Sapņojums par Septiņām māsām
“Nila Īles mūzikas studijas” koncerts
image
14.04.2016 19:00
Ceturtdien, 2016. gada 14. aprīlī, plkst. 19.00 izstādes “Aborigēnu un papuasu māksla” izskaņā Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA (Doma laukumā 6, Rīgā) aicina etnomūzikas mīļotājus uz “Nila Īles mūzikas studijas” koncertu “Sapņojums par Septiņām māsām”.

 

PASĀKUMS

Koncerta tematika veltīta Austrālijas aborigēnu likumu un ticējumu sistēmai, kuru mēdz dēvēt par “Sapņu laiku” jeb “sapņojumiem”. To pamatā ir bagātīga mitoloģija par senču gariem, kas, klejojot pa zemi, radījuši kalnus, upes, cilvēkus, dzīvniekus un augus. Aborigēnu sapņojumi tikuši nodoti no paaudzes paaudzei, rūpīgi izvēloties personas, kuras tos drīkst dzirdēt. Tajos ietvertie noslēpumi bieži vien var tikt pausti tikai iniciāciju izgājušiem dzimtas locekļiem. Koncerta apmeklētājiem mūziķi piedāvās iepazīties ar dažiem no šo sapņojumu varoņiem – varavīksnes čūsku Tugīnu un septiņām zvaigžņu māsām, kuras zināmas arī kā Plejādes jeb Sietiņš.

 

“Sapņu laikā, ļoti, ļoti sen, zvaigznes, ko mēs pazīstam kā “Septiņas māsas”, bija septiņas skaistas ledus jaunavas. Viņu vecāki bija liels, raupjš kalns, kura tumšā galva bija paslēpusies mākoņos, un ledaina upe, kas tecēja no sniega pārklātajiem kalniem. Septiņas māsas klejoja pa zemi, un viņu garie mati plīvoja kā vētras mākoņi pirms brīzes. Viņu vaigi bija piesārtuši no saules skūpstiem, un viņu acīs slēpās maigā, pelēkā krēslas gaisma…”

 

PAR MĀKSLINIEKIEM

Kopš 1990. gada Nils Īle nodarbojas ar etnoperkusiju spēles tehniku. Šo gadu laikā mūziķis ir daudz ceļojis (Āfrika – Gambija, Gvineja, Senegala, Indija, Eiropas valstis, Krievija u.c.), papildinājis savu praktisko pieredzi, pilnveidojis zināšanas un izpratni par ritma būtību un spēku pie pasaulē zināmiem meistariem. Nils Īle piedalījies starptautiskos festivālos, kā arī Baltijas mūzikas projektos. Viņš ir sadarbojies ar daudziem māksliniekiem, kopīgi radot performances vizuālās mākslas, teātra un kino pasākumos.

 

1997. gadā Nils Īle izveidoja pirmo perkusiju spēles studiju Latvijā, kurā gan mūziķi, gan citi interesenti, kas vēlas paplašināt savu redzesloku, apgūst dažādas ritmiskas kompozīcijas. “Vecumam nav nozīmes, lai sajustu ritmu sevī,” ir pārliecināts mākslinieks.

 

Koncertā “Nila Īles mūzikas studijas” dalībnieki Nils Īle, Inguna Rubene, Agnese Uzule, Einārs Latiševs un Roberts Brants ar oriģinālā Austrālijas didžeridū (didgeridoo) un citu perkusiju palīdzību izspēlēs Austrālijas aborigēnu “Sapņu laika” stāstiem veltītas kompozīcijas, kopējā skanējuma radīšanā iesaistot arī publiku.

 

 

NORISES VIETA:

Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA / Doma laukums 6, Rīga

 

NORISES LAIKS:

2016. gada 14. aprīlis

plkst. 19.00

 

BIĻEŠU CENAS:

līdz 7. aprīlim 7,00 EUR

no 8. aprīļa  9,00 EUR

Biļetes var iegādāties “Biļešu paradīzes” kasēs un internetā www.bilesuparadize.lv

 

DALĪBNIEKU SKAITS:

Vietu skaits ierobežots (100 vietas)

 

PAPILDU INFORMĀCIJA:

T: (+371) 67 357536

E: Ieva.Andzane@lnmm.lv

Saistītās izstādes
Saistītās preses relīzes
Saistītās galerijas