KLASISKĀS VĒRTĪBAS: Papīra tapešu apdares 18. gadsimta un 19. gadsimta sākuma Latvijas interjeros Eiropas dizaina tendenču kontekstā
Stāsta mākslas vēsturniece Laura Lūse
15.03.2017 17:30
15. martā plkst. 17.30 mākslas vēsturniece Laura Lūse izsekos papīra tapešu apdares evolūcijai 18. gadsimta un 19. gadsimta sākuma Latvijas interjeros, salīdzinot vietējās norises ar dizaina modes tendencēm Krievijā un Rietumeiropas valstīs. Kā pamatu tēmas iztirzājumam zinātniece ņēmusi arhitektoniskajās izpētēs gūtos atklājumus, tos komentējot ar interesantiem faktiem un analoģijām no citu tautu tapešu vēstures.

Papīra tapetes kā viens no sienu apdares materiāliem mājokļos pamazām ienāca jau 16. gadsimta sākumā. 18. gadsimtā it sevišķi Anglijā un Francijā tapešu izgatavošanas tehnoloģija un mākslinieciskie paņēmieni bija sasnieguši ļoti augstu līmeni. Uzskatot to par perspektīvu ražošanas jomu, lielākas un mazākas tapešu darbnīcas tika atvērtas gandrīz katrā Eiropas valstī. Krievijas Impērijā tapešu manufaktūras atradās to darbības nozaru sarakstā, kurām bija noteikta īpaša protekcionisma politika ar mērķi atbalstīt vietējās produkcijas tirgu.

 

Arī Latvijas teritorijā tapetes lietoja interjeru apdarē. Agrākie ēku arhitektoniskajās izpētēs atrastie piemēri datēti ar 18. gadsimta vidu. Tomēr līdz mūsdienām saglabājušies ļoti maz paraugu, tāpēc, lai iepazīstinātu ar šo apdares materiālu, temata izklāsts aptvers gan īsu ievadu senāko tapešu vēsturē, gan tehnoloģiju izmaiņās, kas ietekmēja tapešu dizainu un daudzveidību. Apskatot Latvijā pieejamo ārvalstu produkciju, stāstījumu papildinās ilustrācijas no citu valstu tapešu industrijas sasniegumiem un to salīdzinājums ar vietējiem izpētēs atrastiem paraugiem.

 

Starp ievērojamākajiem 18. gadsimta beigu un 19. gadsimta sākuma interjeru sienu apdares panākumiem jāatzīmē arabesku un ainavu tapetes. Abi tapešu veidi bijuši arī turīgāko pilsētnieku un muižnieku mājokļos Latvijas teritorijā, apliecinot strauju jaunāko dizaina tendenču ienākšanu šajā reģionā.

 

Visa lekciju cikla “Klasiskās vērtības” programma.

 

NORISES VIETA:

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs / Skārņu iela 10/20, Rīga

 

BIĻEŠU CENAS:

pieaugušie: 3,00 EUR

skolēni, studenti, pensionāri: 1,50 EUR

 

Lekcijas ietvaros apmeklētājiem ir iespēja apskatīt muzeja pastāvīgās ekspozīcijas.

 

PIETEIKŠANĀS UN PAPILDU INFORMĀCIJA:

T:  (+371) 67 830917 

E: Agrita.Pore@lnmm.lv

 

 

Saistītie pasākumi
news-image
10 Mai 17:30
KLASISKĀS VĒRTĪBAS: Romana Sutas interjeru stils
Gleznotājs, grafiķis, scenogrāfs Romans Suta (1896–1944) 20. gadsimta 20.–30. gados aktīvi strādājis lietišķajā mākslā un dizainā, savu praktisko darbību pamatojot arī nedaudzajos teorētiskajos rakstos. Viņš ir autors nacionāli konstruktīvā interjera stila jēdzienam. Kas tas ir? Kā šis stils izpaudās paša mākslinieka realizētajos projektos? Izsmeļošas atbildes uz jautājumiem sniegs mākslas zinātnieces Dr. art. Nataļjas Jevsejevas stāstījums.
news-image
20 Sep 17:30
KLASISKĀS VĒRTĪBAS: Valsts Elektrotehniskās fabrikas (VEF) reklāma 20. gadsimta 30. gados
Rudens sesiju 20. septembrī plkst. 17.30 iesāks VEF Vēstures muzeja vadītāja, mākslas vēsturniece Zanda Zībiņa, kura piedāvās sarunu par Valsts Elektrotehniskās fabrikas (VEF) reklāmu 20. gadsimta 30. gados. Lekcija sniegs ieskatu VEF reklāmas biroja radošajos izaicinājumos dizaina jomā, kā spilgtākos piemērus aplūkojot biroja vadītāja Ādolfa Irbītes (1910–1983) un talantīgās mākslinieces Zelmas Baboliņas (1912–2003) darbību. Laikmeta estētika, zīmola stils un atpazīstamība, kā arī ražotāja orientācija uz klienta vajadzībām un gaidām atklāsies, pētot VEF veikalu skatlogu noformējumus, reklāmu, daudzveidīgo produkciju pavadošus grafiskos materiālus un iesaiņojumu.
news-image
18 Okt 17:30
KLASISKĀS VĒRTĪBAS: Modernākais Baltijā. Armijas ekonomiskais veikals
18. oktobrī plkst. 17.30 Latvijas Arhitektūras muzeja vadītāja, mākslas vēsturniece Ilze Martinsone iepazīstinās ar 20. gadsimta 30. gadu otrajā pusē grandiozāko ēkas celtniecību Vecrīgā – Armijas ekonomiskā veikala būvniecību, kas tika atzīts par modernāko lielveikalu tā laika Baltijā.
news-image
08 Nov 17:30
KLASISKĀS VĒRTĪBAS: Rūpnīcas “Laima” grafiskā dizaina vēsture 1925–1940
Cikla noslēgumā 8. novembrī plkst. 17.30 mākslas vēsturniece Lauma Lanceniece pastāstīs par Latvijas saldumrūpniecības uzņēmuma “Laima” grafisko dizainu periodā no 1925. līdz 1940. gadam, raksturojot rūpnīcas arhīvā glabāto plašo, taču ilgu laiku nesistematizēto iepakojumu kolekciju, kas veidojusies jau no uzņēmuma pirmsākumiem 1925. gadā.
Saistītās izglītības programmas