Rakstu krājums “Tieši laikā. Dizaina stāsti par Latviju”
Latvietis un dizains, tāda ir Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā notiekošās izstādes “Tieši laikā. Dizaina stāsti par Latviju” ietvaros izdotā rakstu krājuma ar tādu pašu nosaukumu caurvijošā tēma.

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izdotajā bilinguālajā grāmatā latviešu un angļu valodā apvienoti gan pētnieciski raksti, gan intervijas ar laika un tendenču aculieciniekiem no 1930. gadiem līdz mūsdienām, to vidū ar Džemmu Skulmi, Beatrisi Kārkliņu, Zaigu Gaili, Laimoni Šēnbergu, Ingūnu Eleri un citiem. Krājuma rakstu sastādītājas ir Kristīne Budže un izstādes “Tieši laikā. Dizaina stāsti par Latviju” projekta vadītāja Inese Baranovska.

 

2018. gada atvasarā Latvijas medijos dominēja divas ar dizainu saistītas ziņas – Latvijas ekspozīcijas jeb interaktīvās instalācijas “Matter to Matter” uzvara otrajā Londonas dizaina biennālē un pirmā IKEA lielveikala atvēršana Rīgā. Nesenā starptautiskā atzinība, šķiet, ir ilgi gaidītais kompliments tai retrospektīvi konstruētajai nacionālā dizaina tradīcijai, kuras sākumu jaundibinātajā valstī starpkaru periodā iezīmē modernisms vizuālajās mākslās un funkcionālā lietišķība arhitektūrā. Neseno Londonas instalāciju varētu tulkot kā reveransu jebkuram no šajās lappusēs komentētajiem Latvijas “augstā” dizaina vēstures etapiem, kurpretim IKEA ienākšana Latvijas mazajā tirgū uztverama ne tikai kā atzinība latviešu masu patēriņa pieaugumam (un tas ir svarīgs apstāklis gan globālā zīmola biznesa plānā, gan vietējā produktu dizaina attīstībā), bet arī kā savdabīga piespēle neatlaidīgajiem pēcpadomju laika centieniem identificēt Latviju kā Ziemeļvalstu dizaina tradīcijas dalībnieci. (Vents Vīnbergs).

 

“Arhitektūru un dizainu, un lietišķo mākslu – to visu pasludināja par neideoloģisku. Tur tie abstrakcionisti varot iet un smērēties uz nebēdu – lai rotā tapetes un kleitu audumus.” sarunā par dizaina industrijas attīstību 20. gs. Latvijā savu viedokli pauž Jānis Borgs. Tikmēr uzņēmuma “Inforgram” vadošais dizaineris Jānis Godiņš sarunā par mūsdienu dizaina ainu uzsver: “Manuprāt, aktuālākais izaicinājums ir ieviest dizaina procesu izpratni izglītības sistēma. Ja vēlamies kaut ko mainīt, tas ir jādara ar skatu nākotne. Mums ir jādomā par izglītības dizainu.”.

 

Rakstu krājumu papildina līdz šim nepublicēts materiāls – “Dizains Latvijā. Laika skala no 1918-2018”, kurā izmantota “Latvijas mākslas hronoloģija. 1956–1989” no Latvijas Laikmetīgās mākslas centra projekta „Atsedzot neredzamo pagātni” (2012).

 

Rakstu krājums latviešu un angļu valodā ir pieejama Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā.

 

Sastādītājas:

Kristīne Budže, Inese Baranovska

 

Tekstu autori:

Inese Baranovska, Anda Boluža, Kristīne Budže, Ilze Martinsone, Rūta Rinka, Jeļena Solovjova, Iliana Veinberga, Vents Vīnbergs, Zanda Zībiņa

 

Mākslinieks:

Zigmunds Lapsa

 

Izdevējs:

Latvijas Nacionālais mākslas muzejs

 

Iespiests:

Jelgavas tipogrāfijā

    

Saistītās izstādes