KLASISKĀS VĒRTĪBAS: Lietišķā māksla un industriālā dizaina sākumi Latvijā 1840–1890
Stāsta mākslas vēsturniece Silvija Grosa
05.12.2018 17:30
Stāsta mākslas zinātniece, Latvijas Mākslas akadēmijas profesore Dr. art. Silvija Grosa

19. gadsimta 2. puse lietišķās mākslas jomā Latvijā bija sarežģīts, taču ļoti ražīgs posms. Neraugoties uz to, šī perioda vietējo meistaru un darbnīcu darinātu izstrādājumu klāsts Latvijas muzeju krājumos ir neliels, un arī kopumā 19. gadsimta 2. puses lietišķā māksla Latvijā līdz šim ir bijis maz pētīts materiāls, kurā nav aptvertas visas priekšmetu grupas.

 

Rūpnieciski ražotie priekšmeti, kas imitēja vēsturisko stilu formas un ornamenta motīvus un padarīja tos pieejamus plašam patērētāju lokam, ietekmējuši vērtējuma procesu arī attiecībā uz unikālām lietām, vēl jo vairāk tādēļ, ka ir grūti nospraust robežas starp amatnieku, manufaktūru un fabriku produkciju, turklāt vairākās nozarēs problemātiska ir vietējo darinājumu nošķiršana no ievestajiem.

19. gadsimta vidū rūpnieciski ražotie priekšmeti radīja konkurenci daudzām tradicionālajām amatniecības sfērām, sevišķi tām, kuras bija saistītas ar lietišķās mākslas priekšmetu izgatavošanu, un apdraudēts bija arī gadsimtiem nostiprinātais amatnieku sociālais statuss. 1866. gadā Baltijā stājās spēkā Krievijas tirdzniecības un amatniecības nodokļu reglaments, kas būtiski ietekmēja tradicionālo amatu organizatoriskos pamatus.

 

 

NORISES VIETA:

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs / Skārņu iela 10/20, Rīga

 

BIĻEŠU CENAS:

pieaugušie: 3,00 EUR

skolēni, studenti, pensionāri: 1,50 EUR

 

Lekcijas ietvaros apmeklētājiem ir iespēja apskatīt muzeja pastāvīgās ekspozīcijas.

 

PIETEIKŠANĀS UN PAPILDU INFORMĀCIJA:

T: (+371) 67 830917 

E: Agrita.Pore@lnmm.lv

Saistītie pasākumi
Saistītās izglītības programmas