SARUNAS MUZEJĀ: Juris Dimiters. Priekškara paslēpes
Tikšanās ar mākslinieku JURI DIMITERU, izstādes kuratori IRĒNU BUŽINSKU, mākslas zinātniekiem RAMONU UMBLIJU un JĀNI BORGU
image
20.11.2016 15:00
Svētdien, 2016. gada 20. novembrī, plkst. 15:00 Latvijas Nacionālais mākslas muzejs (Rīgā, K. Valdemāra ielā 10) un kuratore Irēna Bužinska aicina uz pirmo “Sarunu muzejā” Jura Dimitera personālizstādē “Priekškara paslēpes”. Pasākuma īpašie viesi – mākslinieks Juris Dimiters, mākslas zinātnieki Ramona Umblija un Jānis Borgs.

PASĀKUMS

“Saruna muzejā” sniedz lielisku alternatīvu, kā jēgpilni un interesanti pavadīt dažas brīvdienas stundas kopā ar Latvijas sabiedrībā pazīstamām personībām īpašā mākslas gaisotnē. Šoreiz muzejā varēs satikt izstādes “Priekškara paslēpes” autoru – mākslinieku Juri Dimiteru un dzirdēt viņa stāstījumu par saviem darbiem un tajos paustajām idejām.

 

Juri Dimiteru var uzskatīt par vienu no oriģinālākajiem sirreālisma stilistikā strādājošiem māksliniekiem ar savdabīgu tēlu loku un glezniecības tehniku. Ekspozīcijā pārstāvēta daļa no vairākām darbu sērijām, kurās ar izteiktu rūpību un dokumentālu precizitāti gleznoti ikdienā bieži pielietojami sadzīves priekšmeti un augļi, to irreālas kombinācijas. Autora daiļradē vienmēr novērojama aktīva indivīda pozīcija, tāpēc tikšanās laikā būs iespējams saprast, kā mākslinieka radošais devums sasaucas ar viņa personību. Juris Dimiters savā mākslā atklāti, skarbi un ironiski izsaka sabiedrības locekļa viedokli. Viņa darbos bieži parādās cilvēku rakstura, sabiedrības un politiskās sistēmas kritika, kas ietērpta paradoksu, asprātības, humora, ironijas un metaforas drānās.

 

Sarunu ar mākslinieku papildinās teorētisks, populārzinātnisks, vēsturisks un arī personisks komentārs no izstādes kuratores un aicināto viesu puses. Kuratore Irēna Bužinska pievērsīsies projekta koncepcijai, izvēlēto eksponātu raksturojumam un pastāstīs par izstādes iekārtojuma izveidi. Priekškars šeit ir kļuvis par Jura Dimitera daiļrades metaforu, atklājot spilgtas personības citas, mazāk zināmas radošas šķautnes. Pie tādām, protams, pieskaitāma mākslinieka ilgstoša aizraušanās ar fotografēšanu. Melnbaltajās fotogrāfijās iemūžinātais pilsētas tēls ir vēl viens šī projekta pārsteigums.

 

Mākslas zinātniece Ramona Umblija “Sarunas” laikā pastāstīs par Jura Dimitera darbību plakātu jomā, viņa tēlainās valodas izteiksmību un oriģinalitāti, izceļot radošā pienesuma nozīmi Latvijas mākslas vēstures kontekstā. “Dimiters ar atklātu aizrautību ķērās klāt visām mūsu sabiedrību vajājošajām kaitēm: nehumānai un postošai attieksmei pret dabu, alkoholismam, birokrātijas aparātam. Ota kā slēptā kamera plakātiski fotografēja politiskās sistēmas nesmukos darbus un to veicējus,” stāsta Ramona Umblija, kura plaši pētījusi plakātu mākslu Latvijā.

 

Mākslas zinātnieks Jānis Borgs savulaik daudz rakstījis gan par plakāta medija attīstību Latvijā 20. gadsimta 70. un 80. gados, gan par Jura Dimitera māksliniecisko veikumu. Viesojoties muzejā, Jānis Borgs raksturos Dimiteru kā ironijas lielmeistaru, ar konkrētiem piemēriem ilustrējot viņa mākslas slāņus, tēlus, spilgto individuālo rokrakstu un ietekmes, piemēram, sirreālismu.

 

NORISES VIETA:

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenā ēka / K. Valdemāra iela 10, Rīga

Lielā izstāžu zāle (-1. stāvā)

 

NORISES LAIKS:

2016. gada 20. novembris

plkst. 15:00

 

DALĪBAS MAKSA:
Ieejas biļete izstādē

Iepriekšēja pieteikšanās nav nepieciešama

Saistītie pasākumi
Saistītās izstādes
Saistītās preses relīzes