SARUNAS MUZEJĀ: Paralēli. Vija Zariņa // Kaspars Zariņš
Tikšanās ar māksliniekiem VIJU un KASPARU ZARIŅIEM un izstādes kuratori, mākslas zinātnieci Mag. art. INGU BUNKŠI
17.09.2017 15:00
Svētdien, 2017. gada 17. septembrī, plkst. 15.00 Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zāle ARSENĀLS (Vecrīgā, Torņa ielā 1) un mākslas zinātniece, kuratore Inga Bunkše aicina uz “Sarunu muzejā” ar māksliniekiem Viju un Kasparu Zariņiem izstādē “Paralēli”. Pastaigājoties pa ekspozīciju, kopā meklēsim Latvijas ainavas kodu un atbildes uz jautājumu “Kas ir māksla?”.

PASĀKUMS

Projekts “Paralēli” jāuztver kā divu atšķirīgu gleznotāju – Vijas Zariņas un Kaspara Zariņa – divas atsevišķas personālizstādes. Sarunas laikā katrs autors sniegs ieskatu savu darbu radīšanas norisē, pastāstīs par procesiem, kas noveduši pie stilistiskajām vai rokraksta izmaiņām mākslinieciskās darbības dažādos posmos, kā arī dalīsies ar gleznu stāstiem un vēstījumiem.

 

Vijas Zariņas interese par latvisko ainavu un sen lolotā ideja par panorāmiskiem dabas gleznojumiem rezultējusies 18 jaunos lielformāta darbos, kuri šobrīd ir apskatāmi izstādē ARSENĀLĀ. Kas ir tas, kas ļauj uzgleznot nevis precīzu ģeogrāfisko vietu, bet gan noteiktu Latvijas gaisotni? Vai tā būtu līdzenuma, plašuma sajūta, starpgadalaiku nianses vai krēslas brīdis gaismas un tumsas mijā – Vija Zariņa prot ietvert neizskaidrojamo, kas, uzlūkojot viņas audeklos attēlotos sūnainos kokus, kūstošo ledu vai mēnesgaismu, neliek šaubīties – tā ir Latvija.

 

Zināmu pārsteigumu skatītājiem sagādā Kaspara Zariņa jaunais radošais ampluā. Ja 20. gadsimta 90. gados autora gleznu neatņemama figūra bija Pedanta tēls – “īpatnējais tipiņš” uzbeku cepurītē, mākslinieka alter ego, tad jaunākie darbi ir abstraktas kompozīcijas, kuru iekšējo struktūru nosaka ar krāsu noklātā saplāksnī dažādās formās izslīpētu padziļinājumu ritms. Uzlūkojot šos 4x4 m lielos darbus, kādam var rasties jautājums: “Vai tā ir māksla?”. Atbildi, kāpēc tā tomēr ir māksla, kopā ar gleznotājiem palīdzēs atrast projekta kuratore, mākslas zinātniece Mag. art. Inga Bunkše.

 

Un, kā par saviem izstādes darbiem saka Kaspars Zariņš: “Pirms to aplūkošanas nav jāizlasa raksti, lai saprastu, kas tajos jāsaskata. Ir vajadzīga atvērta sirds, jo vērtīgs mākslas darbs runā pats par sevi. Ja cilvēkiem ir interese, viņi sapratīs.”

 

Uz “Sarunām” ARSENĀLĀ laipni aicināts ikviens interesents!

Nāciet, skatiet, apbrīnojiet, salīdziniet, uzdodiet jautājumus, veidojiet un izsakiet savu viedokli!

Mēs Jūs gaidām!

 

Dalības maksa: pieaugušajiem – 3,50 EUR, skolēniem, studentiem, pensionāriem – 2,00 EUR.

Iepriekšēja pieteikšanās nav nepieciešama.

 

PAR MĀKSLINIEKIEM

Vija Zariņa (1961) beigusi Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) profesora Induļa Zariņa monumentālās glezniecības darbnīcu (1986), profesora Eduarda Kalniņa un profesora Borisa Bērziņa meistardarbnīcu (1989). Izstādēs piedalās kopš 1980. gada, sarīkojusi vairāk nekā 20 personālizstādes. Darbi atrodas Latvijas Kultūras ministrijas, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja, Latvijas Mākslinieku savienības muzeja, Valsts Tretjakova galerijas, Krievijas Mākslas fonda, Krievijas Kultūras ministrijas, Tartu Mākslas muzeja krājumā, kā arī neskaitāmās privātajās kolekcijās visā pasaulē.

 

Vija Zariņa par pedagoģi strādā kopš 1986. gada, Latvijas Mākslas akadēmijā kopš 1999. gada, LMA Glezniecības katedras asociētā profesore kopš 2008. gada.

 

Kaspars Zariņš (1961) beidzis Latvijas Mākslas akadēmijas profesora Induļa Zariņa monumentālās glezniecības darbnīcu (1986). Izstādēs piedalās kopš 1980. gada, sarīkojis 30 personālizstādes. Darbi atrodas daudzu muzeju un fondu krājumos, kā arī privātajās kolekcijās, tai skaitā The Würth Collection un Schwäbisch Hall Vācijā. Darbojies grāmatu grafikā, animācijā, saņēmis Latvijas nacionālā kino balvu “Lielais Kristaps” nominācijā “Labākais animācijas mākslinieks” par animācijas filmu “Vai tu ko teici?” (studija “Dauka”, 2009). Itālijas Republikas Prezidenta ordeņa Al Merito della Repubblica Italiana kavalieris (2004).

 

Latvijas Mākslas akadēmijas asociētais profesors kopš 1995. gada, profesors kopš 2008. gada.

 

MĒRĶAUDITORIJA:

aicināti visi interesenti!

 

NORISES VIETA:

Izstāžu zāle ARSENĀLS / Torņa iela 1, Rīga

 

DALĪBAS MAKSA:

ieejas biļete izstādē

 

PAPILDU INFORMĀCIJA:

Iepriekšēja pieteikšanās nav nepieciešama

T: (+371) 67 716108 

E: Elina.Berzina@lnmm.lv

 

Saistītās izstādes
Saistītās preses relīzes