Vēl tikai 2 nedēļas izstāžu zāle ARSENĀLS ir pieejama apmeklētājiem
Vēl divas nedēļas – līdz 23. februārim – ir iespēja apmeklēt trīs izstādes un vairākus pasākumus, ko piedāvā Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zāle ARSENĀLS (Vecrīgā, Torņa ielā 1) pirms tās slēgšanas rekonstrukcijai. Noslēgumā – senioru pēcpusdiena, amerikāņu mākslinieka Tailera Koburna vieslekcija par “attālināto novērošanu” ar ekstrasensoro uztveri, kuratoru ekskursija izstādē “Nenorunātās tikšanās” un radošās nodarbības skolēniem “Ideju ģenerators: kā top instalācija?”.

Latvijas Laikmetīgās mākslas centra organizētā izstāde “Nenorunātās tikšanās”, kas iekārtota ARSENĀLA Lielajā zālē, notiek Latvijas valsts simtgades programmā un ir veltīta zinātniskās fantastikas žanra ietekmei mākslas teritorijā, ietverot gan vēsturisku izpēti, gan nākotnes scenārijus. Projekts apskata tādas tēmas kā zinātnes un tehnoloģiju progress, klases, rasu un dzimumu nevienlīdzība, koloniālisms, pievēršas aktuāliem feminisma, ekoloģijas un politikas jautājumiem.

 

Radošajā darbnīcā 2. stāvā personālizstādē “Hot Babas” Ieva Kraule-Kūna izvērš metaforisku stāstu par raganām. Savukārt Elīna Vītola, integrējot ARSENĀLA telpās projekta “Izplatītas glezniecības un sadzīves problēmas – personālizstāde” objektus, meklē atbildi uz jautājumu “Kā kļūt par mākslinieku?”.

 

Visas trīs izstādes pavada daudzveidīga pasākumu programma. Piemēram, 13. februārī plkst. 14.00 ARSENĀLS rīko “Senioru pēcpusdienu”, aicinot interesentus uz sarunām par laikmetīgo mākslu. Pēc ekspozīciju apskates gida pavadībā dalībnieki varēs radīt arī paši savu zinātniskās fantastikas stāstu. Tā būs iespēja gan paskatīties uz tehnoloģiju un kosmosa tēmām salīdzinošā aspektā (toreiz un tagad), gan pētīt laikmetīgās glezniecības savdabīgās formas, gan domāt par sociālo problēmu atklāšanos mākslā. Dalības maksa: ieejas biļete izstādē. Gada biļetes īpašniekiem ieeja ir bez maksas. Iepriekšēja pieteikšanās nav nepieciešama.

 

Tai pašā dienā, 13. februārī, plkst. 18.00 ar lekciju “Attālinātā novērošana” izstādē “Nenorunātās tikšanās” viesosies amerikāņu mākslinieks Tailers Koburns (Tyler Coburn, Ņujorka). Viņš runās par savu aktuālo projektu – pētījumu par īpašu spiegošanas metodi, tā dēvēto “attālināto novērošanu”, kuras pamatā ir telepātija un parapsiholoģija. Lekcijā tiks vēstīts par šīs metodes vēsturi un pielietojumu ASV militārajās operācijās. Stāstījums būs angļu valodā. Dalības maksa: ieejas biļete izstādē. Gada biļetes īpašniekiem ieeja ir bez maksas. Iepriekšēja pieteikšanās nav nepieciešama.

 

20. februārī plkst. 18.00 izstādē “Nenorunātās tikšanās” notiks ekskursija, ko vadīs viena vai dažas no kuratorēm – Solvita Krese, Inga Lāce un Andra Silapētere, paskaidrojot projekta ideju un komentējot apskatāmos darbus. Dalības maksa: ieejas biļete izstādē. Gada biļetes īpašniekiem ieeja ir bez maksas. Iepriekšēja pieteikšanās nav nepieciešama.

 

Līdz 23. februārim programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros LNMM izstāžu zāle ARSENĀLS sadarbībā ar mākslinieci Evu Vēveri piedāvā 8.–12. klases skolēnu grupām interaktīvas radošās nodarbības “Ideju ģenerators: kā top instalācija?”, kuru mērķis ir iepazīstināt bērnus ar modernās, laikmetīgās un konceptuālās mākslas formu – instalāciju – un tās tapšanas procesu. Nodarbības laikā audzēkņi pēc īsas izstādes “Nenorunātās tikšanās” apskates attīsta savas idejas par dotajām tēmām un paši veido instalācijas. Dalības maksa: 2,50 EUR no personas. Dalībnieku skaits ierobežots. Nepieciešama iepriekšēja pieteikšanās.

 

9.–12. klases skolēniem laikmetīgās mākslas izstādes “Nenorunātās tikšanās” apmeklējums būs aizraujošs veids, kā papildināt zināšanas un prasmes vairākos mācību priekšmetos – literatūrā, vizuālajā mākslā un citos – un aizdomāties par saistošām fantastikas tēmām ārpus skolas mācību programmas. Projektā aplūkotie jautājumi skar gan kosmosa iekarojumus, kas atklājas 1970. gados radītajos Latvijas mākslinieku darbos, gan nemirstību un vispārdrošākos nākotnes scenārijus. Tāpat izstāde uzdod drosmīgus jautājumus, kas aktuāli arī mūsdienu jauniešiem: kas ir kvīru kultūra, kiborgi un mākslīgais intelekts? Atbildes meklēsim kopā ar izglītības programmu vadītājiem un mākslas vēstnešiem iepriekš pieteiktās ekskursijās. Dalības maksa: ieejas biļete izstādē + maksa par gida pakalpojumu skolēniem. Informācija par apmaksas kārtību projekta “Latvijas skolas soma” dalībniekiem atrodama te.  

 

Starptautiskas izstādes “Nenorunātās tikšanās” apmeklējums būs kā ceļojums laikā: ar īpaši sagatavoto bezmaksas ceļvedi-vārdnīcu ikviens varēs noskaidrot atbildes uz jautājumiem, ko uzdod aktuālā māksla.

 

Atgādinām, ka ceturtdienās ARSENĀLĀ notiek akcija “Labā diena”, sniedzot iespēju apskatīt visas izstādes tikai par 1,50 EUR.

 

Latvijas Nacionālais mākslas muzejs jau informējis, ka rekonstrukcijas darbu dēļ 2020. gada 24. februārī izstāžu zāle tiks slēgta. Pēdējā ARSENĀLA publiskās darbības diena pirms rekonstrukcijas uzsākšanas ir 23. februāris.

 

PAR GAIDĀMO REKONSTRUKCIJU

Rekonstrukcijas mērķis ir atjaunot un saglabāt ARSENĀLA ēku, kas šobrīd atrodas ļoti sliktā tehniskā stāvoklī. Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) izstāžu zāle ARSENĀLS ir nozīmīga kultūras vieta Rīgā, valsts nozīmes arhitektūras piemineklis un klasicisma arhitektūras paraugs. Lai apturētu ēkas bojāeju, tai nekavējoties jāveic rekonstrukcijas un remonta darbi. Projekta gaitā ir nepieciešams risināt arī izstāžu zālei piegulošā Torņa ielas posma pārbūvi un pielāgošanu publiskās ēkas statusam, uzlabojot piekļuvi ARSENĀLAM visām sabiedrības grupām.

 

Pēc ēkas publiskās darbības beigšanas un atbrīvošanas no mākslas darbiem VAS “Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ) uzsāks izstāžu zāles ARSENĀLS rekonstrukcijas būvdarbu pirmo kārtu. Pirmās kārtas būvdarbu laikā paredzēta ēkas fasādes atjaunošana, jumta dzegas remonts, pamatu hidroizolācijas veikšana, logu un pagraba lūku restaurācija. Šos atjaunošanas darbus plānots pabeigt līdz 2021. gada vidum. ARSENĀLA ēkas pirmās kārtas būvdarbu veikšanai iepirkuma procedūras rezultātā noslēgts līgums ar pilnsabiedrību “RERE MEISTARI 1”. Apliecinājuma kartes dokumentācijas izstrādi, kā arī autoruzraudzību veic pilnsabiedrība “AD Spatium”.

 

Vienlaikus ar 1. kārtas būvdarbiem norit 2. kārtas projektēšanas process, kas attiecas jau uz ēkas iekštelpām, un izpildes rezultātā ļaus veidot izstāžu zāli par mūsdienīgu vietu mākslas darbu eksponēšanai un sabiedrības aktivitātēm. Būvprojekta vadītājs un vadošais arhitekts ir Aldis Polis, projektēšanas birojs “ArhStadija”, ar kuru VNĪ ir noslēgts līgums. Darbu paredzamais izpildes termiņš ir šā gada vidus.

 

PAR ARSENĀLU

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zāle ARSENĀLS ir viena no lielākajām mākslas izstāžu zālēm Rīgā. Tā izvietota nozīmīgā arhitektūras piemineklī – 19. gadsimta 20.–30. gados krievu vēlīnā klasicisma stilā celtā muitas noliktavas ēkā jeb arsenālā, kas 1980. gadu otrajā pusē pielāgots mākslas darbu glabāšanas un izstāžu funkcijām.

 

Kopš izstāžu zāles ARSENĀLS atvēršanas 1988. gadā, tajā ir notikuši nozīmīgi mākslas un kultūras pasākumi: Latvijas un ārzemju mākslinieku personālizstādes, konceptuālas mākslas izstādes no muzeja krājuma, starptautiski izstāžu projekti, performances, koncerti un izglītības programmas. Šajos gados kopējais apmeklētāju skaits pārsniedzis miljonu.

 

Līdz šim ARSENĀLĀ glabājās arī nozīmīga LNMM krājuma daļa, kas pārstāv laika periodu no 20. gadsimta otrās puses līdz mūsdienām. Tajā ietilpa vairāk nekā 28 000 vienību – gleznas, grafikas darbi, skulptūras un mākslas objekti. Jau ir uzsākta šīs krājuma daļas pārvietošana uz jauno Muzeju krātuvi Pulka ielā 8, Rīgā, kur mākslas darbi radīs pastāvīgo mājvietu.

Saistītie jaunumi
Saistītie pasākumi
Saistītās izstādes
Saistītās preses relīzes
Saistītās galerijas