MUZEJISKA PASTAIGA: Pavisam dzīva, sarkanā mētelī. Mirdzai Ķempei – 110
11.02.2017 12:00
Sestdien, 2017. gada 11. februārī, godinot latviešu dzejnieci un tulkotāju Mirdzu Ķempi viņas 110. jubilejā, pieci Rīgas muzeji – Aleksandra Čaka memoriālais dzīvoklis-muzejs, Andreja Upīša memoriālais muzejs, Jāņa Akuratera muzejs, Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejs, Ojāra Vācieša muzejs – vienojušies kopīgā pasākumā “Pavisam dzīva, sarkanā mētelī. Mirdzai Ķempei – 110”. Tā būs interaktīva pastaiga pa Mirdzas Ķempes laikabiedru agrākajām dzīves vietām, kuras glabā stāstus, atmiņas un atklāj dažādās dzejnieces personības un interešu šķautnes. Sākums plkst. 12.00.

Mirdza Ķempe (pilnā vārdā Mirdza Austra Alma Ķempe, precējusies Ādamsone, vēlāk Naikovska, 1907–1974) ir spilgta parādība latviešu literatūrā, harizmātiska un pretrunīga personība. Izcila dzejniece, kuras daiļrades galvenā tematika ir mīlestība. Ar dzeju Mirdza Ķempe aizrāvusies jau pirms Otrā pasaules kara. Viņas pirmais dzejolis “Ne jums!” 1923. gadā tika publicēts laikrakstā “Kurzemes Vārds”, tai pašā gadā jaunā autore pārtulkojusi Aleksandra Puškina traģēdiju “Mocarts un Saljeri”.

 

No 1928. līdz 1941. gadam Mirdza Ķempe strādājusi Latvijas Radiofonā par diktori un tulkotāju, 1941.–1944. gadā devusies bēgļu gaitās uz Padomju Savienību. Bija precējusies ar rakstnieku Ēriku Ādamsonu (1907–1946). No 1948. līdz 1972. gadam bijusi dzejas konsultante Latvijas Rakstnieku savienībā, dodot padomus un izglītojot vairākas dzejnieku paaudzes. Veicinājusi latviešu literatūras un kultūras sakarus ar Indiju. Latvijas PSR Tautas dzejniece (1967), Indijas Višvabharati universitātes goda doktore (1972), Latvijas PSR Zinātņu akadēmijas korespondētājlocekle (1973).

 

2017. gada 9. februārī tiek atzīmēta Mirdzas Ķempes 110. dzimšanas diena. 11. februārī vairāki Rīgas memoriālie muzeji aicinās doties interaktīvā pastaigā pa pilsētu, piedāvājot tuvāk iepazīt dzejnieci kā neordināru radošo personību un skaistu sievieti – ar savām pozīcijām, ilūzijām, priekšstatiem, plašo darbības lauku un interešu loku. Viņa spēja dzīvot dubulto dzīvi: kalpot padomju varai un vienlaicīgi aizstāvēt trimdas autorus, izkārtot pensijas bijušajiem izsūtītajiem, saglabāt kontaktus ar katoļu baznīcu un piekopt hinduismu. Arī savā personīgajā dzīvē Ķempe uzdrošinājās būt neatkarīga un drosmīga.

 

Akcijas nosaukums “Pavisam dzīva, sarkanā mētelī. Mirdzai Ķempei – 110” aizgūts no rakstnieka Jāņa Petera (dz. 1939) esejas ar tādu pašu nosaukumu. Kāpēc sarkanā mētelī? Par to būs iespēja uzzināt improvizēta ceļojuma laikā. Radot jubilāres klātesamības sajūtu, Mirdzas Ķempes tēlā iejutīsies dzejniece Ērika Bērziņa, kuras izpildījumā visa pasākuma gaitā skanēs Ķempes dzeja un vēstuļu fragmenti.

 

Plkst. 11.45 pastaigas dalībniekus gaida Aleksandra Čaka memoriālajā dzīvoklī-muzejā (Lāčplēša ielā 48–14), kur plkst. 12.00 muzeja direktore Antra Medne stāstīs par mazāk zināmu Mirdzas Ķempes personības pusi.

 

Pēc tam visi dosies uz Andreja Upīša memoriālo muzeju (Brīvības ielā 38–4). Šeit plkst. 13.00 muzeja vadītāja Inese Kaire atklās dzejnieces un Andreja Upīša savstarpējās attiecības, bet plkst. 13.25 Jāņa Akuratera muzeja speciāliste Maira Valtere klausītājus iepazīstinās ar Mirdzas Ķempes un Jāņa Akurateru darbu Latvijas Radiofonā. Muzeja ekspozīcijā interesenti varēs aplūkot Mirdzas Ķempes dāvinātās grāmatas, kurās atrodami personīgi veltījumi.

 

Akcijas tālākais ceļš vedīs uz Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzeju (Elizabetes ielā 57a–26), kur plkst. 14.15 muzeja vadītāja Dr. art. Nataļja Jevsejeva pastāstīs par Aleksandras Beļcovas (1892–1981) gleznotajiem un zīmētajiem Mirdzas Ķempes portretiem, kā arī abu radošo sieviešu pazīšanos. Būs apskatāma izstāde “Izgaisušo prieku ainas. Preses balles Rīgā 20. gadsimta 20.–30. gados”.

 

Pēdējā pieturvieta sestdienas ceļojumā paredzēta Ojāra Vācieša memoriālajā muzejā (Ojāra Vācieša ielā 19), kur plkst. 15.45 atmiņās par Mirdzu Ķempi dalīsies literāti Lija Brīdaka, Ēriks Hānbergs, Velta Kaltiņa, Roalds Dobrovenskis un Vija Kaņepe. Īpaši šim notikumam muzejs ir sagatavojis ekspresizstādi, kas ļauj ieskatīties jubilāres un Ojāra Vācieša sarakstē un arī noskaidrot, kādus ieteikumus sniegusi dzejniece jaunajiem autoriem.

 

Ar pasākumu “Pavisam dzīva, sarkanā mētelī. Mirdzai Ķempei – 110” memoriālie muzeji turpina iepriekšējos gados kopīgi rīkotās akcijas / ceļojumus. Šāda formāta tikšanās tiek organizētas divas reizes gadā, aptverot notikumus un personības, kas saistītas ar muzeju-dalībnieku darbības tematiku, katru reizi paverot kādas aizmirstas vai līdz šim pavisam nezināmas, taču vienmēr intriģējošas un saistošas lappuses dažādu ievērojamu cilvēku biogrāfijās.

 

 

PASĀKUMA  PROGRAMMA:

11.45         

Dalībnieku pulcēšanās

Aleksandra Čaka memoriālais dzīvoklis-muzejs / Lāčplēša iela 48, dz. 14

 

12.00         

Lasījums par mazāk zināmu Mirdzas Ķempes personības pusi

Stāsta muzeja direktore Antra Medne

Aleksandra Čaka memoriālais dzīvoklis-muzejs / Lāčplēša iela 48, dz. 14

 

Pastaiga uz Andreja Upīša memoriālo muzeju

 

13.00         

Stāstījums par Mirdzas Ķempes un Andreja Upīša savstarpējām attiecībām

Stāsta muzeja vadītāja Inese Kaire

Iespēja aplūkot Mirdzas Ķempes dāvinātās grāmatas, kurās atrodami personīgi veltījumi

Andreja Upīša memoriālais muzejs / Brīvības iela 38, dz. 4

 

13.25         

Vēstījums par Mirdzas Ķempes un Jāņa Akuratera darbu Latvijas Radiofonā

Stāsta Jāņa Akuratera muzeja speciāliste Maira Valtere

Andreja Upīša memoriālais muzejs / Brīvības iela 38, dz. 4

 

Pastaiga uz Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzeju

 

14.15         

Mirdzas Ķempes portreti un to skices

Stāsta muzeja vadītāja Dr. art. Nataļja Jevsejeva

Iespēja apskatīt izstādi “Izgaisušo prieku ainas. Preses balles Rīgā 20. gadsimta 20.–30. gados

Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejs / Elizabetes iela 57a, dz. 26

 

Došanās uz Ojāra Vācieša memoriālo muzeju (izmantojot sabiedrisko vai personīgo transportu)

 

15.45         

Atmiņas par Mirdzu Ķempi

Stāsta Lija Brīdaka, Ēriks Hānbergs, Velta Kaltiņa, Roalds Dobrovenskis, Vija Kaņepe

Iespēja aplūkot Mirdzas Ķempes vēstuļu ekspresizstādi: “Mirdzas Ķempes un Ojāra Vācieša sarakste”, “Mirdzas Ķempes kā dzejnieku konsultantes vēstules jaunajiem autoriem”

Ojāra Vācieša memoriālais muzejs / O. Vācieša iela 19

 

Pasākumu atbalsta Rīgas dome un Rakstnieku muzeju biedrība PILS.

 

 

DALĪBAS MAKSA:

7,50 EUR (cenā iekļauta katra muzeja ieejas biļete).

Biļetes iespējams iegādāties “Biļešu Paradīzes” kasēs, kā arī pirms pasākuma norises Aleksandra Čaka memoriālajā dzīvoklī-muzejā Rīgā, Lāčplēša ielā 48–14.

 

PAPILDU INFORMĀCIJA:

Anastasija Orehova, Ojāra Vācieša muzeja speciāliste

T: (+371) 67 614015

E: vacietis@memorialiemuzeji.lv

 

 

Saistītās preses relīzes