētāju ar izsmalcinātu atmosfēriskumu un maģisku gaismas starojumu. Toties Kaspara Zariņa jaunākie darbi ir glezniecības un ciļņa apvienojums: katrai no 12 abstraktajām kompozīcijām faktūru bagātina saplāksnī izslīpēti dažādas formas padziļinājumi, kas iedvesmo pieskarties nezināmajam. Materiāls šeit kļūst par idejas nesēju, rosinot skatītāju ļauties mākslinieka domu un enerģijas plūsmai.

 

 

NORISES VIETA:

Izstāžu zāle ARSENĀLS / Torņa iela 1, Rīga

 

MĒRĶAUDITORIJA:

aicināti visi interesenti!

 

DALĪBAS MAKSA:

Ieeja lekcijā bez maksas

Izstādes apskate saskaņā ar cenrādi – 1,50 EUR (ceturtdienas akcijas “Labā diena” ietvaros)

 

PAPILDU INFORMĀCIJA:

Vietu skaits nav ierobežots. Iepriekšēja pieteikšanās nav nepieciešama.

T: (+371) 67 716108

E: arsenals@lnmm.lv.

Saistītās izstādes
Saistītās preses relīzes