KONCERTS: Laima Jansone. Kokles dvēsele
Introvertās mākslas festivāls AD LUCEM 2018
image
26.06.2018 20:00
2018. gada 26. jūnijā, plkst. 20:00 Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā (Rīgā, Skārņu ielā 10) ar izcilās latviešu koklētājas Laimas Jansones solo koncertu tiks atklāts Introvertās mākslas festivāls AD LUCEM 2018.

Koncerta vieta koncertam nav izraudzīta nejauši, jo kādreiz te atradās Svētā Jura baznīca. Tā ir senākā saglabājusies mūra celtne Rīgā kopš 1204. gada, kuras velvju brīnišķīgajā akustikā kokle Laimas Jansones rokās iegūs patiesu dziļumu un dvēselisku piepildījumu.

 

Izcilā koklētāja Laima Jansone ir Latvijā vispazīstamākā tautas mūzikas pārstāve, kuras vārds izskanējis arī tālu pasaulē. Viņas rokās senais latviešu instruments – kokle atdzīvojas mūsdienīgās un enerģijas pilnās skaņās. Laima ir muzicējusi kopā ar daudzu un ļoti dažādu žanru mūziķiem – sākot ar popa un roka, un beidzot ar džeza un akadēmiskās mūzikas pārstāvjiem. Mūziķe uzskata, ka tieši šī starpnozaru un starpžanru sadarbība arī palīdz kokli ieraudzīt jaunā kvalitātē, gūt jaunus priekšstatus un pievērst plašu sabiedrības interesi šim instrumentam.

 

Tomēr, pēc bagātīgās pieredzes, kas iegūta, spēlējot dažādos sastāvos un žanros kopā ar visdažādākajiem instrumentiem, mūziķe atzīst, ka ilgojas atgriezties pie pirmsākuma – tīrās un neatdarināmās skaņu pasaules, ko spēj uzburt vien kokles dvēsele. “Tas ir līdzsvara punkts, ko es tagad meklēju. Tā ir atgriešanās atpakaļ pie sevis... Tas ir brīdis, ko tu velti tikai un vienīgi sev, lai pēc tam atkal būtu pilnvērtīgs un spējīgs iet uz priekšu... uz to es šobrīd tiecos,” atklāj Laima. Viņa arī savu spēles būtību atklāj brīnišķīgos vārdos: „Ja jūs jautātu, ar ko tieši kokles ir īpašas, es teiktu, ka tā ir skaņa, iespēja aizvērt acis un ļauties brīnumam. Tā ir saikne ar vietu, no kuras nāc, saikne ar mirkli, kurā esi. Tā ir personība, kas reizēm liek nobrāzt pirkstus, atgādinot par esamības skarbumu. Tas ir izaicinājums vienā stīgā atklāt pasauli, vairākās – nebeidzamās dzīvības noslēpumus.” Šī Laimas Jansones skaņu un muzicēšanas būtības izjūta ļoti saskan ar Introvertās mākslas festivāla “Ad Lucem” ideju. Tāpēc šogad speciāli festivālam “Ad Lucem” Laima Jansone veido jaunu solo programmu. Apvienojot etnogrāfisko un mūsdienīgo, tradīciju un improvizāciju, mūziķe dalīsies savas radošās pasaules bagātībā. Tas būs bagātīgs muzikāls ceļojums, kurā dzirdēsim mūziķes vairāku gadu laikā uzkrātos daudzveidīgās radošās darbības augļus, un dziļākās ilgas – atgriezties pie kokles mūzikas būtības.

 

PAR FESTIVĀLU:

Introvertās mākslas festivāls AD LUCEM kopš 2002. gada sadarbībā ar izciliem māksliniekiem ik gadu piedāvā augstvērtīgus koncertus, kuru raksturīgā iezīme ir īpašais introvertās mākslas fenomens. Festivāla kontekstā garīgums ir saistīts ar cilvēka dvēseles dziļāko būtību, iekšupvērstību jeb introversiju – spēju apzināti iedziļināties būtiskajā, pievērsties savai iekšējai pasaulei un atklāt sevī dabiski mītošo garīgumu.

 

NORISES VIETA:

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja, Skārņu iela 10

 

BIĻETES:

Biļetes uz festivāla AD LUCEM koncertiem pieejamas „Biļešu servisa” tirdzniecības vietās un internetā

 

PAPILDU INFORMĀCIJA:

Introvertās mākslas festivāls AD LUCEM

Saistītie pasākumi