Spriedze
Jaunie Latvijas glezniecībā III
image
No 2016. gada 1. aprīļa līdz 29. maijam Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zālē ARSENĀLS (Vecrīgā, Torņa ielā 1) būs skatāma izstāde “Spriedze”, reprezentējot jaunos gleznotājus, kuri pēdējo gadu laikā absolvējuši Latvijas Mākslas akadēmiju. Šis ir jau trešais projekts pirms vairākiem gadiem aizsāktajai izstāžu sērijai “Jaunie Latvijas glezniecībā”, kas pievērš uzmanību un aktualizē jauno gleznotāju lomu laikmetīgajā mākslā.

Nosaukums “Spriedze” tematiski iezīmē šobrīd esošo sociālpolitisko situāciju, kā arī reflektē par spriedzi, kas pastāv dziļi cilvēka būtībā un ir klātesoša radošajā procesā. Viens no svarīgākajiem atlases kritērijiem bija kuratores vērojums, kā mākslinieki reaģē uz mūsdienu procesiem, atspoguļojot tos kā darbu idejiskajā, tā formālajā līmenī.

 

Izstādē pārstāvēto jauno autoru mākslinieciskās valodas amplitūda ir visai iespaidīga, pierādot, ka laikmetīgās mākslas nojauktās robežas attiecināmas arī uz glezniecību. Lai gan ir skaidrs, ka nav iespējams skatīt noteikta laika un paaudzes aktualitātes tikai vietējā mērogā, var apgalvot, ka lokālajā scēnā ir notikusi distancēšanās no ilggadējas Latvijas Mākslas akadēmijas figurālās glezniecības skolas tradīcijas. Šobrīd saturiski ir konstatējama atgriešanās pie ainaviskā un poētiskā, reizē mistificējot un transformējot to sapnim līdzīgās post-simboliskās kompozīcijās. Vairāku gleznotāju darbos izteiksme tiek reducēta līdz koncentrētu, abstraktu tonālo krāslaukumu izmantojumam, personisku pārdzīvojumu stāstu būvējot tikai ar triepiena un krāsas palīdzību, kamēr citu autoru daiļradē redzama jauno mākslas mediju ietekme. Atsevišķi izstādes dalībnieki reprezentē sevi kā izteiktus tradicionālo mākslas veidu noliedzējus, saistību ar glezniecību apliecinot vien kā krāsvielas esamību uz virsmas.

 

Pirmā sērijas izstāde “Candy Bomber / Našķu bumba” notika 2007. gadā, un tās uzstādījums bija apzināt un parādīt glezniecības medija augstās kvalitātes Latvijas mākslas telpā jauno mākslinieku izpildījumā. 2010. gada nogalē tika realizēta nākamā gleznotāju skate “Pilsētasbērni / Urbanchildren”, piedāvājot versiju par 21. gadsimta sākuma laika portretu. Tematiski izstāde bija veltīta pilsētai, tās ainavai un iedzīvotājiem.

 

Trešā sērijas izstāde “Spriedze” ļaus iepazīties ar jauno Latvijas mākslinieku meklējumiem glezniecības jomā un atklās plašākai sabiedrībai vēl nezināmus vārdus. Projektā piedalās Māra Brīvere, Magone Boleiko, Atis Izands, Klāvs Loris, Raitis Hrolovičs, Armands Kanaviņš, Elīna Mekša, Sandra Strēle, Vitalijs Staņislavskis, Mētra Saberova, Edgars Soprāns, Laimdota Steķe, Paula Zariņa, Zane Tuča, Linda Vigdorčika, Zane Veldre, Amanda Ziemele un Zīle Ziemele.

 

Izstādes laikā tiks demonstrēta Klāva Lora filma “Kāpēc tu glezno?” ar dalībnieku stāstījumiem par savu mākslu. Tāpat apmeklētājiem būs pieejams izstādes katalogs.

 

IZSTĀDES  KURATORE:

Diāna Barčevska, mākslas zinātniece

 

IZSTĀDI ATBALSTA:

Valsts kultūrkapitāla fonds, SIA Alfor

 

#spriedze

 

Saistītie pasākumi
news-image
10 Apr 15:00
SARUNAS MUZEJĀ: Glezniecība 21. gadsimtā
Svētdien, 2016. gada 10. aprīlī, plkst. 15.00 Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zāle ARSENĀLS (Vecrīgā, Torņa ielā 1) aicina uz pirmo “Sarunu muzejā” izstādē “Spriedze. Jaunie Latvijas glezniecībā III”. Uz tikšanos ar skatītājiem atnāks seši mākslinieki – Sandra Strēle, Linda Vigdorčika, Magone Boleiko, Raitis Hrolovičs, Atis Izands un Vitalijs Staņislavskis, kuri kopā ar izstādes kuratori Diānu Barčevsku un mākslas zinātnieci Šeldu Puķīti ekspozīcijas kontekstā iesaistīsies diskusijā par glezniecību 21. gadsimtā.
news-image
08 Mai 15:00
SARUNAS MUZEJĀ: Spriedze. Jaunie Latvijas glezniecībā III. Šamaniskais un maģiskais Latvijas glezniecībā
Svētdien, 2016. gada 8. maijā, plkst. 15:00 Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zāle ARSENĀLS (Vecrīgā, Torņa ielā 1) aicina uz otro “Sarunu muzejā” izstādē “Spriedze. Jaunie Latvijas glezniecībā III”. Ar skatītājiem tiksies pieci mākslinieki – Klāvs Loris, Edgars Soprāns, Paula Zariņa, Amanda Ziemele un Zīle Ziemele, kuri kopā ar mākslas zinātnieci Šeldu Puķīti ekspozīcijas kontekstā iesaistīsies diskusijā par šamanisko un maģisko mūsdienu glezniecībā.
news-image
26 Mai 19:00
ARS REZUMĒ: Iepazīsti jaunos Latvijas mūzikā
Tuvojoties projekta “Spriedze. Jaunie Latvijas glezniecībā III” noslēgumam, ceturtdien, 2016. gada 26. maijā, plkst. 19:00 Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zālē ARSENĀLS (Vecrīgā, Torņa ielā 1) kultūras un izklaides programmas “Ars Rezumē” ietvaros norisināsies koncerts “Neurostenia”, kas būs vienreizēja iespēja izstādes tematiskajā un estētiskajā gaisotnē iepazīties ar jaunās komponistes Annas Ķirses skaņdarbiem vokālam un dažādiem instrumentālajiem sastāviem.
Saistītās preses relīzes