Viļņā atklāta Baltijas valstu kopējā tekstilmākslas un šķiedras mākslas ekspozīcija “IDENTITĀTE”, kas ir 6. Rīgas Starptautiskā tekstilmākslas un šķiedras mākslas triennāles ceļojošā izstāde
2018. gada 6. decembrī Lietuvas galvaspilsētā Viļņā, Mākslas galerijā “Titanikas” tika atklāta Baltijas valstu kopējā tekstilmākslas un šķiedras mākslas ekspozīcija “IDENTITĀTE”, kas ir 6. Rīgas Starptautiskā tekstilmākslas un šķiedras mākslas triennāles ceļojošā izstāde.

Projekts ir veltījums visu trīs Baltijas valstu simtgadēm, un tā ideja radās, organizējot Rīgas Starptautisko triennāli, kurā Baltijas identitāte tika atspoguļota vienotā izstādes telpā. Sadarbībā ar koordinatorēm Veltu Raudzepu (Latvija), Signi Kivi (Igaunija) un Laimu Oržekauskieni-Ori (Lietuva) jau atlases gaitā no katras valsts triennālei tika izvēlēti 11 darbi (to skaitā arī mākslinieka-žūrijas locekļa tekstilobjekts), kas varētu reprezentēt savas zemes radošo sniegumu.

 

Dalībnieku vidū ir dažādas mākslinieku paaudzes. Tur redzam gan labi pazīstamu meistaru darbus (Edīte Pauls-Vīgnere, Egils Rozenbergs, Pēteris Sidars (Latvija), Egle Ganda Bogdaniene, Lina Jonike, Laima Oržekauskiene-Ore (Lietuva), Pēters Kūtma, Signe Kivi, Krista Lēsi (Igaunija) u.c.), gan jauno autoru veikumu (Lauma Kokoreviča (Latvija), Kerta Ojavē, Johanna Ulfsaka (Igaunija), Dileta Deike (Lietuva)). Tēmu IDENTITĀTE mākslinieki aplūkojuši no vairākiem aspektiem: kā no vēsturiskā, sociālā, politiskā un nacionālā, tā no personiskā, mākslinieciskā un filozofiskā, atklājot to 33 darbos.

 

Baltijas valstu mākslinieciskā identitāte vēstījumā sakņojas vēsturē, tradīcijās un mentalitātē. Tajā nolasāmas kopējās Baltijas tekstilmākslas un šķiedras mākslas skolas iezīmes – profesionāla klasisko vērtību stabilitāte, tehniskā izpildījuma meistarība, laikmetīgu inovāciju meklējumi izteiksmē.

 

Izstādes atklāšanā piedalījās Latvijas Republikas vēstniecības Lietuvas Republikā pārstāvji, Viļņas Mākslas akadēmijas un tās Kauņas filiāles personāls un studenti, Lietuvas mākslinieki no Viļņas un Kauņas, muzeju darbinieki, mākslas speciālisti, pilsētas viesi.

2019. gada pavasarī 6. Rīgas Starptautiskās tekstilmākslas un šķiedras mākslas triennāles Baltijas valstu ceļojošā izstāde tiks eksponēta Kauņā, M. Žilinska galerijā. Izstādes atklāšana paredzēta 14. martā.

 

TRIENNĀLES PROJEKTA AUTORE UN IZSTĀDES KURATORE:

Velta Raudzepa (Latvija)

LNMM / Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs

 

PROJEKTA KOORDINATORES:

Signe Kivi (Igaunija)

tekstilmāksliniece, Tartu Mākslas muzeja direktore

 

Laima Oržekauskienė-Ore (Lietuva)

tekstilmāksliniece, profesore, Viļņas Mākslas akadēmija, Kauņas fakultāte

Saistītās izstādes