Purvīša balva 2011
Nominantu darbu izstāde

„Purvīša balvu 2011” saņem Kristaps Ģelzis

Iegūstot žūrijas visaugstāko novērtējumu, otro „Purvīša balvu” saņēmis mākslinieks Kristaps Ģelzis. „Purvīša balvas 2011” ieguvēju žūrijas vārdā šovakar svinīgā pasākuma laikā paziņoja Latvijas Nacionālā Mākslas muzeja direktore Māra Lāce un muzeja patrona, SIA „Alfor” valdes priekšsēdētājs Jānis Zuzāns. Līdz ar šo apbalvojumu mākslinieks iegūst arī vērienīgo naudas balvu - 20 tūkstošus latu.

Otrās „Purvīša balvas” ieguvēju noteica starptautiska žūrija 10 cilvēku sastāvā, tostarp mākslas kuratori un kritiķi no Krievijas, Lietuvas un Polijas. Lēmumu par „Purvīša balvas 2011” laureātu žūrija pieņēma slēgtā sēdē. Pirms laureāta izvirzīšanas žūrija izvērtēja visu astoņu finālistu - Ilmāra Blumberga, Imanta Lancmaņa, Intas Rukas, Kaspara Podnieka, Kristapa Ģelža, Kristīnes Kursišas, Kriša Salmaņa un Mārtiņa Ratnika – veikumu, kas plašākai publikai aplūkojams no rītdienas, 19. februāra līdz pat 10. aprīlim izstādē Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) izstāžu zālē "Arsenāls”.

Kristaps Ģelzis „Purvīša balvai 2011” 2009. un 2010. gada periodā tika nominēts 3 reizes, bet finālā pēc ekspertu vērtējuma tika virzīts par personālizstādi „Varbūt”, kas notika galerijā „Māksla XO” 2009. gadā (15.10.-03.11.2009.). Eksperti, vērtējot šo izstādi, Kristapa Ģelža veikumu raksturojuši kā „ironisku intelekta rotaļu un virtuozas amatprasmes apvienojumu, kurā Kristaps Ģelzis apliecina akvareļglezniecības un zīmējuma nozīmi laikmetā, kurā visi to jau paspējuši atzīt par anahronismu, demonstrējot ne tikai perfektu tehnikas pārvaldīšanu, bet arī satraucot skatītāja prātu ar mūsu laikmetam tik raksturīgo vēstījuma fragmentārismu”.

„Žūrijas darbs tika organizēts izvērstas diskusijas veidā, kur katrs žūrijas loceklis detalizēti analizēja katra mākslinieka veikumu. Interesants bija ārvalstu kolēģu vērtējums, to varējām uztvert kā sava veida skatu no malas, kas rosināja pārdomas par Latvijas mākslas procesiem kopumā un katra autora individuālo sniegumu. Rezultātu žūrija sasniedza, balsojot trīs kārtās. Izvēle bija sarežģīta, bet es pati personīgi par rezultātu esmu gandarīta. Māksliniekam Kristapam Ģelzim zvaigznes šobrīd ir sastājušās ļoti labvēlīgi. Bet tas jau arī ir darba rezultāts,” stāsta žūrijas priekšsēdētāja, LNMM direktore Māra Lāce.

„Purvīša balvas 2011” žūrijā līdzdarbojās LNMM direktore Māra Lāce, muzeja patrona SIA „Alfor” valdes priekšsēdētājs Jānis Zuzāns, LR kultūras ministre Sarmīte Ēlerte, Latvijas Mākslas akadēmijas profesors, Dr. hab. art. Eduards Kļaviņš, mākslas kuratore un teorētiķe Helēna Demakova, mākslas kuratore un teorētiķe Inga Šteimane, mākslas kolekcionārs Andris Kļaviņš, mākslas vēsturniece, kritiķe un kuratore Anda Rotenberga (Polija), mākslas teorētiķis un kurators, Krievijas Valsts mākslas muzeja „Ermitāža” laikmetīgās mākslas nodaļas vadītājs Dmitrijs Ozerkovs un mākslas teorētiķe, Lietuvas Nacionālās mākslas galerijas vadītāja Lolita Jablonskiene.

Neskatoties uz to, ka balvas ieguvējs jau paziņots, līdztekus žūrijas vērtējumam ikviens izstādes apmeklētājs un interesents ir aicināts izteikt arī savu viedokli par astoņu „Purvīša balvas 2011” finālistu veikumu, aizpildot anketu un nobalsojot par savu favorītu izstāžu zālē „Arsenāls” vai portāla Delfi.lv sadaļā „Kultūra”. Noslēdzoties izstādei, tiks paziņoti mākslinieki, kas saņēmuši vislielākās publikas simpātijas, kā arī noteikti divi balsotāji, kuri saņems iespēju gadu bez maksas apmeklēt LNMM organizētās izstādes.  

Lai nodrošinātu nepārtrauktu Latvijas vizuālās mākslas jaunrades izvērtēšanu, jau tagad darbu uzsākusi trešās „Purvīša balvas” ekspertu grupa, kura strādās 2011. un 2012. gadā, regulāri izvirzot nominantus šim apbalvojumam. Ekspertu darba grupā iekļauti LNMM Vizuālās mākslas departamenta vadītāja Ginta Gerharde-Upeniece, LNMM izstāžu kuratore Irēna Bužinska, mākslas zinātniece un kuratore Inese Baranovska, mākslas kritiķis un kurators Vilnis Vējš, mākslas kritiķis Jānis Borgs, Laikmetīgā mākslas centra direktore Solvita Krese un mākslas zinātniece, izdevniecības „Neputns” galvenā redaktore Laima Slava.

 

Par „Purvīša balvu” 

„Purvīša balva” tika iedibināta 2008. gada janvārī ar mērķi regulāri un sistemātiski apzināt aktuālos notikumus un novērtēt izcilāko sasniegumu Latvijas profesionālajā vizuālajā mākslā, veicināt Latvijas mākslas procesa intensitāti, jaunu projektu un oriģinālu ideju attīstību, popularizēt Latvijas mākslinieku radošos panākumus gan Latvijā, gan ārpus mūsu valsts robežām. Balva tiek piešķirta reizi divos gados vienam māksliniekam vai mākslinieku grupai, kuri pārstāv Latvijas mākslu ar izcilu darbu, kas dziļi saistīts ar sava laikmeta norisēm un kurā ir saite starp mūsdienu dzīvi, garīgiem ideāliem un absolūtām vērtībām. Par balvas laureātu kļūst autors, kurš saņēmis augstāko ekspertu un īpaši izveidotas žūrijas vērtējumu. Balvas apjoms ir LVL 20.000,- (ieskaitot nodokļus). Līdz šim tā ir lielākā balva vizuālās mākslas jomā Latvijā.

Pirmo „Purvīša balvu” 2009. gadā saņēma Katrīna Neiburga par videodarbu „Solitude”.

„Purvīša balvas” konkursu vizuālajā mākslā organizē Latvijas Nacionālais mākslas muzejs sadarbībā ar muzeja patronu SIA „Alfor”, kas apņēmās piedalīties balvas organizēšanā vismaz 10 gadus. „Purvīša balvas” realizācijā līdzdarbojas kultūras projektu aģentūra „INDIE” un aģentūra „P.R.A.E. Sabiedriskās attiecības”.

 

Projektu atbalsta: SIA „Alfor”

 

IESKATIES VĒSTURĒ

 

Kandidāti otrajai Purvīša balvai par izcilāko sniegumu vizuālajā mākslā 2009. un 2010.gadā:

ILMĀRS BLUMBERGS
par izstādi „Lietiņš līst, lietiņš līst! Sapērk bildītes. Sapērk bildītes!” „Arsenāla” Radošajā darbnīcā (12.12.2010-30.01.2011),

 

KRISTĪNE KURSIŠA
par personālizstādi „Ārpus kontroles” galerijā „Alma” (28.09.-22.10.2009.),

 

 

KRISTAPS ĢELZIS
par personālizstādi „Varbūt” („Maybe”) galerijā „Māksla XO” (15.10.-03.11.2009.),

 

IMANTS LANCMANIS
par izstādi „Piektais bauslis. Gleznu cikls „Revolūcija un karš"" Latvijas Kara muzejā (4.04.-31.08.2009.),

 

KASPARS PODNIEKS
par personālizstādi „Neparasta vieta” galerijā „VKN” (16.01.-07.02.2010.),

 

MĀRTIŅŠ RATNIKS
par izstādi "Zeme" galerijā "VKN", „KIM?” Spīķeros (12.09.-02.10.2009.),

 

INTA RUKA
par personālizstādi „Amālijas iela 5a" Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā (09.01.-03.02.2009.),

 

KRIŠS SALMANIS
par personālizstādi „Pazudušie" Rīgas mākslas telpā (25.04.–24.05.2009.).

 

Purvīša balvas septiņu ekspertu darba grupas sastāvā, kas izvērtēja aktuālos notikumus mākslā un izvirzīja kandidātus balvai, 2009. un 2010.gada periodā strādāja mākslas zinātniece, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) 20.gs. 2.puses – 21.gs. kolekciju un zinātniskās izpētes nodaļas „Arsenāls” vadītāja Elita Ansone, mākslas zinātniece, izdevniecības „Neputns” galvenā redaktore Laima Slava, mākslinieks, Latvijas Mākslas akadēmijas docents, Jauno mediju kultūras centra „RIXC” dibinātājs Raitis Šmits, mākslas kritiķe, žurnāla „Foto Kvartāls” galvenā redaktore Alise Tīfentāle, laikraksta „Diena” kultūras žurnālists Jegors Jerohomovičs, mākslas zinātniece un kuratore Ieva Kulakova, Latvijas Mākslas akadēmijas asociētais profesors Jānis Taurens. Ekspertu darba grupa tikās un izvirzīja nominantus balvai reizi ceturksnī.

Ekspertu darba grupas pārstāve Laima Slava uzsver: „Šajos divos gados mākslas piedāvājums bija ārkārtīgi spēcīgs, un lielā mērā šo intensitāti ir panākusi tieši Purvīša balva. Ceturkšņu nominantu spektrs spilgti ilustrē šo bagāto un daudzveidīgo Latvijas mākslas ainu un jāatzīst, ka izšķiršanās par gala kandidātiem bija patiešām grūta.”

Savukārt Latvijas Nacionālā mākslas muzeja direktore Māra Lāce norāda: „Lai arī Purvīša balva līdz šim pasniegta tikai vienu reizi, tā jau tagad ir nopietni ierakstījusies Latvijas vizuālās kultūras dzīvē. Ļoti būtiski ir tas, ka jau vairākus gadus norit nepārtraukts ekspertu darbs, sekojot līdzi kopējā mākslas ainā notiekošajam.”

Purvīša balvas 2011 žūrijā, kas noteiks balvas ieguvēju, šogad darbosies septiņi Latvijas un trīs ārvalstu pārstāvji:
Māra Lāce, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja direktore,
Jānis Zuzāns, muzeja patrona SIA "Alfor" valdes priekšsēdētājs,
Sarmīte Ēlerte, LR kultūras ministre,
Dr. hab. art. Eduards Kļaviņš, Latvijas Mākslas akadēmijas profesors,
Helēna Demakova, mākslas kuratore un teorētiķe,
Inga Šteimane, mākslas kuratore, teorētiķe un laikraksta "Kultūras Forums" galvenā redaktore,
Andris Kļaviņš, mākslas kolekcionārs,
Anda Rotenberga, mākslas vēsturniece, kritiķe un kuratore (Polija),
Dmitrijs Ozerkovs, mākslas teorētiķis un kurators, Krievijas Valsts mākslas muzeja "Ermitāža" laikmetīgās mākslas nodaļas vadītājs,
Lolita Jablonskiene, mākslas teorētiķe, Lietuvas Nacionālās mākslas galerijas vadītāja.

"Piedalīties Purvīša balvas žūrijā uzrunājām tos cilvēkus, kuru profesionālo pieredzi vizuālās mākslas jomā augstu vērtējam. Žūrija lēmumu par otrās Purvīša balvas uzvarētāju pieņems slēgtā sēdē pēc izstādes apmeklējuma un diskusijām. Lēmums tiks pieņemts atklātā balsojumā pēc balsu vairākuma principa," informē LNMM direktore Māra Lāce.

Lai nodrošinātu nepārtrauktu Latvijas vizuālās mākslas ainas vērtēšanu, darbu jau uzsākusi jaunā ekspertu darba grupa, kura strādās nākamo divu gadu periodā – 2011. un 2012. gadā. Šajā ekspertu darba grupā iekļauti LNMM Vizuālās mākslas departamenta vadītāja Ginta Gerharde-Upeniece, LNMM izstāžu kuratore Irēna Bužinska, mākslas zinātniece un kuratore Inese Baranovska, mākslas kritiķis un kurators Vilnis Vējš, mākslas kritiķis Jānis Borgs, Laikmetīgā mākslas centra direktore Solvita Krese un mākslas zinātniece, izdevniecības „Neputns” galvenā redaktore Laima Slava.