PRESES PASTAIGA 3. Latvijas keramikas biennāles izstādē CREO ERGO SUM. Baltijas laikmetīgā keramika
06.08.2021 12:00
Piektdien, 2021. gada 6. augustā, plkst. 12.00 Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs (Rīgā, Skārņu ielā 10) aicina mediju pārstāvjus uz preses pastaigu Baltijas laikmetīgās keramikas izstādē “CREO ERGO SUM”.

Dalībnieku reģistrācija: plkst. 11.30–12.00

 

No š. g. 3. augusta līdz 3. oktobrim Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā ir skatāma izstāde “CREO ERGO SUM”, kas notiek 3. Latvijas keramikas biennāles programmā. Ekspozīcija iepazīstina ar Baltijas valstu laikmetīgās keramikas ievērojamākajiem māksliniekiem, nozares pašreizējo stāvokli un attīstību globalizācijas laikmeta koncepciju mainībā. 19 keramiķus no Latvijas, Lietuvas un Igaunijas ir vienojis materiāls kā izpausmes līdzeklis un talants radīt, apliecinot mākslinieka būtību un misiju.

 

Preses pastaigā piedalīsies:

  • Aivars Baranovskis, projekta kurators, Daugavpils Marka Rotko mākslas centra mārketinga speciālists – pastāstīs par to, kā pandēmijas izraisītā sarežģītā globālā situācija māksliniekiem devusi laiku un telpu radošam procesam, kura rezultāts aplūkojams izstādē;
  • kuratori Valentīns Petjko (Latvijas Laikmetīgās keramikas centrs) un Pille Kaleviste (Igaunijas Keramikas asociācija) – iepazīstinās ar darbu pie projekta, raksturos tā attīstību;
  • mākslinieki, izstādes dalībnieki – komentēs savus darbus.

 

Mediju tūri vadīs izstādes koordinatore, Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja Keramikas un porcelāna kolekcijas glabātāja Dace Ļaviņa.

 

Pēc ievada uzrunām klātesošie kopā ar kuratoriem un māksliniekiem dosies iepazīties ar izstādi. Pastaigas laikā žurnālisti varēs uzdot jautājumus, fotografēt un filmēt ekspozīciju. Noslēgumā būs iespēja individuāli intervēt projekta īstenošanā iesaistītās personas.

 

Izstādes atklāšana notiks 2021. gada 6. augustā no plkst. 14.00 līdz 19.00, piedāvājot iespēju tikties ar māksliniekiem un organizatoriem.

 

PAR IZSTĀDI

Lai iepazīstinātu sabiedrību ar Baltijas valstu laikmetīgās keramikas ievērojamākajiem māksliniekiem, nozares pašreizējo stāvokli un attīstību globalizācijas laikmeta koncepciju mainībā, Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs, Latvijas Laikmetīgās keramikas centrs un Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs rīko izstādi ar nosaukumu “CREO ERGO SUM” jeb “RADU, TĀTAD ESMU”.

 

21. gadsimtā pasaulē vērojama augoša keramikas medija popularitāte laikmetīgās mākslas jomā. Raksturojot aktuālo keramikas renesansi, vizuālās mākslas pētnieki to sauc par “jauno video” un “desmitgades garšu”. Baltijas valstīs šis radošās izpausmes veids vienmēr ir bijis vēsturiski būtisks, bet pēdējā desmitgadē tas iegūst jaunu, plašāku skanējumu. Latvijā ik gadu tiek rīkoti nozīmīgi keramikas pasākumi, atsevišķu autoru darbi bieži tiek iekļauti dažādos vizuālās mākslas projektos. 2019. gadā Venēcijas biennālē Igaunijas paviljonā bija skatāma Kris Lemsalu vērienīga keramikas instalācija. Nākamajā – 2022. gadā – Latviju šajā slavenajā starptautiskajā forumā pārstāvēs porcelāna mākslas duets Skuja Braden (Latvija/ASV).

 

Izstādē Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā savus darbus demonstrē kuratoru izvēlēti 19 keramiķi no Latvijas, Lietuvas un Igaunijas. Viņus vieno gan keramikas materiāls kā izpausmes līdzeklis, gan talants radīt, apliecinot mākslinieka būtību un misiju. Baltijas laikmetīgās keramikas izstāde aicina palūkoties uz radīšanas aktu kā savas esības pamatojumu. Lielākā daļa ekspozīcijā redzamo darbu tapuši pandēmijas izraisītās sociālās izolācijas laikā.

 

Teksts: Aivars Baranovskis

 

IZSTĀDES MĀKSLINIEKI:

Latvija: Kaspars Geiduks, Valda Podkalne, Dainis Pundurs, Juta Rindina, Ilona Romule, Elīna Titāne

Lietuva: Isroildžon BarotiEglė Einikytė-NarkevičienėMonika GedrimaitėMilena PirštelienėEgidijus RadvenskasAgnė ŠemberaitėRūta Šipalytė

Igaunija: Ingrid AllikKadi HektorLauri KiluskLaura PõldLeo RohlinAnne Türn

 

IZSTĀDI ORGANIZĒ:

LNMM / Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs, Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs, 

Latvijas Laikmetīgās keramikas centrs

 

IZSTĀDI ATBALSTA:

Valsts kultūrkapitāla fonds, Igaunijas Kultūras fonds, Lietuvas Kultūras padome

 

IZSTĀDES KURATORI:

Aivars Baranovskis, Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs / Latvija

Valentīns Petjko, Latvijas Laikmetīgās keramikas centrs / Latvija

Aurelija SeilienėPanevēžas pilsētas mākslas galerijas Keramikas paviljons / Lietuva

Pille Kaleviste, Igaunijas Keramikas asociācija / Igaunija

Saistītās izstādes
Saistītās preses relīzes