Civilisti
Sandras Krastiņas personālizstāde
No 2016. gada 9. septembra līdz 6. novembrim Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zālē ARSENĀLS (Vecrīgā, Torņa ielā 1) būs skatāma Sandras Krastiņas personālizstāde “Civilisti”.

Pazīstamā gleznotāja Sandra Krastiņa savu radošo izpausmju un mākslinieciskā rokraksta ziņā ir daudzpusīga personība. Kopš 1991. gadā notikušās personālizstādes Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zālē ARSENĀLS šī ir plašākā autores darbu skate, kurā apmeklētāji ieraudzīs gan pavisam jaunus darbus, gan 20. gadsimta 90. gados tapušās kompozīcijas. Tādējādi ekspozīcija sniegs visai pilnīgu pārskatu par mākslinieces daiļrades nozīmīgākajiem periodiem.

 

Izstādē “Civilisti” Sandra Krastiņa priekšplānā izvirza tēmu, kas viņai ir bijusi būtiska kopš radošās darbības uzsākšanas – indivīda un notikumu attiecības. Kā cilvēks pozicionējas dažādās vēsturiskajās, politiskajās un kultūras situācijās, kā izjūt sevi apdzīvotajā vidē un norisēs? Tematizētos jautājumus autore risina arī mākslinieciski tehniskā līmenī, lai statiskajā medijā – glezniecībā – notvertu fragmentētu, tomēr dinamiski virzītu laika un izjūtu kustību.

 

Šodienas sižetu līniju Sandras Krastiņas jaunākajos darbos pārstāv balti vīriešu krekli un vareni buļļi. Krekls liek domāt par zināmu varas maskulīnā un deindividualizētā rakstura atsegšanu – to valkātāji ir promesoši, kaut kur ārpus gleznas rāmjiem. Savukārt pievērsties buļļa tēlam Krastiņu ierosināja Kārļa Lakšes fotogrāfija no 20. gadsimta 30. gadu beigu lauksaimniecības izstādes Koknesē, kurā attēlota uz buļļa sēdoša sieviete. Gan konkrētais vēsturiskais moments, kas nav neitrāls termins Eiropas vēsturē, gan buļļa tēla klišejiskā rezonanse ar Eiropas nolaupīšanu trāpīgi izsaka šobrīd notiekošo. Turklāt bullis iemieso vīrišķīgu, varenu un nevaldāmu spēku, kas, lietots no praktiski patērnieciskā aspekta, tiek viegli sadalīts pa gabaliem.

 

Sandra Krastiņa glezniecības un mākslas uzdevumu saskata spējā formulēt tēlus, kas izsaka plašu laikmeta kontekstu, vienlaikus nepazaudējot saikni ar noteiktu vietas mentalitāti. Izstādē “Civilisti” no agrākajiem gadiem iekļauts gleznojums no 12 daļām “Apzeltītie jātnieki”, kuri Rietumiem klasiskajā vadoņa un uzvaras simbolā – zirgā – drīzāk sēž novārguši un apjukuši. Zīmīgi, ka 90. gadu perioda ciklā “Aizmigušie jātnieki” gan zirgs, gan jātnieks veidoti kā tikko dzimuši un kusli radījumi neizprotama ceļojuma sākumā. Vēlāk seko jaunu stila paņēmienu meklējumi, un “Zilais periods” ir laiks, kad kā mākslinieces gleznieciskās telpas noteicošais izteiksmes līdzeklis izvirzās viena krāsa – ultramarīna zilais, ienāk multiplicēti pavairojamu cilvēka siluetu raksts, tiek akcentēts kompozīciju spriegums un kustību ritmika.

 

PAR  IZSTĀDES  AUTORI

Sandra Krastiņa (1957) mācījusies Latvijas Mākslas akadēmijas Monumentālās glezniecības nodaļā (1976–1982), profesora Eduarda Kalniņa meistardarbnīcā (1982–1986). Strādājusi par pedagogu Jaņa Rozentāla mākslas vidusskolā. Latvijas Mākslinieku savienības muzeja izveidotāja un vadītāja (2001–2006), apgāda “Neputns” žurnāla “Dizaina Studija” galvenā redaktore (2006–2012). Darbojusies arī grafikā un animācijā, veidojusi dizainu Latvijas Bankas kolekciju monētām.

 

Izstādēs piedalās kopš 1980. gada. Regulāri rīko personālizstādes Rīgā, citviet Latvijā, arī ārvalstīs. Autores darbi glabājas Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (Rīga), Ludviga muzeja (Ķelne, Vācija), Valsts Tretjakova galerijas (Maskava, Krievija) krājumā, kā arī daudzās citās muzeju un privātās kolekcijās Latvijā un ārvalstīs.

 

Izstādes laikā tiks prezentēta apgādā “Neputns” izdotā grāmata par mākslinieci. Teksta autori: Valdis Ābols, Jānis Taurens, Laima Slava. Grāmatas dizains: Inta Sarkane. Sastādītāja: Laima Slava.

 

Izstāžu zāle ARSENĀLS piedāvā saviem jaunākajiem apmeklētājiem saistošu veidu izstādes iepazīšanai – krāsainas, interesantas un domas rosinošas darba lapas.

 

IZSTĀDES  KURATORE:

Mag. art. Gundega Cēbere, LNMM B. Bērziņa memoriālās kolekcijas glabātāja

 

IZSTĀDES  IEKĀRTOTĀJS:

Jurģis Krāsons, mākslinieks, režisors

 

IZSTĀDI  ATBALSTA:

 

#Civilisti

 

Saistītie jaunumi
Saistītie pasākumi
news-image
18 Sep 15:00
SARUNAS MUZEJĀ: Sandra Krastiņa. Civilisti
Svētdien, 2016. gada 18. septembrī, plkst. 15:00 Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zāle ARSENĀLS (Vecrīgā, Torņa ielā 1) un mākslas zinātniece, kuratore Gundega Cēbere aicina uz “Sarunu muzejā” ar Sandru Krastiņu viņas personālizstādē “Civilisti”.
news-image
29 Sep 18:00
DISKUSIJA: Feminisms Latvijā un latviešu mākslā
Ceturtdien, 2016. gada 29. septembrī, plkst. 18:00 Sandras Krastiņas personālizstādes “Civilisti” ietvaros Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zāle ARSENĀLS (Vecrīgā, Torņa ielā 1) rīko diskusiju “Feminisms Latvijā un latviešu mākslā”. Izteikt savu viedokli aicināti mākslinieki Rasa Jansone, Ingrīda Pičukāne un Andris Vītoliņš, mākslas zinātniece, kuratore Elita Ansone, kritiķe Jana Kukaine, ka arī filozofs, publicists Kārlis Vērpe. Sarunu vadīs mākslas zinātniece Ramona Umblija.
news-image
25 Okt 14:00
RADOŠĀ DARBNĪCA: Baltie krekli
Izstāžu zāle ARSENĀLS piedāvā iespēju skolēniem brīvlaikā pavadīt laiku radošās un izglītojošās nodarbībās muzejā! Kopīgi iepazīsimies ar Sandras Krastiņas personālizstādes darbiem – krāsām, tekstūrām, tehnikām un gleznu stāstiem, kā arī radoši darbosimies, atdzīvinot un personalizējot gleznās atrodamo simbolu – balto kreklu.
news-image
28 Okt 14:00
RADOŠĀ DARBNĪCA: Baltie krekli
Izstāžu zāle ARSENĀLS piedāvā iespēju skolēniem brīvlaikā pavadīt laiku radošās un izglītojošās nodarbībās muzejā! Kopīgi iepazīsimies ar Sandras Krastiņas personālizstādes darbiem – krāsām, tekstūrām, tehnikām un gleznu stāstiem, kā arī radoši darbosimies, atdzīvinot un personalizējot gleznās atrodamo simbolu – balto kreklu.
news-image
03 Nov 17:30
ARS REZUMĒ: Ekskursijas Sandras Krastiņas izstādē un grupas “Ezeri” koncerts
Tuvojoties Sandras Krastiņas personālizstādes “Civilisti” noslēgumam, ceturtdien, 2016. gada 3. novembrī, no plkst. 17:30 Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zālē ARSENĀLS (Vecrīgā, Torņa ielā 1) norisināsies kultūras un izklaides programmas “Ars Rezumē” pasākums, kura laikā apmeklētājiem būs iespēja padziļināti iepazīties ar ekspozīciju projekta “Ezeri” radītā patīkamā muzikālā gaisotnē.
Saistītās preses relīzes