SARUNAS MUZEJĀ: Septiņdesmitie. Skaistuma lietderība: Keramika. Jauna valoda
Tikšanās ar izstādes kuratori DACI ĻAVIŅU, keramiķēm IZABELLU KROLLI un SILVIJU ŠMIDKENU
12.11.2016 12:00
Sestdien, 2016. gada 12. novembrī, plkst. 12:00 Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs (Rīgā, Skārņu ielā 10/20) un mākslas zinātniece, izstādes “Septiņdesmitie. Skaistuma lietderība” līdzkuratore Dace Ļaviņa aicina uz “Sarunu muzejā” ar pazīstamām keramiķēm Izabellu Krolli un Silviju Šmidkenu. Runāsim par Latvijas lietišķās mākslas evolūcijas procesiem 20. gadsimta 70. gados, pievēršoties sasniegumiem keramikā un atklājot tās jaunās valodas īpašās kvalitātes.

PASĀKUMS

Latviešu keramikas māksla bieži asociējas ar Latgales keramikas izstrādājumiem – tautiskām vāzēm, svečturiem, bļodām. Ierastos uzskatus un aprobētas vērtības jau 20. gadsimta 60. gados mainīja tautas keramikas elementu sapludināšana ar tam laikam aktuālajām tehniskajām un estētiskajām novitātēm, laužot stereotipus par to, kādai jābūt šai mākslas nozarei. Lielu ieguldījumu jaunā stila veidošanā un izkopšanā devuši Ķīpsalas grupas mākslinieki, to skaitā keramiķes Izabella Krolle un Silvija Šmidkena.

 

Viesojoties Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā, ievērojamās meistares stāstīs par keramikas jomas attīstību Latvijā 20. gadsimta 70. gados, sniedzot arī interesantu ieskatu savā daiļradē. Liela sarunas daļa tiks veltīta Ķīpsalas keramikas darbnīcai, kas bija latviešu kultūras fenomens. Tieši šeit veidojās vairākas keramiķu paaudzes, nostiprinājās latviešu tradīcijas keramikā un tapa Latvijas laikmetīgās keramikas paraugi. Tas bija tilts, kas savienoja tradicionālo un profesionālo keramiku, no abām paņemot labāko, un šo tiltu būvējuši mākslinieki. Izabella Krolle un Silvija Šmidkena kļuva par vienām no Ķīpsalas keramikas skolas dibinātājām un tās gara uzturētājām.

 

Izstādes kuratore, Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja Keramikas un porcelāna kolekcijas glabātāja Dace Ļaviņa “Sarunas” laikā paskaidros projekta ieceri, raksturos tā nozīmību un konceptuālās vadlīnijas, kā arī plašāk pastāstīs par keramiku ainavu arhitektūrā un sabiedriskajos interjeros minētajā desmitgadē.

 

Izabella Krolle (1938) absolvējusi Rīgas 49. pamatskolu, vēlāk – Rīgas Lietišķās mākslas vidusskolas Keramikas nodaļu, studējusi Latvijas Valsts mākslas akadēmijas Lietišķi dekoratīvās mākslas nodaļā. Izabella Krolle ir Ķīpsalas keramikas skolas līdzdibinātāja. Māksliniecei vienmēr ir bijusi tuva glezniecība un grafika, tomēr noteicošā loma autores daiļradē pieder keramikai.

 

Silvija Šmidkena (1935) beigusi Rīgas Lietišķās mākslas vidusskolas Keramikas nodaļu un studējusi Latvijas Valsts Mākslas akadēmijas Keramikas nodaļā. Silvija Šmidkena ir spilgta māksliniece un arī publiciste. Viņas kultūrvēsturiskais darbs – dienasgrāmata “Māksla mīlēt mālu” (2014) – nav tikai stāsts par privāto dzīvi un personiskajām atziņām. Tā ir nu jau veselas paaudzes dienasgrāmata – piemineklis 20. gadsimta keramiķu darbam.

 

Izstāde “Septiņdesmitie. Skaistuma lietderība” iepazīstina ar svarīgu etapu Latvijas lietišķās mākslas attīstībā, ko raksturo jauns idejiski formāls pagrieziens no funkcionāla lietderīguma uz konsekventām dekoratīvām kvalitātēm 20. gadsimta 70. gados. Estētisko īpašību pilnveidošana, radoši eksperimenti, mākslas un arhitektūras sintēzes aspekti šajā periodā kļuvuši noteicoši vairāku spožu meistaru daiļradē. Zīmīgi, ka tieši minētajā desmitgadē Latvijas keramika un tekstilmāksla sāka runāt aktuālajā pasaules mākslas valodā, gūstot augstu novērtējumu un atzinību starptautiskajā mērogā.

 

NORISES VIETA:

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs / Skārņu iela 10/20, Rīga

 

NORISES LAIKS:

2016. gada 12. novembris

plkst. 12.00

 

BIĻEŠU CENAS:

Ieejas biļete izstādē (3,50 EUR pieaugušajiem; 2,00 EUR studentiem, skolēniem, pensionāriem). Iepriekšēja pieteikšanās nav nepieciešama.

 

PAPILDU INFORMĀCIJA:

T: (+371) 67 222235, 67 830917
E: dmdm@lnmm.lv

Saistītie pasākumi
Saistītās izstādes
Saistītās preses relīzes