KLASISKĀS VĒRTĪBAS
Lekciju cikls

2017. gada rudenī Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs (Skārņu ielā 10/20, Rīgā) aicina uz jaunajām lekcijām ciklā “Klasiskās vērtības”. Tagad nozares speciālistu uzmanības fokusā būs 20. gadsimta 20.–30. gadu reklāma un grafiskais dizains.

Jaunajā sezonā klausītājiem tiks piedāvātas trīs lekcijas. Dizaina jomas profesionāļi – mākslas un vēstures pētnieki – sniegs padziļinātu ieskatu reklāmas un grafiskā dizaina attīstībā 20. gadsimta 20.–30. gados, aicinot definēt un izvērtēt laikmeta panākumus tālākā perspektīvā. 20. gadsimta sākuma posms Latvijas mākslas vēstures pētniecībā ir interesants un nozīmīgs ar modernisma vēsmām, tā idejas lielā mērā iedvesmo arī šodienas dizainu. Lekcijās apmeklētāji no citiem, reizēm pat negaidītiem rakursiem ieraudzīs šī virziena izpausmes dažādās grafiskā dizaina nozarēs – no konfekšu iepakojumiem, plakātiem un afišām pilsētvidē līdz interjeru un skatlogu noformējumiem.

 

Rudens sesiju 20. septembrī plkst. 17.30 iesāks VEF Vēstures muzeja vadītāja, mākslas vēsturniece Zanda Zībiņa, kura piedāvās sarunu par Valsts Elektrotehniskās fabrikas (VEF) reklāmu 30. gados. Lektore iepazīstinās ar VEF reklāmas biroja radošajiem izaicinājumiem dizaina jomā, kā spilgtākos piemērus aplūkojot biroja vadītāja Ādolfa Irbītes (1910–1983) un talantīgās mākslinieces Zelmas Baboliņas (1912–2003) darbību. Laikmeta estētika, zīmola stils un atpazīstamība, kā arī ražotāja orientācija uz klienta vajadzībām un gaidām atklāsies, pētot VEF veikalu skatlogu noformējumus, reklāmu, daudzveidīgo produkciju pavadošus grafiskos materiālus un iesaiņojumu.

 

18. oktobrī plkst. 17.30 Latvijas Arhitektūras muzeja vadītāja, mākslas vēsturniece Ilze Martinsone stāstīs par 30. gadu otrajā pusē grandiozāko ēkas celtniecību Vecrīgā – Armijas ekonomiskā veikala būvniecību, kas tika atzīts par modernāko lielveikalu tā laika Baltijā.

 

Cikla noslēgumā 8. novembrī plkst. 17.30 mākslas vēsturniece Lauma Lanceniece izsekos Latvijas saldumrūpniecības uzņēmuma “Laima” grafiskā dizaina evolūcijai periodā no 1925. līdz 1940. gadam, raksturojot rūpnīcas arhīvā glabāto plašo, taču ilgu laiku nesistematizēto iepakojumu kolekciju, kas veidojusies jau no uzņēmuma pirmsākumiem 1925. gadā.

 

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja piedāvātais cikls “Klasiskās vērtības” veidots ar domu aktualizēt jautājumu par latviešu lietišķās mākslas dārgumiem, popularizēt tos un iepazīstināt auditoriju ar izcilāko mākslinieku dzīvi un daiļradi. Lekciju vienojošā saikne ir klasisko vērtību nozīmes akcentēšana. Nodarbību temati nav pakārtoti mākslas vēstures hronoloģijai, tiem ir izvēlēts paritātes princips, kas nodrošina savstarpēju sasaisti un turpinājumu. Uzmanības centrā – harizmātisku personību lomas izcelšana jaunu ideju iedibināšanā, kas atstāja noteiktu iespaidu uz nākamajām paaudzēm. Visas lekcijas papildina bagātīgs vizuālais materiāls.

 

NORISES VIETA:

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs / Skārņu iela 10/20, Rīga

 

BIĻEŠU CENAS:

pieaugušajiem: 3,00 EUR

skolēniem, studentiem, pensionāriem: 1,50 EUR

 

Lekciju ietvaros apmeklētājiem ir iespēja apskatīt muzeja pastāvīgās ekspozīcijas.

 

PIETEIKŠANĀS UN PAPILDU INFORMĀCIJA:

T: (+371) 67 830917, (+371) 67 222235

E: agrita.pore@lnmm.lv

 

ORGANIZATORI:

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs, Latvijas Nacionālās mākslas muzejs

 

ATBALSTĪTĀJI:

Valsts Kultūrkapitāla fonds, Ekspo Birojs

Saistītie jaunumi
Saistītie pasākumi
news-image
08 Feb 17:30
KLASISKĀS VĒRTĪBAS: Plakāts kā saimnieciskās un kultūras dzīves aktivitātes liecība
Ievadot pavasara sesiju, 8. februārī plkst. 17.30 mākslas vēsturniece Inta Pujāte savā lekcijā “Plakāts kā saimnieciskās un kultūras dzīves aktivitātes liecība” analizēs Latvijas Nacionālās bibliotēkas 1920.–1930. gadu plakātu apjomīgo kolekciju, kas daudzveidīgi atspoguļo tālaika Latvijas sabiedrības dzīvi – darbā, atpūtā, sportā, kultūrā, mākslā. Sigismunda Vidberga, Niklāva Strunkes un Oskara Šteinberga plakāti kļūs par vērtīgiem izziņas avotiem.
news-image
28 Feb 17:30
KLASISKĀS VĒRTĪBAS: Barons Aleksandrs Štiglics (1814–1884). Mecenāts, lielrūpnieks un tirgotājs. Pēterburgas Centrālās tehniskās zīmēšanas skolas dibinātājs
28. februārī plkst. 17.30 Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā viesosies pazīstamais Krievijas kulturologs, dzejnieks, Sanktpēterburgas Valsts Rērihu ģimenes muzeja-institūta direktora vietnieks zinātniskajā darbā Vladimirs Meļņikovs (Владимир Мельников), kurš stāstīs par Pēterburgas Centrālās tehniskās zīmēšanas skolas dibinātāju, lielrūpnieku, finansistu un mecenātu baronu Aleksandru fon Štiglicu (Александр Людвигович фон Штиглиц, 1814–1884).
news-image
15 Mar 17:30
KLASISKĀS VĒRTĪBAS: Papīra tapešu apdares 18. gadsimta un 19. gadsimta sākuma Latvijas interjeros Eiropas dizaina tendenču kontekstā
15. martā plkst. 17.30 mākslas vēsturniece Laura Lūse izsekos papīra tapešu apdares evolūcijai 18. gadsimta un 19. gadsimta sākuma Latvijas interjeros, salīdzinot vietējās norises ar dizaina modes tendencēm Krievijā un Rietumeiropas valstīs. Kā pamatu tēmas iztirzājumam zinātniece ņēmusi arhitektoniskajās izpētēs gūtos atklājumus, tos komentējot ar interesantiem faktiem un analoģijām no citu tautu tapešu vēstures.
news-image
10 Mai 17:30
KLASISKĀS VĒRTĪBAS: Romana Sutas interjeru stils
Gleznotājs, grafiķis, scenogrāfs Romans Suta (1896–1944) 20. gadsimta 20.–30. gados aktīvi strādājis lietišķajā mākslā un dizainā, savu praktisko darbību pamatojot arī nedaudzajos teorētiskajos rakstos. Viņš ir autors nacionāli konstruktīvā interjera stila jēdzienam. Kas tas ir? Kā šis stils izpaudās paša mākslinieka realizētajos projektos? Izsmeļošas atbildes uz jautājumiem sniegs mākslas zinātnieces Dr. art. Nataļjas Jevsejevas stāstījums.
news-image
20 Sep 17:30
KLASISKĀS VĒRTĪBAS: Valsts Elektrotehniskās fabrikas (VEF) reklāma 20. gadsimta 30. gados
Rudens sesiju 20. septembrī plkst. 17.30 iesāks VEF Vēstures muzeja vadītāja, mākslas vēsturniece Zanda Zībiņa, kura piedāvās sarunu par Valsts Elektrotehniskās fabrikas (VEF) reklāmu 20. gadsimta 30. gados. Lekcija sniegs ieskatu VEF reklāmas biroja radošajos izaicinājumos dizaina jomā, kā spilgtākos piemērus aplūkojot biroja vadītāja Ādolfa Irbītes (1910–1983) un talantīgās mākslinieces Zelmas Baboliņas (1912–2003) darbību. Laikmeta estētika, zīmola stils un atpazīstamība, kā arī ražotāja orientācija uz klienta vajadzībām un gaidām atklāsies, pētot VEF veikalu skatlogu noformējumus, reklāmu, daudzveidīgo produkciju pavadošus grafiskos materiālus un iesaiņojumu.
news-image
18 Okt 17:30
KLASISKĀS VĒRTĪBAS: Modernākais Baltijā. Armijas ekonomiskais veikals
18. oktobrī plkst. 17.30 Latvijas Arhitektūras muzeja vadītāja, mākslas vēsturniece Ilze Martinsone iepazīstinās ar 20. gadsimta 30. gadu otrajā pusē grandiozāko ēkas celtniecību Vecrīgā – Armijas ekonomiskā veikala būvniecību, kas tika atzīts par modernāko lielveikalu tā laika Baltijā.
news-image
08 Nov 17:30
KLASISKĀS VĒRTĪBAS: Rūpnīcas “Laima” grafiskā dizaina vēsture 1925–1940
Cikla noslēgumā 8. novembrī plkst. 17.30 mākslas vēsturniece Lauma Lanceniece pastāstīs par Latvijas saldumrūpniecības uzņēmuma “Laima” grafisko dizainu periodā no 1925. līdz 1940. gadam, raksturojot rūpnīcas arhīvā glabāto plašo, taču ilgu laiku nesistematizēto iepakojumu kolekciju, kas veidojusies jau no uzņēmuma pirmsākumiem 1925. gadā.
Saistītās preses relīzes