STARO RĪGA 2016: Pieskaries gleznai
Latvijas Nacionālais mākslas muzejs atklās gaismas festivālu “Staro Rīga”
17.11.2016 - 20.11.2016
Ceturtdien, 2016. gada 17. novembrī, plkst. 17:00 sāksies gaismas festivāls “Staro Rīga 2016”, ko atklās iespaidīga multimediju projekcija uz Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenās ēkas fasādes (Rīgā, K. Valdemāra ielā 10), iedzīvinot Jaņa Rozentāla darbus.

Interaktīvā multimediju projekcija “Pieskaries gleznai” ir veltījums izcilā latviešu vecmeistara Jaņa Rozentāla (1866–1916) 150 gadu jubilejai. Gaismas festivāla “Staro Rīga” laikā – no š. g. 17. līdz 20. novembrim – uz Latvijas Nacionālā mākslas muzeja fasādes parka pusē katru vakaru no plkst. 17:00 līdz 23:00 ikviens varēs iesaistīties klasiķa darbu atainošanā.

 

Savā daiļradē Janis Rozentāls iemūžinājis noteikta laika iespaidus, paša redzēto un sajusto. Videoinstalācija ir kā tulks, kas uzbur gleznas atmosfēru, ievibrē fiksētos tēlus un piešķir visam papildu dimensiju. Lai atdzīvotos un pilnībā atklātos kāda no piecām mākslinieka gleznām, būs vajadzīgi sešu roku pieskārieni sensitīviem ekrāniem. Attēls reaģēs uz rokas tuvumu un kustību. Tikai vienlaicīgi pieliekot rokas visiem ekrāniem, projekcija iemirdzēs pilnā gaismā. Noņemot roku no ekrāna, attēls nomainīsies uz cita mākslas darba vizualizāciju, kas jau sāks parādīties pie nākamā pieskāriena. Gleznas tiks projicētas, izmantojot oriģinālo triepienu tekstūru un raksturu.

 

Līdz ar roku kustībām atdzīvosies arī skaņa, atainojot katras kompozīcijas unikālo gaisotni. Mūzika ir ļoti svarīga sastāvdaļa šajā multimediju animācijā: audio rinda tiks pieskaņota konkrētām ainām, tās ilustrējot, kā arī radot jaunu interpretāciju. “Pieskaries gleznai” – tā būs neparasta iespēja ne tikai atklāt, bet arī sadzirdēt meistardarbu.

 

Viens no projekta idejas autoriem Māris Kalve stāsta: “Tas ir mēģinājums iekļūt cilvēkā, kad viņš paskatās uz gleznu. Iztēle kaut ko izkustina, kaut kam piešķir nozīmi un uzsver. Projekcija nevarētu iztikt bez skaņām, tās gandrīz vienmēr piedalās kā uztveres un apziņas līdzdalībnieces. Projektā “Pieskaries gleznai” izceļam mākslas vērošanas brīdi. Tas parasti ir personisks pārdzīvojums, bet šoreiz to intriģējošāku padara interaktīvā forma, kas ļauj ielūkoties mirklī tikai kopā ar vēl kādu.”

 

Interaktīvo multimediju projekciju “Pieskaries gleznai” īstenojuši pieredzes bagāti animatori “Kalvestudija” un “Everything Art”. Uģis Vītiņš veicis audio celiņu komponēšanu un apstrādi. “Overly” Aināra Kļaviņa vadībā projektējis, izgatavojis un programmējis “Arduino”, izveidojot kodu savienojumam ar projekcijas sistēmu.

 

Projekta idejas autori: Māris Kalve, Roberts Rubīns

Projekta realizētājs: SIA “Kalvestudija”

Projekta sadarbības partneri: “Everything Art”, “Overly”,“3DTREE”, “EMU PRIM”, 

Projekta finansētājs: Rīgas dome

 

PAR  FESTIVĀLU  “STARO  RĪGA  2016”

2016. gada gaismas festivāls “Staro Rīga” turpinās tuvošanos Latvijas simtgadei, sekojot pērn aizsāktajai tēmai. Pagājušā gada festivāla devīze bija “Gaisma sauca”, šogad tā ir “Gaisma ausa”. Nosaukumam izmantotā frāze ir Ausekļa teksta fragments no Jāzepa Vītola “Gaismas pils”, kas vienmēr dziedāta Dziesmu svētkos un citos latviešiem nozīmīgos brīžos. “Gaisma ir mūsos, mēs paši esam gaisma. Es pats esmu tas, kas var ieraudzīt, kā gaisma uzaust, pats varu ieraudzīt gaišās lietas un vairot gaismu sev apkārt,” rosina pārdomāt festivāla veidotāji.

 

Gaismas festivālā “Staro Rīga 2016” ir 3 programmas: 1) pamatprogramma “…Gaisma ausa…”, 2) starptautiskā programma, kurā ar saviem darbiem uzstāsies mākslinieki no Austrālijas, Baltkrievijas, Beļģijas, Francijas, Japānas, Kanādas, Libānas, Lietuvas, Portugāles, Spānijas un Vācijas, 3) līdzdalības programma “Rīgas karnevāls”, kurā ar gaismas objektiem pilsētvidē piedalīsies dažādi uzņēmumi, institūcijas un privātuzņēmēji. Festivāla laikā rīdzinieki un pilsētas viesi aicināti aplūkot arī jaunākos Rīgas vēsturisko ēku fasāžu izgaismojumus. Kopumā interesentu uzmanībai tiks piedāvāti 42 gaismas objekti, tie galvenokārt izvietoti Vecrīgā un pilsētas centrālajā daļā. Šī gada festivāls būs īpašs ar daudzajiem interaktīvajiem objektiem, kas iedarbināmi ar skatītāju personīgu līdzdarbošanos.

 

Šis ir jau devītais gaismas festivāls “Staro Rīga”, kas gadu gaitā kļuvis par vienu no gaidītākajiem un apmeklētākajiem pasākumiem Rīgas kultūras dzīvē. Pēc 2014. gada, kad Rīga bija Eiropas kultūras galvaspilsēta, “Staro Rīga” ierindojies aktuālo un atzinīgi vērtēto starptautisko festivālu kartē. Tas veicinājis iespēju parādīt Rīgas festivāla skatītājiem vairāku pasaules līmeņa mākslinieku darbus un objektus, kas demonstrēti lielākajos gaismas festivālos Eiropā un pasaulē.

 

Gaismas festivālu “Staro Rīga” rīko Rīgas dome un RD Izglītības, kultūras un sporta departaments kopā ar sadarbības partneriem.

 

Sekot līdzi festivāla norisei būs iespējams interneta vietnē, kur tiks translētas tiešraides, ziņas, intervijas ar projektu autoriem, balsojumi un konkursi.

 

 

Saistītās izstādes
Saistītās preses relīzes