SARUNAS MUZEJĀ: Nenorunātās tikšanās
01.02.2020 14:00
Izstādē “Nenorunātās tikšanās” notiks saruna ar māksliniekiem, kas bija sešu grafikas izstāžu “Zinātne un zinātniskā fantastika” dalībnieki un iniciatori. Sarunā ar kuratorēm Andru Silapēteri un Ingu Lāci piedalīsies mākslinieki Maija Dragūne, Māra Rikmane, Ivars Poikāns, Inārs Helmūts, Kirils Šmeļkovs, Arturs Ņikitins, kā arī mākslas zinātnieces Elita Ansone un Irēna Bužinska.

Sešas grafikas izstādes ar nosaukumu “Zinātne un zinātniskā fantastika” notika no 1975. līdz 1982. gadam Rīgā Zinību namā. Tajās piedalījās virkne grafikas mākslinieku, kas tolaik bija saistīti ar LPSR Mākslas fonda Eksperimentālo estampa darbnīcu. Īpaši svarīgs izstāžu kontekstā ir 1970. gadu posms, kad darbnīcu vadīja Laimonis Lejnieks, kura iespaidā notika drosmīgāki eksperimenti ar grafikas tehnikām. Tomēr nozīmīga bijusi arī darbnīcas atmosfēra, kur radošais process noritējis, visiem darbojoties kopā, daloties ar idejām un iespaidiem, kas arī stimulēja pievēršanos eksperimentiem. Savukārt šādiem eksperimentiem sekoja vēlme  savus atradumu leģitimizēt konkrētā laika noteiktajā mākslas sistēmā, un par sava veida “instrumentu” šādam nolūkam kalpoja zinātniskā fantastika. Mākslinieki savos darbos pievērsās zinātnes un tehnoloģiju revolūcijai, par iedvesmas avotiem izvēloties gan zinātniskās fantastikas literatūru, gan tiešus kontaktus ar zinātniekiem.

 

Izsekojot izstāžu vēsturei, sauna iezīmēs zinātniskās fantastikas tēmas aktualitāti tā laika kontekstā: kas veicināja zinātniskās fantastikas popularitāti, ko nozīmēja tehnoloģiju attīstība un kosmosa apgūšana, un ko ekoloģijas draudu nojausma? Kā mākslinieki interpretēja minētās tēmas un kādu paredzēja cilvēces nākotni?

 

NORISES VIETA:

Izstāžu zāle ARSENĀLS

Torņa iela 1, Rīga

 

MĒRĶAUDITORIJA:

Aicināti visi interesenti

 

DALĪBAS MAKSA:

Ieejas biļete izstādē

 

PAPILDU INFORMĀCIJA:

Iepriekšēja pieteikšanās nav nepieciešama

T: 67716108

E: arsenals@lnmm.lv

 

LNMM publiskie pasākumi tiek filmēti un fotografēti, lai regulāri un mērķtiecīgi informētu sabiedrību par muzeja piedāvājumu, darba rezultātiem un aktualitātēm. Jums ir tiesības iebilst pret savas un sava nepilngadīgā bērna fotogrāfijas izvietošanu ar LNMM saistītos resursos, nosūtot elektronisko vēstuli uz e-pasta adresi: lnmm@lnmm.lv. Lūdzu, norādiet konkrētas fotogrāfijas saiti un/vai atsūtiet ekrānšāviņu, kā arī sniedziet par sevi informāciju, lai mēs Jūs varētu identificēt kā datu subjektu.

Saistītās izstādes