SARUNAS MUZEJĀ: Juris Dimiters. Priekškara paslēpes
Tikšanās ar mākslinieku JURI DIMITERU un izstādes kuratori, mākslas zinātnieci IRĒNU BUŽINSKU
15.01.2017 15:00
Svētdien, 2017. gada 15. janvārī, plkst. 15:00 Latvijas Nacionālais mākslas muzejs (Rīgā, Jaņa Rozentāla laukumā 1) un kuratore Irēna Bužinska aicina uz otro “Sarunu muzejā” ar mākslinieku Juri Dimiteru viņa personālizstādē “Priekškara paslēpes”.

 

PASĀKUMS

“Saruna muzejā” ir lieliska iespēja padziļināti iepazīt izstādi, atklāt sev kaut ko jaunu un interesanti, jēgpilni pavadīt dažas brīvdienas stundas īpašā mākslas gaisotnē. Šoreiz priekškaru uz radošo ideju un tēlu pasauli pavērs Juris Dimiters, kurš tikšanās laikā plašāk pastāstīs par savu daiļradi un izstādē redzamajiem darbiem, paskaidrojot gan sižeta būtību, gan filozofisku zemtekstu, gan tēmas aktualitāti noteiktā periodā. Sarunu ar autoru papildinās populārzinātnisks, vēsturisks un arī visnotaļ personisks izstādes kuratores Irēnas Bužinskas komentārs. Viņa ievadīs klātesošos izstādes tapšanas aizkulisēs – no projekta koncepcijas un darbu atlases līdz ekspozīcijas dizaina izstrādei un iekārtojuma tehniskajām niansēm.

 

Juri Dimiteru var uzskatīt par vienu no oriģinālākajiem sirreālisma stilistikā strādājošiem māksliniekiem ar savdabīgu personāžu loku un glezniecības tehniku. “Kaut arī esmu ielikts sirreālistu plauktā, tomēr man reālisms šī termina otrā daļā ir tuvāks. Drīzāk sauktu sevi nevis par pār-reālistu, kāds ir tiešais tulkojums latviešu valodā, bet par fantastisko reālistu, jo nekādus sirreālistu manifestus neesmu parakstījis, un viņi man ir tuvi vairāk formāli,” atzīst Dimiters.

 

Autors daudzveidīgi strādājis dažādos žanros, izkopjot labi atpazīstamu individuālo rokrakstu. Ekspozīcijā skatītāji ieraudzīs vairākas darbu sērijas, kurās ar izteiktu rūpību un dokumentālu precizitāti gleznoti ikdienā bieži pielietojami sadzīves priekšmeti un augļi, to irreālas kombinācijas. Aloģiskas ainas – vispārzināmu objektu neierasti inscenējumi – būtībā ir Jura Dimitera vizualizētas pārdomas par personības un varas, kā arī cilvēku – īpaši vīrieša un sievietes – savstarpējām attiecībām.

 

Svarīgi atzīmēt, ka Jura Dimitera daiļradē vienmēr novērojama aktīva indivīda pozīcija, tāpēc sarunā būs iespējams saprast, kā mākslinieka radošais devums sasaucas ar viņa personību. Dimitera māksla ir apveltīta ar dziļu un smalku humora, ironijas un pašironijas izjūtu, tā bieži balansē uz asas groteskas robežas, tomēr saglabā humānu attieksmi pret izvēlēto sižetu. Savos darbos autors racionāli, tieši un skarbi izsaka sabiedrības locekļa viedokli. Tajos skatītājs var nolasīt cilvēku rakstura, sociālās un politiskās sistēmas kritiku, kas meistarīgi ietērpta paradoksu, asprātības un metaforas drānās. Pats mākslinieks norāda, ka viņa misija ir uzrunāt, likt domāt un pārsteigt.

 

Priekškars, kas tēlaini apspēlēts projekta nosaukumā, ir ne tikai likumsakarīgs teātra skatuves atribūts, bet arī daudznozīmīgs simbols. Jura Dimitera personālizstādes gadījumā tas kļuvis par viņa daiļrades konceptuālo atslēgu, kas ļauj iepazīt mākslinieka talanta citas, mazāk zināmas šķautnes. Pie tādām, protams, pieskaitāma autora ilgstoša aizraušanās ar fotografēšanu. Melnbaltajās fotogrāfijās iemūžinātais pilsētas tēls ir vēl viens no šī projekta pārsteigumiem.

 

Kopumā izstādē, kas veidota kā Jura Dimitera vairāk nekā 40 gadu ilgās radošās darbības retrospekcija, aplūkojami turpat 350 mākslas darbi – gleznas, plakāti, zīmējumi, scenogrāfija, fotogrāfijas, kā arī skices, kurās redzama daudzu ieceru un tēlu rašanās sākuma stadija.

 

NORISES VIETA:

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenā ēka / Jaņa Rozentāla laukums 1, Rīga

Lielā izstāžu zāle (-1. stāvā)

 

DALĪBAS MAKSA:
Ieejas biļete izstādē

 

PAPILDU INFORMĀCIJA:

Iepriekšēja pieteikšanās nav nepieciešama

T: (+371) 67 324461

E: ekskursijas@lnmm.lv

 

Saistītās izstādes
Saistītās preses relīzes