KONCERTS: Laima Jansone. Kokles dvēsele
17. Introvertās mākslas festivāls “Ad lucem”
image
26.06.2018 20:00
17. Introvertās mākslas festivāla “Ad lucem” ietvaros Latvijas Nacionālais mākslas muzejs aicina apmeklēt divus unikālus koncertus. Otrdien, 2018. gada 26. jūnijā, plkst. 20.00 Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā (Rīgā, Skārņu ielā 10) varēs baudīt Laimas Jansones solo programmu “Kokles dvēsele”. Savukārt ceturtdien, 28. jūnijā, plkst. 20.00 Mākslas muzejā RĪGAS BIRŽA (Doma laukumā 6) pirmo reizi Latvijā uzstāsies unikālais nomadu pianists Marks Vella no Francijas.

Introvertās mākslas festivālu “Ad lucem 2018” atklās izcilās latviešu koklētājas Laimas Jansones koncerts 26. jūnijā plkst. 20.00 Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā. Tā norises vieta nav izraudzīta nejauši, jo kādreiz šeit atradās Svētā Jura baznīca – senākā saglabājusies mūra celtne Rīgā kopš 1204. gada. Muzeja velvju brīnišķīgajā akustikā kokle iegūs patiesu dziļumu un dvēselisku piepildījumu.

 

Laima Jansone ir Latvijā vispazīstamākā tautas mūzikas pārstāve, kuras vārds izskanējis arī tālu pasaulē. Viņas rokās senais latviešu mūzikas instruments – kokle – atdzīvojas mūsdienīgās un enerģijas pilnās skaņās. Māksliniece uzstājusies kopā ar daudziem atšķirīgu žanru – džeza, roka, populārās un akadēmiskās mūzikas pārstāvjiem vairākos sastāvos, spēlējot visdažādākos instrumentus.

 

Laima Jansone uzskata, ka tieši starpnozaru un starpžanru sadarbība palīdz kokli ieraudzīt jaunā kvalitātē, gūt jaunus priekšstatus un pievērst plašu sabiedrības interesi šim instrumentam. Daudzveidīgā pieredze tomēr ļauj māksliniecei atzīt, ka viņa ilgojas atgriezties pie pirmsākuma – tīrās un neatdarināmās skaņu pasaules, ko spēj uzburt vienīgi kokles dvēsele. “Tas ir līdzsvara punkts, ko es tagad meklēju. Tā ir atgriešanās atpakaļ pie sevis... Tas ir brīdis, ko tu velti tikai un vienīgi sev, lai pēc tam atkal būtu pilnvērtīgs un spējīgs iet uz priekšu... Uz to es šobrīd tiecos,” atklāj mūziķe.

 

Savu spēles būtību Laima Jansone ietērp sirsnīgos vārdos: “Ja jūs jautātu, ar ko tieši kokles ir īpašas, es teiktu, ka tā ir skaņa, iespēja aizvērt acis un ļauties brīnumam. Tā ir saikne ar vietu, no kuras nāc, saikne ar mirkli, kurā esi. Tā ir personība, kas reizēm liek nobrāzt pirkstus, atgādinot par esamības skarbumu. Tas ir izaicinājums vienā stīgā atklāt pasauli, vairākās – nebeidzamās dzīvības noslēpumus.”

 

Laimas Jansones skaņu un muzicēšanas mākslas izjūta ļoti saskan ar Introvertās mākslas festivāla ideju. Tāpēc šogad īpaši festivālam “Ad lucem” māksliniece veido jaunu solo programmu, kurā, apvienojot etnogrāfisko un mūsdienīgo, tradīciju un improvizāciju, dalīsies personīgās radošās pasaules dārgumos.

 

PAR FESTIVĀLU

Introvertās mākslas festivāls “Ad lucem (“Uz gaismu”) kopš 2002. gada bagātina Latvijas kultūras dzīvi, piešķirot tai unikālu vaibstu arī starptautiskā mērogā. Sadarbībā ar izciliem mūziķiem festivāls ik gadu piedāvā augstvērtīgus koncertus, kuru raksturīgā iezīme ir īpašais introvertās mākslas fenomens. Dalībnieku sniegums pamatojas uz garīgās patiesības meklējumiem kā mākslas augstāko virsvērtību. Festivāla kontekstā apgarotība ir saistīta ar cilvēka dvēseles dziļāko būtību, iekšupvērstību jeb introversiju – spēju apzināti pievērsties iekšējai pasaulei un atklāt sevī dabiski mītošo garīgumu.

 

NORISES VIETA:

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja, Skārņu iela 10

 

BIĻETES:

Biļešu cena: 12,00–15,00 EUR

Biļetes uz festivāla “Ad lucem” koncertiem iespējams iegādāties SIA “BIĻEŠU SERVISS” tirdzniecības vietās, kā arī internetā.

 

PAPILDU INFORMĀCIJA:

Koncerta ilgums: ~1h

Ieeja pasākumā no plkst. 19.30. Vietu skaits ierobežots. Sēdvietas nav numurētas.

 

ATBALSTĪTĀJI:

LNMM / Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs, Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA,

Valsts kultūrkapitāla fonds, Rīgas dome, Francijas institūts Latvijā

Saistītie pasākumi
Saistītie jaunumi
Saistītās preses relīzes