100 priekšmeti no Somijas
No 2018. gada 16. februāra līdz 8. aprīlim Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā (Rīgā, Skārņu ielā 10/20) būs skatāma izstāde “100 priekšmeti no Somijas”.

Projekts veltīts Somijas valsts neatkarības simtgadei un piedāvā lielisku iespēju intriģējošā un kreatīvā veidā uzzināt pašu somu viedokli par Somiju un somiskumu. Izstādes ekspozīcijā katru neatkarības gadu raksturo viens priekšmets ar ikdienišķu, inovatīvu vai humoristisku nokrāsu. Kopumā tapusi unikāla 100 objektu kolekcija, parādot dinamisku, panākumiem pilnu un radošu valsts attīstības ceļu, pa kuru somi atnākuši līdz mūsdienām. Nenoliedzami, Somijas dizains ir slavens visā pasaulē. Tālab izstāde vispirms asociējas ar tādiem jēdzieniem kā “Made in Finland” un “Designed in Finland”. Tomēr galvenokārt ekspozīcija skaidro, ko nozīmē dzīvot Somijā jeb “Life in Finland”.

 

Katrs priekšmets ir savā ziņā pārsteidzošs stāsts, kas veicina pārliecinošu priekšstatu par šodienu, varenu un spēcīgu Somijas valsti un somu tautas dzīves līmeni, ko nodrošinājuši dizaineru radītie objekti un to kvalitāte. Vieniem Somija var asociēties ar 1932. gadā tapušo glāzi “Aino Aalto, kuras popularitāte ir tik milzīga, ka tā joprojām tiek ražota. Citiem Somijas vārds saistāms ar mobilo telefonu ražotāju “Nokia”, kuru ekspozīcijā pārstāv pirmais, 1987. gadā ražotais modelis “Mobira Cityman 900”, kas ieguvis iesauku “Gorbija telefons”, jo to 1989. gadā lietoja PSRS prezidents Mihails Gorbačovs.

 

Izstādes laikā interesenti varēs iegādāties sniegpārsliņas formas atstarotājus, kura mūsdienīgais dizains tapis 1953. gadā. Somi lepojas ar to, ka tagad tik pieprasīto un ikdienā nepieciešamo priekšmetu izgudroja nevis profesionālis, bet gan Perteli pagasta zemkopis Arvi Lehti (Arvi Lehti) 20. gadsimta 40.–50. gadu mijā.

 

Somi domā par savas tautas un valsts nākotni. Tas ir ļoti simboliski, ka Somijas simtgadei veltītajā izstādē par simto, 2017. gada priekšmetu kļuvis jaundzimušā pūriņš, ko sagatavojusi Somijas Sociālās apdrošināšanas aģentūra “Keila” (“Kela”). Ik gadu šī iestāde ap 40 000 topošo māmiņu dāvina šādu mazulim vajadzīgu apģērbu un priekšmetu komplektu.

 

Izstādes kuratori – rakstniece, mākslas vēsturniece Anna Kortelainena (Anna Kortelainen) un dizainers Peka Toivanens (Pekka Toivanen) – ar 100 priekšmetu atlasi un izveidoto ekspozīciju vēlas ne tikai pastāstīt par Somiju, bet arī saņemt apmeklētāju atbildi uz jautājumu, kurš objekts no šī simta visvairāk asociējas ar somiskumu. Vēl viena no izstādes apskates un Somijas iepazīšanas iespējām ir aicinājums aplūkot tuvāk priekšmetu, kas tapis Somijā katra skatītāja dzimšanas gadā.

 

Izstāde guvusi lielus panākumus, un pirms ierašanās Rīgā to varēja redzēt Helsinkos, Tallinā, Oslo un Madridē.

 

Paralēli izstādei Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs sagatavojis plašu pasākumu programmu, kas iekļauj radošās darbnīcas, tikšanās, ekskursijas un citas aktivitātes.

 

 

IZSTĀDES ORGANIZATORI:

Latvijas Nacionālais mākslas muzejs, Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs sadarbībā ar Somijas institūtu Igaunijā (Suomen Viron-instituutti) un Somijas Republikas vēstniecību Latvijā

 

IZSTĀDES ATBALSTĪTĀJI:

Somijas Rūpnieciskās mākslas apvienības Simtgades fonds, Alfreda Kordelina fonds, “Suomi 100”, Somijas Izglītības un kultūras ministrija

 

IZSTĀDES KURATORI:

Anna Kortelainena (Anna Kortelainen), rakstniece, mākslas vēsturniece / Helsinki, Somija

Peka Toivanens (Pekka Toivanen), dizainers, “Design Studio Muotohiomo” vadītājs / Helsinki, Somija

 

IZSTĀDES KOORDINATORE MUZEJĀ:

Irēna Bužinska, LNMM / Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja izstāžu kuratore

 

#100ObjectsFromFinland

Saistītie pasākumi
news-image
15 Feb 12:00
PRESES KONFERENCE: 100 priekšmeti no Somijas
Ceturtdien, 2018. gada 15. februārī, plkst. 12.00 Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs (Rīgā, Skārņu ielā 10/20) aicina mediju pārstāvjus uz preses konferenci, kurā tiks prezentēta Somijas Republikas simtgadei veltītā izstāde “100 priekšmeti no Somijas”. Dalībnieku reģistrācija: plkst. 11.30–12.00.
news-image
18 Feb 15:00
SARUNAS MUZEJĀ: 100 priekšmeti no Somijas
Tikšanās ar mākslas zinātnieci Irēnu Bužinsku
news-image
28 Feb 17:00
DIZAINA SARUNAS: Notikumu dizains
Ar pārdomām par tēmu “Notikumu dizains” un individuālo pieredzi dalīsies izstādes “100 priekšmeti no Somijas” kurators, dizainers, “Design Studio Muotohiomo” vadītājs Peka Toivanens (Pekka Toivanen, Helsinki, Somija), Rīgas Starptautiskā kino festivāla (RIGA IFF 2017) identitātes autore, dizainere Daniela Treija (dizaina studija “Associates, Partners et Sons”, et-sons.com), Rīgas starptautiskās laikmetīgās mākslas biennāles (RIBOCA – Riga International Biennial of Contemporary Art) izpilddirektore Anastasia Blokhina (rigabiennial.com) un mākslinieks Krišs Salmanis (salmanis.com).
news-image
24 Mar 12:00
ĢIMENES DIENA: Simtiem ideju pavasarim
Sestdien, 2018. gada 24. martā, plkst. 12.00–16.00 Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs (Rīgā, Skārņu ielā 10/20) aicina bērnus, ģimenes un draugus uz Ģimenes dienu “Simtiem ideju pavasarim”, ko veltīsim pavasara saulgriežiem, Lieldienu svinēšanas tradīcijām un izstādei “100 priekšmeti no Somijas”.
news-image
27 Mar 18:00
DZEJAS UN ATDZEJAS VAKARS: Man i valod. Tā i tik man...
Otrdien, 2018. gada 27. martā, plkst. 18.00 Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā (Rīgā, Skārņu ielā 10/20) izstādes “100 priekšmeti no Somijas” ietvaros norisināsies literārs pasākums “Man i valod. Tā i tik man...”. Par populārās somu dzejnieces Heli Lāksonenas fenomenu runās dzejnieks un atdzejotājs Guntars Godiņš, bet vakara muzikālo gaisotni radīs flautiste Ketija Ringa-Karahona.
Saistītās izglītības programmas
Saistītās preses relīzes