Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs atklāj cikla “Vārds dizainam” sesto sezonu: sarunas, darbnīcas, domnīcas, nodarbības
Trešdien, 2017. gada 29. novembrī, plkst. 17.00 Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs (Rīgā, Skārņu ielā 10/20) atklās pasākumu cikla “Vārds dizainam” 6. sezonu.

Jau sesto gadu pēc kārtas Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā (DMDM) norisināsies pasākumu cikls “Vārds dizainam”. Projekta mērķis ir izglītot sabiedrību dizaina jautājumos, iepazīstināt ar Latvijas labākajiem jomas pārstāvjiem, rosināt viedokļu apmaiņu starp speciālistiem un sabiedrību, veicināt nozares tālāku attīstību. Līdz 2018. gada jūnijam muzejs piedāvās saviem apmeklētājiem četru veidu aktivitātes: “Dizaina sarunas” un “Dizaina darbnīcas pieaugušajiem”, “Dizaina domnīcas pedagogiem” un “Dizaina nodarbības skolēniem”.

 

“Vārds dizainam 6” speciāli izdotajā bukletā, kas tapis sadarbībā ar radošo industriju komunikācijas platformu “FOLD” un dizaineri Madaru Krieviņu, dizaina domātāja Jeļena Solovjova dizaina nozīmi mūsdienās raksturo sekojoši: “Paplašinoties dizaina funkcijām un pielietošanas mērogam, saruna par dizainu ir aktuāla ne vairs tikai dizaineriem, bet arī lietotājiem. Dizains ir komandas sporta veids, un tas nozīmē ne tikai efektīvu kopā strādāšanu, bet arī dizainera prasmi ar dizainu saistītus jautājumus skaidrot cilvēkiem ārpus nozares speciālistu loka. Diskusijas, izstādes, konkursi, konferences un priekšlasījumi veido nozīmīgu komunikācijas tīklu, kas ikkatram ļauj izprast dizaina daudzveidīgo dabu.” Bukletā apkopota informācija par visiem 6. sezonās pasākumiem, kā arī iekļautas četru dizaineru ekspress atbildes uz aktuāliem jautājumiem.

 

DIZAINA SARUNAS

Katrā no “Dizaina sarunām” būs iespēja uzzināt trīs dizaina jomas pārstāvju pieredzes stāstus 15–20 minūšu garās prezentācijās. Dalībnieki tiks aicināti atklāt viena projekta tapšanas gaitu, kas parasti paliek sabiedrībai apslēpta. Sarunas moderēs un izvirzītās tēmas komentēs pieaicinātie speciālisti – sociālantropologs, pētnieks un dizaina teorētiķi.

 

Pirmā tikšanās ar nosaukumu “Mediju dizains. Drukāts vai virtuāls?” notiks cikla atklāšanas pasākumā 29. novembrī plkst. 17.00, kad par mediju dizainu muzejā uzstāsies Andrejs Lavrinovičs (ilustrāciju žurnāls “Popper”, poppermag.com), Elizabete Lukšo-Ražinska (interneta žurnāls “Satori”, satori.lv), Krišjānis Šteins (dzīvās kultūras medijs “Veto”, veto.lv), grafikas dizainers un pētnieks Matīss Kūlis (matisskulis.com).

 

Andrejs Lavrinovičs dalīsies novērojumos par alternatīvo mediju telpu un atklās, kā top ilustrāciju žurnāls “Popper”. Elizabete Lukšo-Ražinska pastāstīs par “Satori” identitātes maiņu, izaicinājumiem un grūtībām, lietojot veco dizainu, sniegs ieskatu jaunā dizaina analīzē. Drukāts vai virtuāls? Matīsam Kūlim šajā jautājumā ir atziņas – par sašķobīto dizaina izpratni un lomu mūsdienu tehnloģizētajā sabiedrībā.

 

31. janvārī plkst. 17.00 ar stāstījumu “Arhitektūra cilvēkam” DMDM viesosies arhitekti Austris Mailītis (arhitektūras un dizaina grupa “Mailitis Architects”, mailitis.lv), Pēteris Bajārs (arhitektu birojs “OUTOFBOX”, outofbox.lv), Zigmārs Jauja (arhitektu birojs “NRJA”, nrja.lv) un sociālantropologs, pilsētpētnieks Viesturs Celmiņš.

 

28. februārī plkst. 17.00 ar pārdomām par tēmu “Notikumu dizains” un individuālo pieredzi dalīsies Rīgas Starptautiskā kino festivāla (RIGA IFF 2017) identitātes autore, dizainere Daniela Treija (dizaina studija “Associates, Partners et Sons”, et-sons.com), Rīgas starptautiskās laikmetīgās mākslas biennāles (RIBOCA – Riga International Biennial of Contemporary Art) izpilddirektore Anastasia Blokhina (rigabiennial.com), Somijas kultūras institūta izstādes “100 priekšmeti no Somijas” koordinatore Anna Laine (100objects.fi) un mākslinieks Krišs Salmanis (salmanis.com).

 

Savukārt 29. martā plkst. 17.00 “Dizaina sarunas” noslēgs tikšanās “Interaktīvais dizains”, kurā piedalīsies dizainers Aigars Mamis (zīmolu dizaina studija “Overpriced”, overpriced.design), dizaina biroja “H2E” radošā direktore Ingūna Elere (h2e.lv), jauno mediju kultūras centra “RIXC” programmu autori Rasa un Raitis Šmiti (rixc.org), kā arī dizaina domātāja, lektore un publikāciju autore Jeļena Solovjova (megadizains.lv).

 

Lai veicinātu diskusiju un pieredzes apmaiņu, dizaina sarunu norises laikā dalībnieki var izmantot muzejā pieejamo WiFi un uzdot jautājumus muzeja pasākuma profilā Facebook, savukārt video ieraksti no visiem cikla “Dizaina sarunas” vakariem apskatāmi Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja YouTube kanālā.

 

DIZAINA DARBNĪCAS PIEAUGUŠAJIEM

“Dizaina darbnīcās” pieaugušajiem, studentiem un citiem interesentiem arī bez iepriekšējām zināšanām dizaina jomā ir iespēja iepazīt Latvijas dizaineru radošās darbības “virtuvi”. 17. janvārī plkst. 17.00–19.00 Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā ar savu pieredzi mākslas procesos dalīsies studijas “Dd studio” vadītājs, mākslinieks Jānis Mitrēvics (dd.lv). 14. februārī plkst. 17.00–19.00 darbnīcu vadīs modes zīmola “Talented” dizainere Indra Komarova (talented.company). 21. martā plkst. 17.00–19.00 par darbnīcas vadītāju kļūs reklāmas aģentūras “ABNORMAL” līdzdibinātājs un radošais direktors Raimonds Platacis (abnormal.lv), bet 4. aprīlī plkst. 17.00–19.00 darbnīcu vadīs zīmola “Baiba Ripa” radītāja, dizainere Baiba Ripa (baibaripa.eu).

 

DIZAINA DOMNĪCAS PEDAGOGIEM

Programma “Dizaina domnīca pedagogiem” motivēs un iedvesmos skaidrot dizaina nozīmi jauniešu auditorijai. Nodarbības vadīs dizaina jomas speciālisti, kuri ar stāstu un radošu uzdevumu palīdzību sniegs vispārizglītojošo skolu mācībspēkiem iespēju papildināt zināšanas un pieredzi.

 

Pirmā “Dizaina domnīca” notiks 15. janvārī plkst. 16.00–19.00, kad par tēmu “Sinerģija – vide.cilvēks.daba” runās arhitektūras kritiķe Ieva Zībārte, arhitektūras un dizaina studijas “Sampling” arhitekte, dizainere Liene Jākobsone. 12. februārī plkst. 16.00–19.00 LR Ekonomikas ministrijas Ārvalstu investīciju piesaistes nodaļas vecākais referents Rūdolfs Strēlis un dizainere Ieva Pastare aicinās pievērsties tēmai “Sociālatbildīgs dizains un nākotnes dizaina funkcija”. Domnīcas cikls noslēgsies 12. martā plkst. 16.00–19.00, kad no teorijas puses par tēmu “Materiālu inovācijas. Zinātne un dizains” izteiksies dizaina un arhitektūras kritiķe Kristīne Budže, bet ar pieredzi dalīsies “Anatomy Next” līdzdibinātājs, mākslinieks un tēlnieks Uldis Zariņš.

 

DIZAINA NODARBĪBAS SKOLĒNIEM

Nodarbības paredzētas 5.–9. klašu skolēnu grupām un rosinās dalībniekus meklēt atbildes uz jautājumu “Kas ir dizains?”. Pieaicinātie dizaineri sagatavos praktisku uzdevumu, kā arī stāstījumu par pārstāvētās nozares specifiku, savukārt muzeja pedagogs iepazīstinās ar dizaina piemēriem muzeja kolekcijā.

 

Jaunajā sezonā par skolēnu sarunu biedriem kļūs dizaineri, arhitekti un animatori, to vidū Alberts Viegliņš (lokalboards.com), Matīss Zvaigzne (matisszvaigzne.com), Sabīne Skarule (sabineskarule.com), Brigita Bula (bula.lv), Laura Selecka (sofialark.com), Māra Viška (viska.lv), Dagnija Smilga (hosoyaschaefer.com), Artūrs Analts (variantstudio.com), Edmunds Jansons (atomart.lv) un Nauris Cinovics (nauriscinovics.com).

 

PROJEKTA VADĪTĀJA:

Liene Granovska, LNMM / Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja izglītības programmu kuratore

 

ATBALSTA:

 

SADARBĪBAS PARTNERI:

Saistītie pasākumi
news-image
29 Nov 17:00
DIZAINA SARUNAS: Mediju dizains. Drukāts vai virtuāls?
Dalībnieki: Andrejs Lavrinovičs (ilustrāciju žurnāls “Popper”), Elizabete Lukšo-Ražinska (interneta žurnāls “Satori”), Krišjānis Šteins (dzīvās kultūras medijs “Veto”), grafikas dizaineris un pētnieks Matīss Kūlis.
news-image
15 Jan 16:00
DIZAINA DOMNĪCA PEDAGOGIEM: Sinerģija – vide.cilvēks.daba
Programma motivēs un iedvesmos skaidrot dizaina nozīmi jauniešu auditorijai. Nodarbības vadīs dizaina jomas speciālisti, kuri ar stāstu un radošu uzdevumu palīdzību sniegs pedagogiem iespēju papildināt zināšanas un pieredzi.
news-image
17 Jan 17:00
DIZAINA DARBNĪCA PIEAUGUŠAJIEM: Jānis Mitrēvics
Pieaugušajiem, studentiem un citiem interesentiem arī bez iepriekšējām zināšanām dizaina jomā ir iespēja iepazīt Latvijas dizaineru radošās darbības “virtuvi”.
news-image
31 Jan 17:00
DIZAINA SARUNAS: Arhitektūra cilvēkam
Dalībnieki: arhitekti Austris Mailītis (arhitektūras un dizaina grupa “Mailitis Arhitects”), Pēteris Bajārs (arhitektu birojs “OUTOFBOX”), Zigmārs Jauja (Arhitektu birojs “NRJA”) un sociālantropologs, pilsētpētnieks Viesturs Celmiņš.
news-image
12 Feb 16:00
DIZAINA DOMNĪCA PEDAGOGIEM: Sociālatbildīgs dizains un nākotnes dizaina funkcija
Programma motivēs un iedvesmos skaidrot dizaina nozīmi jauniešu auditorijai. Nodarbības vadīs dizaina jomas speciālisti, kuri ar stāstu un radošu uzdevumu palīdzību sniegs pedagogiem iespēju papildināt zināšanas un pieredzi.
news-image
14 Feb 17:00
DIZAINA DARBNĪCA PIEAUGUŠAJIEM: Indra Komarova
Pieaugušajiem, studentiem un citiem interesentiem arī bez iepriekšējām zināšanām dizaina jomā ir iespēja iepazīt Latvijas dizaineru radošās darbības “virtuvi”.
news-image
28 Feb 17:00
DIZAINA SARUNAS: Notikumu dizains
Ar pārdomām par tēmu “Notikumu dizains” un individuālo pieredzi dalīsies izstādes “100 priekšmeti no Somijas” kurators, dizainers, “Design Studio Muotohiomo” vadītājs Peka Toivanens (Pekka Toivanen, Helsinki, Somija), Rīgas Starptautiskā kino festivāla (RIGA IFF 2017) identitātes autore, dizainere Daniela Treija (dizaina studija “Associates, Partners et Sons”, et-sons.com), Rīgas starptautiskās laikmetīgās mākslas biennāles (RIBOCA – Riga International Biennial of Contemporary Art) izpilddirektore Anastasia Blokhina (rigabiennial.com) un mākslinieks Krišs Salmanis (salmanis.com).
news-image
12 Mar 16:00
DIZAINA DOMNĪCA PEDAGOGIEM: Materiālu inovācijas. Zinātne un dizains
Programma motivēs un iedvesmos skaidrot dizaina nozīmi jauniešu auditorijai. Nodarbības vadīs dizaina jomas speciālisti, kuri ar stāstu un radošu uzdevumu palīdzību sniegs pedagogiem iespēju papildināt zināšanas un pieredzi.
news-image
21 Mar 17:00
DIZAINA DARBNĪCA PIEAUGUŠAJIEM: Raimonds Platacis
Pieaugušajiem, studentiem un citiem interesentiem arī bez iepriekšējām zināšanām dizaina jomā ir iespēja iepazīt Latvijas dizaineru radošās darbības “virtuvi”.
news-image
29 Mar 17:00
DIZAINA SARUNAS: Interaktīvais dizains
Dalībnieki: dizaineris Aigars Mamis (zīmolu dizaina studija “Overpriced”), dizaina biroja “H2E” radošā direktore Ingūna Elere, jauno mediju kultūras centrs RIXC, programmu autori Rasa un Raitis Šmiti, kā arī dizaina domātāja, lektore un publikāciju autore Jeļena Solovjova.
news-image
04 Apr 17:00
DIZAINA DARBNĪCA PIEAUGUŠAJIEM: Baiba Ripa
Pieaugušajiem, studentiem un citiem interesentiem arī bez iepriekšējām zināšanām dizaina jomā ir iespēja iepazīt Latvijas dizaineru radošās darbības “virtuvi”.
Saistītās izglītības programmas
Saistītās preses relīzes
Saistītās galerijas