KLASISKĀS VĒRTĪBAS: Plakāts kā saimnieciskās un kultūras dzīves aktivitātes liecība
Stāsta mākslas vēsturniece Inta Pujāte
08.02.2017 17:30
Ievadot pavasara sesiju, 8. februārī plkst. 17.30 mākslas vēsturniece Inta Pujāte savā lekcijā “Plakāts kā saimnieciskās un kultūras dzīves aktivitātes liecība” analizēs Latvijas Nacionālās bibliotēkas 1920.–1930. gadu plakātu apjomīgo kolekciju, kas daudzveidīgi atspoguļo tālaika Latvijas sabiedrības dzīvi – darbā, atpūtā, sportā, kultūrā, mākslā. Sigismunda Vidberga, Niklāva Strunkes un Oskara Šteinberga plakāti kļūs par vērtīgiem izziņas avotiem.

Latvijas Republikā pēc Pirmā pasaules kara seku likvidēšanas sākās straujš saimnieciskās un kultūras dzīves uzplaukums, un šī procesa izteiksmīgas liecības ir plakāti, kas glabājas Latvijas Nacionālās bibliotēkas fondos. Tie atspoguļo sasniegumus daudzās nozarēs. Tapa skaisti plakāti, kas reklamēja Līvānu stikla rūpnīcas vāzes, firmu “Ērenpreiss” un “Latvello” divriteņus, V. Ķuzes un E. Mežīta šokolādes izstrādājumus, vietējos kosmētikas produktus. Valstiskā mērogā tika domāts par Latvijas ražojumu popularizēšanu starptautiskās izstādēs. Dažādas skates rīkoja lauksaimnieku atbalstam.

Mērķtiecīgi tika uzlabota iedzīvotāju dzīves kvalitāte, organizējot sporta pasākumus, atbalstot tūrismu un veicinot kūrortu attīstību. Visas šīs jomas popularizēja plakāti.

 

Kultūras dzīvē, līdzīgi mūsdienām, nozīmīgi bija Vispārējie Dziesmu svētki. Saglabājušās liecības par sabiedrībā iecienītajiem Mākslas akadēmijas rīkotajiem karnevāliem un Aviācijas svētkiem. Reklāmas tapa arī mākslinieku grupējumu un atsevišķu autoru izstādēm. Plakāti tika darināti atšķirīgā stilistikā, taču sākot ar 20. gadsimta 30. gadiem reklāmās dominēja Art Deco, kas oriģinālos risinājumos izpaudās Sigismunda Vidberga, Niklāva Strunkes, Oskara Šteinberga un citu mākslinieku darbos.

 

 

Visa lekciju cikla “Klasiskās vērtības” programma.

 

NORISES VIETA:

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs / Skārņu iela 10/20, Rīga

 

BIĻEŠU CENAS:

pieaugušie: 3,00 EUR

skolēni, studenti, pensionāri: 1,50 EUR

 

Lekcijas ietvaros apmeklētājiem ir iespēja apskatīt muzeja pastāvīgās ekspozīcijas.

 

PIETEIKŠANĀS UN PAPILDU INFORMĀCIJA:

T:  (+371) 67 830917 

E: Agrita.Pore@lnmm.lv

 

Saistītie pasākumi
news-image
28 Feb 17:30
KLASISKĀS VĒRTĪBAS: Barons Aleksandrs Štiglics (1814–1884). Mecenāts, lielrūpnieks un tirgotājs. Pēterburgas Centrālās tehniskās zīmēšanas skolas dibinātājs
28. februārī plkst. 17.30 Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā viesosies pazīstamais Krievijas kulturologs, dzejnieks, Sanktpēterburgas Valsts Rērihu ģimenes muzeja-institūta direktora vietnieks zinātniskajā darbā Vladimirs Meļņikovs (Владимир Мельников), kurš stāstīs par Pēterburgas Centrālās tehniskās zīmēšanas skolas dibinātāju, lielrūpnieku, finansistu un mecenātu baronu Aleksandru fon Štiglicu (Александр Людвигович фон Штиглиц, 1814–1884).
news-image
15 Mar 17:30
KLASISKĀS VĒRTĪBAS: Papīra tapešu apdares 18. gadsimta un 19. gadsimta sākuma Latvijas interjeros Eiropas dizaina tendenču kontekstā
15. martā plkst. 17.30 mākslas vēsturniece Laura Lūse izsekos papīra tapešu apdares evolūcijai 18. gadsimta un 19. gadsimta sākuma Latvijas interjeros, salīdzinot vietējās norises ar dizaina modes tendencēm Krievijā un Rietumeiropas valstīs. Kā pamatu tēmas iztirzājumam zinātniece ņēmusi arhitektoniskajās izpētēs gūtos atklājumus, tos komentējot ar interesantiem faktiem un analoģijām no citu tautu tapešu vēstures.
news-image
10 Mai 17:30
KLASISKĀS VĒRTĪBAS: Romana Sutas interjeru stils
Gleznotājs, grafiķis, scenogrāfs Romans Suta (1896–1944) 20. gadsimta 20.–30. gados aktīvi strādājis lietišķajā mākslā un dizainā, savu praktisko darbību pamatojot arī nedaudzajos teorētiskajos rakstos. Viņš ir autors nacionāli konstruktīvā interjera stila jēdzienam. Kas tas ir? Kā šis stils izpaudās paša mākslinieka realizētajos projektos? Izsmeļošas atbildes uz jautājumiem sniegs mākslas zinātnieces Dr. art. Nataļjas Jevsejevas stāstījums.
news-image
20 Sep 17:30
KLASISKĀS VĒRTĪBAS: Valsts Elektrotehniskās fabrikas (VEF) reklāma 20. gadsimta 30. gados
Rudens sesiju 20. septembrī plkst. 17.30 iesāks VEF Vēstures muzeja vadītāja, mākslas vēsturniece Zanda Zībiņa, kura piedāvās sarunu par Valsts Elektrotehniskās fabrikas (VEF) reklāmu 20. gadsimta 30. gados. Lekcija sniegs ieskatu VEF reklāmas biroja radošajos izaicinājumos dizaina jomā, kā spilgtākos piemērus aplūkojot biroja vadītāja Ādolfa Irbītes (1910–1983) un talantīgās mākslinieces Zelmas Baboliņas (1912–2003) darbību. Laikmeta estētika, zīmola stils un atpazīstamība, kā arī ražotāja orientācija uz klienta vajadzībām un gaidām atklāsies, pētot VEF veikalu skatlogu noformējumus, reklāmu, daudzveidīgo produkciju pavadošus grafiskos materiālus un iesaiņojumu.
news-image
18 Okt 17:30
KLASISKĀS VĒRTĪBAS: Modernākais Baltijā. Armijas ekonomiskais veikals
18. oktobrī plkst. 17.30 Latvijas Arhitektūras muzeja vadītāja, mākslas vēsturniece Ilze Martinsone iepazīstinās ar 20. gadsimta 30. gadu otrajā pusē grandiozāko ēkas celtniecību Vecrīgā – Armijas ekonomiskā veikala būvniecību, kas tika atzīts par modernāko lielveikalu tā laika Baltijā.
news-image
08 Nov 17:30
KLASISKĀS VĒRTĪBAS: Rūpnīcas “Laima” grafiskā dizaina vēsture 1925–1940
Cikla noslēgumā 8. novembrī plkst. 17.30 mākslas vēsturniece Lauma Lanceniece pastāstīs par Latvijas saldumrūpniecības uzņēmuma “Laima” grafisko dizainu periodā no 1925. līdz 1940. gadam, raksturojot rūpnīcas arhīvā glabāto plašo, taču ilgu laiku nesistematizēto iepakojumu kolekciju, kas veidojusies jau no uzņēmuma pirmsākumiem 1925. gadā.
Saistītie jaunumi
Saistītās izglītības programmas