Solokoncerts Rozentāla darbnīcā
Sadarbībā ar Pētera Vaska fondu un biedrību “Mazā Mežotnes pils”
26.10.2016 19:00
Trešdien, 2016. gada 26. oktobrī, plkst. 19:00 sadarbībā ar Pētera Vaska fondu un biedrību “Mazā Mežotnes pils” Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenajā ēkā (Rīgā, K. Valdemāra ielā 10) notiks “Solokoncerts Rozentāla darbnīcā”, kas būs veltījums latviešu glezniecības klasiķim Janim Rozentālam 150. jubilejas gadā un reizē dāvana mākslinieka mūzai un dzīvesbiedrei – somu dziedātājai Ellijai Forselei viņas 145. dzimšanas dienā.

Koncertā izcilās Latvijas Nacionālās operas solistes Evijas Martinsones (soprāns) un pianistes Lailas Holbergas sniegumā skanēs Ziemeļvalstu un latviešu vokālā kamermūzika: Alfrēda Kalniņa, Jāzepa Mediņa, Emīla Dārziņa, Roberta Šūmaņa, Edvarda Grīga un Jana Sibēliusa solodziesmas, kā arī operu ārijas no Ellijas repertuāra.

 

Janis Rozentāls (1866–1916) un Ellija Forsele (Elli Forssell, 1871–1943) iepazinās 1902. gada nogalē, kad Ellija viesojās Rīgā un sniedza koncertu. Janis Rozentāls, kuru interesēja ziemeļu kaimiņzemes kultūra, bija klausītāju vidū. Koncerts uz mākslinieku atstāja dziļu iespaidu, īpaši Žana Sibēliusa komponētā dziesma “Melnās rozes”. Janis un Ellija satikās viesībās, kuras viņai par godu pēc koncerta rīkoja Grosvaldu ģimene. Jau pēc deviņām dienām Rozentāls rakstīja bildinājuma vēstuli uz Somiju Ellijas tēvam Teodoram Forselam, kurš savu svētību neliedza, un 1903. gada 5. martā Helsinkos notika kāzas.

 

Arī vēlāk, pārceļoties uz dzīvi Rīgā, Ellija turpināja savu koncertdarbību. Bieži saviesīgi vakari ar Ellijas uzstāšanos notika viņu mājās, kur pulcējās Rozentālu ģimenes draugu un paziņu plašais loks.

 

Ellija Forsele absolvējusi Helsinku konservatoriju, pēc tam papildinājusi dziedātprasmi Milānā, Romā un Parīzē, daudz koncertējusi. Viņas skolotāji bija Abrahams Ojanpere (Aabraham Ojanperä), Žans Sibēliuss (Jean Sibelius) un Martins Vegeliuss (Martin Wegelius). Ellijas repertuārā bija Hendeļa, Gluka, Mocarta, Rosīni, Šūberta, Šūmaņa, Sibēliusa, Melartīna u.c. komponistu sacerējumi, kā arī somu tautas dziesmas.

 

Laulība ar Elliju un draudzība ar Forselu ģimenei tuvajiem cilvēkiem deva iespēju Janim Rozentālam iepazīt Somijas kultūras dzīvi. Vasaras Rozentāli bieži pavadīja Forselu vasaras mītnē Nummelā. Rozentāls satikās ar daudziem ievērojamiem somu māksliniekiem un citiem radošās inteliģences pārstāvjiem, rodot jaunus impulsus un idejas savai daiļradei.

 

Koncerts Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā (LNMM) būs kā ceļojums laikā uz improvizētu Jaņa Rozentāla darbnīcu, ļaujot klausītājiem kaut nedaudz izjust 20. gadsimta sākuma mākslinieka ģimenes svinību gaisotni. Tāpat muzeja viesiem būs iespēja apskatīt LNMM Lielajā izstāžu zālē (-1. stāvā) notiekošo izstādi “Janis Rozentāls (1866–1916). Māksla un tehnika”.

 

Pirmoreiz šī programma izskanēja š. g. 11. martā Mazajā Mežotnes pilī, gūstot lielu klausītāju atsaucību.

 

NORISES VIETA:

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenā ēka / K. Valdemāra iela 10, Rīga

3. stāva vestibils

 

NORISES LAIKS:

2016. gada 26. oktobris

plkst. 19.00

 

BIĻEŠU CENA:

15,00 EUR

Biļetes iespējams iegādāties iepriekšpārdošanā www.bilesuparadize.lv

 

PAPILDU INFORMĀCIJA:

T: (+371) 67 324461

E: Baiba.Grinberga@lnmm.lv

 

Saistītās izstādes
Saistītās preses relīzes