SENĀS ĶĪNAS DĀRGUMI: Ķīnas keramika un porcelāns
image
16.12.2016 17:00
Piektdien, 2016. gada 16. decembrī, plkst. 17:00 Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA (Doma laukumā 6, Vecrīgā) un izstādes “Zīda ceļš. Senās Ķīnas māksla” kuratore Kristīne Milere aicina uz otro pasākumu ciklā “Senās Ķīnas dārgumi”.

Ķīnas teritorija ir šūpulis vienai no senākajām civilizācijām pasaulē. Savas attīstības gaitā Senās Ķīnas kultūra radījusi neskaitāmus priekšmetus, kurus būtībā varam dēvēt par meistardarbiem. Izstādē “Zīda ceļš. Senās Ķīnas māksla” apskatāma tikai neliela daļa no plašā Ķīnas vēsturiskā mantojuma, tāpēc Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA aicina kopā ar izstādes kuratori Kristīni Mileri iepazīt šo apbrīnojamo, noslēpumiem pilno kultūru, apmeklējot pasākumu ciklu “Senās Ķīnas dārgumi”. Cikla ietvaros trīs nodarbībās apmeklētājiem būs iespēja uzzināt vairāk par Ķīnas bronzas izstrādājumiem, keramikas un porcelāna evolūciju cauri gadsimtiem, kā arī atklāt to, kāpēc nefrīts Ķīnā tiek uzskatīts par tik īpašu un nozīmīgu akmeni.

 

Ķīnas keramika izmantota dekoratīvu ķieģeļu, dzegas dakstiņu, trauku, skulptūru un figūriņu izgatavošanā. Būtisku pienesumu nozares attīstībai devusi Tan dinastija (618.–907. g. m.ē.), kad radās trīs-krāsu glazūras keramika. Lai iegūtu glazūras krāsu, tika lietoti dažādi metāli – dzelzs, varš, magnijs, kobalts un citi. Piecu dinastiju periodā (10. gs. m.ē.) trīs-krāsu glazūras keramika zaudēja savu lomu, jo lielāku popularitāti ieguva porcelāns, tomēr tā bija atstājusi milzīgu ietekmi gan uz polihromās keramikas, gan uz porcelāna evolūciju vēlākos posmos.

 

Ķīna ir zināma kā porcelāna dzimtene, un tās porcelāns ir ticis eksportēts jau kopš 8. gs. Ķīnieši atklāja kaolīna mālu un drīz vien spēja radīt primitīvās porcelāna formas. Vēlīnās Han dinastijas laikā (1. gs. m.ē.) tika izgatavoti pirmie porcelāna priekšmeti ar seladona glazūru, kas vairāk nekā divas tūkstošgades bija dominējošais porcelāna veids. Visiem pazīstamo porcelānu ar zilo kobalta zemglazūru sāka ražot Juaņ dinastijas laikā (1217.–1368. g. m.ē.), bet Min un Cjin dinastijās (1368.–1911. g. m.ē.) tas kļuva ļoti pieprasīts un lielos apjomos tika eksportēts ārpus Ķīnas.

 

NORISES VIETA:

Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA / Doma laukums 6, Rīga

 

NORISES LAIKS: 

2016. gada 16. decembris

plkst. 17:00

 

BIĻEŠU CENAS:

ieejas biļete izstādē

 

PIETEIKŠANĀS UN PAPILDU INFORMĀCIJA:

Vietu skaits ierobežots (30 dalībnieki)!

Nepieciešama iepriekšēja pieteikšanās.

T: (+371) 67 357534

E: Kristine.Milere@lnmm.lv

Saistītie pasākumi
Saistītie jaunumi
Saistītās izstādes
Saistītās preses relīzes