DIALOGI: Zudušie portreti
image
08.02.2019 17:00
Tikšanās ar mākslas zinātnieku Jāni Kalnaču.

Otrais pasaules karš Latvijas kultūrai nesa daudz zaudējumu, atstājot traģiskas sekas arī mākslas vēsturē. Cīņās tika izpostītas daudzas Latvijas pilsētas, kara laikā gāja bojā vai zudusi liela daļa pilsoniskās sabiedrības mākslas, arī dodoties bēgļu gaitās cilvēki parasti ņēma līdzi visvērtīgāko. Daudzi domāja savos mājokļos drīz atgriezties, vairumam tas neizdevās nekad. Šajos dzīvokļos un mājās apmetās citi, bet iepriekšējo iemītnieku iedzīve mainīja īpašniekus.Tikai atsevišķos gadījumos pamestajos dzīvokļos atstātās kultūras vērtības tika saglābtas no izvazāšanas un iznīcināšanas. Daļa nonākusi muzejos, arhīvos, bibliotēkās, daža glezna palika tādās ģimenēs, kuras mazāk cieta padomju okupācijas apstākļos. Tomēr ļoti daudzu mākslas darbu pēckara likteņi ir nezināmi.

 

Pateicoties Jāņa Kalnača neatlaidīgajam darbam, kas rezultējās grāmatā “Rīgas dzīvokļu “likumīgā” izlaupīšana 1944–1949”, no niecīgām informācijas lauskām, kas savāktas vienkopus grāmatā,  var beidzot uzskatāmi ieraudzīt, ja ne zaudētās mākslas kopskatu, tad vismaz sajust traģēdijas mērogu.

 

Izstādē “Portrets Latvijā. 20. gadsimts. Sejas izteiksme” Jānis Kalnačs bija līdzautors ekspozīcijas sadaļai, kas stāsta par Otrā pasaules kara laikā zaudētiem portretiem. Tomēr, lai ļautu izstādes apmeklētājiem dziļāk ieskatīties šajā traģiskajā periodā, savā lekcijā “Zudušie porteti” Jānis Kalnačs pievērsīsies stāstiem gan par ļoti pazīstamām mākslas vērtībām un to likteņiem, gan par cilvēkiem, viņu iedzīvi un viņu šķiršanas traģēdiju.

 

NORISES VIETA:

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenā ēka / Jaņa Rozentāla laukums 1, Rīga

 

DALĪBAS MAKSA:

Ieejas biļete izstādē 

 

PAPILDU INFORMĀCIJA:

T: (+371) 67 324461

E: ekskursijas@lnmm.lv

Saistītie pasākumi
Saistītās izstādes