Atklāj neredzēto. Iepazīsti mākslu. Smelies iedvesmu Rīgā
Mākslas mīļotājiem jāieplāno apmeklējums vismaz trijos Rīgas muzejos – Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā, Mākslas muzejā RĪGAS BIRŽA un Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā. Muzeji ir atvērti skatītājiem un aicina ikvienu redzēt izcilas izstādes, pievienoties gidu vadītām ekskursijām un smelties iedvesmu Rīgā.

Kopā muzeji veido lielāko profesionālās mākslas kolekciju Latvijā, kurā atrodama plaša informācija par Latvijas un pasaules vizuālās un dekoratīvās mākslas attīstību. Ar savu unikālo redzējumu un apbrīnojamo arhitektūru muzeji ir neatņemama latviešu identitātes sastāvdaļa, kā arī neiztrūkstoša vērtība pasaules muzeju kontekstā.

 

PAR MUZEJIEM

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenā ēka / Jaņa Rozentāla laukums 1, Rīga, Latvija

Latvijas mākslas izcilākie sasniegumi gadsimtu griezumā

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) galvenā ēka ir viena no iespaidīgākajām celtnēm Rīgas bulvāru lokā – tās majestātiskā fasāde ieturēta baroka un klasicisma stilā, savukārt muzeja interjerā izmantoti jūgendstila mākslas elementi. Muzejā nesen veikta vērienīga rekonstrukcija – īsts ieguvums ir pazemes Lielā izstāžu zāle, jumta terase un jaunās telpas kupolā. Apmeklētājiem ir iespēja ielūkoties arī gleznu krātuvē, kas atrodas aiz stikla sienas. Šis oriģinālais arhitektūras risinājums ļauj novērot muzeju darbībā.

 

LNMM pastāvīgā ekspozīcija iepazīstina ar Latvijas mākslas vēstures ainu divu gadsimtu garumā. Muzeja kolekciju izlase piedāvā vizuālu un emocionālu stāstu par Latvijas mākslas attīstību, akcentējot nozīmīgākos darbus un personības kultūrvēsturiskajā, politiskajā un sociālajā kontekstā.

 

Līdz 2020. gada 25. oktobrim LNMM galvenās ēkas Lielajā zālē norisinās latviešu nacionālās grafikas skolas pamatlicējam Rihardam Zariņam (Carl Richard Woldemar Sarring, 1869–1939) veltīta izstāde. Mākslinieks radījis par simboliem uzskatāmas liecības Latvijas kultūrtelpā (Latvijas ģerboni, naudaszīmes, pastmarkas, Latvju rakstus u.c.), spēlējot ļoti nozīmīgu lomu latviešu identitātes veidošanā, kā arī atstājis lielu skaitu stājgrafikas darbu, kuros akcentējis nacionālromantisko tēlainību, kas ļauj iekļaut viņu 19. un 20. gadsimta mijas simbolistu lokā.

 

Ekspozīcija daudzpusīgi parāda vecmeistara radošo mantojumu un atklāj viņa personības dažādās šķautnes. Riharda Zariņa retrospekcijas un viņa zināmākās sērijas nosaukums “Ko Latvijas meži šalc” apliecina māksliniekam tik raksturīgo interesi par teiku un nostāstu romantikas apņemtiem dzimtenes mežiem, kuru noslēpumaino noskaņu ir aicināts izjust ikviens izstādes skatītājs.

 

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs / Skārņu iela 10, Rīga, Latvija

Dizaina stāsti

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs (DMDM) atrodas bijušajā Sv. Jura baznīcā, kas celta 1204. gadā un ir senākā līdz šodienai saglabājusies mūra ēka Rīgā. Muzeja krājumā glabājas vairāk nekā 11 000 dizaina un dekoratīvās mākslas darbu, kuri tapuši laikposmā no 19. gadsimta beigām līdz mūsdienām. Komplektējot DMDM kolekcijas, īpaša uzmanība tiek pievērsta Latvijas laikmetīgā dizaina procesu atspoguļojumam. DMDM ir vieta, kur dizaina radītāji satiekas ar dizaina lietotājiem, kur notiek profesionālu viedokļu apmaiņa un radoša sinerģija starp dažādām mākslas nozarēm.

 

Līdz 2020. gada 27. septembrim Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja Lielajā zālē notiek starptautisku ievērību guvušā mākslas dueta Skuja Braden – latvietes Ingūnas Skujas un amerikānietes Melisas D. Breidenas (Melissa D. Braden) – izstāde “Samsāra”, sniedzot iespēju aplūkot vairāk nekā 200 tēlniecības un glezniecības darbu porcelānā, kas tapuši 21 gada laikā. Skuja Braden izstādes vienmēr ir notikumi, bet dueta veidoto priekšmetu stils – oriģināls un ne ar ko nesalīdzināms. Viņu autortehnika maksimāli paplašina keramikas un porcelāna mākslas robežas.

 

Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA / Doma laukums 6, Rīga, Latvija

Kultūru tikšanās vieta

Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA (MMRB) atrodas ēkā, kas ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis. Celtne būvēta pēc vācu izcelsmes Pēterburgas arhitekta Haralda Jūliusa fon Boses (Harald Julius von Bosse, 1812–1894) projekta no 1852. līdz 1855. gadam kā biržas nams. Renesanses laika Venēcijas palaco arhitektūras formu stilizācija simbolizē bagātību un pārpilnību. Muzeja mājvieta te ir kopš 2011. gada, un tas glabā lielāko ārzemju mākslas kolekciju Latvijā.

 

Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA ir kultūru apmaiņas vieta, kur svarīgāka par mākslinieka nacionālo piederību ir izcilība. Muzejs tiecas būt saskarsmes punkts starp Austrumiem un Rietumiem, kā arī ekspozīcijās un izstādēs piedāvā klasisko un laikmetīgo mākslas izpausmju dialogu.

 

2012. gadā Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA ieguva pasaulslavenā Krievijas mākslinieka Dmitrija Gutova (Дмитрий Гутов) darbu “Gondola”, kas kļuvis par muzeja vizītkarti. 11 metrus garā “Gondola” ir kā sastindzis īstas Venēcijas gondolas “sprādziens” – telpisks, taču reizē lineāri skaidrs vēstījums, kas apvieno tradīcijas un avangarda savijumu laikmetīgā mākslas objektā.

 

No 2020. gada 5. septembra līdz 13. decembrim izstāde “Mūsu muzejs. Valsts mākslas muzejam – 100” MMRB Lielajā zālē piedāvā spožu 20. gadsimta divdesmito un trīsdesmito gadu latviešu mākslinieku darbu izlasi, Ķīnas un Japānas mākslas priekšmetus, kas muzejā nokļuva no Tālajos Austrumos dzīvojošiem latviešiem, beļģu glezniecības, medaļu mākslas, mežģīņu paraugus, dāņu stiklu un keramiku, Rietumeiropas porcelānu un sudrabu, kā arī krievu mākslas piemērus. Izstāde ir veltījums vairs neeksistējošai kultūras institūcijai un tās darbiniekiem, kuru veidotais un saglabātais krājums turpina dzīvot Latvijas Nacionālā mākslas muzeja kolekcijās, pētniecībā un izstāžu darbībā.

 

DRĪZUMĀ: VĒRTS REDZĒT!

Nepieradinātās dvēseles. Simbolisms Baltijas valstu mākslā

No 2020. gada 21. novembra līdz 2021. gada 21. februārim Rīgā būs apskatāma izstāde “Nepieradinātās dvēseles. Simbolisms Baltijas valstu mākslā” – vērienīgs kopprojekts, veltīts Baltijas valstu 100 gadu neatkarības gadadienai, kas arī ir viens no lielākajiem Latvijas simtgades starptautiskās programmas notikumiem.

 

2018. gadā izstāde “Nepieradinātās dvēseles. Simbolisms Baltijas valstīs” (“Âmes sauvages. Le symbolisme dans les pays baltes” / “Wild Souls. Symbolism in the Baltic States”) norisinājās Orsē muzejā Parīzē. Plašā ekspozīcija aicināja franču skatītājus un daudzus tūkstošus tūristu iepazīt simbolismu Lietuvas, Igaunijas un Latvijas mākslā 19. un 20. gadsimta mijā. To raksturo dzimtenes cildināšana – dabas ainavas, kas iezīmē ciklisko gadalaiku maiņu. Vecmeistaru darbi ievelk noslēpumainā alternatīvā realitātē, kas pilna mitoloģisku, fantastisku un katras valsts folklorā sakņotu tēlu.

 

Pēc Parīzes projekts turpina maršrutu kā ceļojošā izstāde Baltijas valstīs, kļūstot par lielisku piemēru starptautiskajai kultūras sadarbībai. 2018. gada nogalē un 2019. gada sākumā tā viesojās Igaunijas Mākslas muzejā KUMU Tallinā. No 2020. gada 25. jūlija līdz 11. oktobrim ar izstādi varēs iepazīties Lietuvas Nacionālā mākslas muzeja Nacionālajā mākslas galerijā Viļņā, savukārt šī gada beigās un 2021. gada sākumā – Rīgā, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenās ēkas Lielajā zālē. Visu projekta norises laiku LNMM īstenos īpaši sagatavotu programmu.

 

EKSKURSIJAS UN CITAS AKTIVITĀTES

Visos LNMM muzejos tiek piedāvātas ekskursijas un izglītojošās programmas dažāda vecuma auditorijām, kas sniedz iespēju pilnveidot zināšanas par mākslu un attīstīt radošās prasmes.

  • Veselības un drošības apsvērumu dēļ līdz 30. augustam muzeja gida vadītas ekskursijas ir pieejamas ģimenēm vai vienas mājsaimniecības locekļiem (LNMM – līdz 10 personām, MMRB un DMDM – 8 personām). Organizētām grupām (LNMM – līdz 10 personām, MMRB un DMDM – 8 personām) muzeja gida vadītas ekskursijas ir pieejamas, ievērojot savstarpējo distanci, kā arī 2 metru distanci no citiem apmeklētājiem un muzeja darbiniekiem. Ekskursijas muzeja gida pavadībā notiek tikai pēc iepriekšējas pieteikšanās.
  • Cilvēku skaits nodarbībās ir ierobežots, tādēļ ir nepieciešama iepriekšēja pieteikšanās.
  • Grupu apmeklējums muzejos ir iespējams, ievērojot savstarpējo distanci, kā arī 2 metru distanci no citiem apmeklētājiem un muzeja darbiniekiem.

 

COVID-19: VESELĪBAS UN DROŠĪBAS PASĀKUMI MUZEJĀ

Šī brīža pasaules notikumu kontekstā māksla izvirzās priekšplānā kā palīgs jaunu radošo iespēju atklāšanai un kā atbalsts, kad mēģinām saprast, kā rīkoties šaubu un nedrošības brīžos. Latvijas Nacionālais mākslas muzejs ļoti rūpējas, lai tā apmeklētāji un darbinieki justos droši. Lai ierobežotu koronavīrusa Covid-19 izplatību, LNMM iesaka veikt bezkontakta norēķinus vai izmantot maksājumu kartes, kā arī reģistrēties lietotnē Mobilly ērtai un ātrai biļešu iegādei telefonā. Pirms muzeja apmeklējuma lūdzam iepazīties ar Veselības un drošības pasākumiem LNMM.

Saistītās izstādes
news-image
Mūsu muzejs
Latvijas valsts simtgades programmas ietvaros no 2020. gada 5. septembra līdz 20. decembrim Mākslas muzejā RĪGAS BIRŽA (Doma laukumā 6, Vecrīgā) būs skatāma izstāde “Mūsu muzejs. Valsts mākslas muzejam – 100” – veltījums nozīmīgai kultūras institūcijai un tās darbiniekiem, kuru veidotais un saglabātais krājums turpina dzīvot Latvijas Nacionālā mākslas muzeja kolekcijās, pētniecībā un izstādēs.
news-image
Nepieradinātās dvēseles. Simbolisms Baltijas valstu mākslā
2020. gada 24. jūlijā, Lietuvas Nacionālā mākslas muzeja Nacionālajā mākslas galerijā Viļņā atklāta ceļojošā izstāde “Nepieradinātās dvēseles. Simbolisms Baltijas valstu mākslā” – vērienīgs kopprojekts, veltīts Baltijas valstu 100 gadu neatkarības gadadienai. Izstāde jau guvusi atzinību Francijā un Igaunijā, kur to apmeklējuši vairāki simti tūkstošu skatītāju.
news-image
Rihards Zariņš (1869–1939). Ko Latvijas meži šalc
No 2020. gada 4. jūlija līdz 25. oktobrim Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenajā ēkā (Rīgā, Jaņa Rozentāla laukumā 1) būs skatāma izstāde “Rihards Zariņš (1869–1939). Ko Latvijas meži šalc”.
news-image
Skuja Braden. Samsāra
No 2020. gada 14. marta līdz 27. septembrim Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā (Rīgā, Skārņu ielā 10) būs skatāma vērienīga izstāde “Samsāra”, aicinot iepazīt daļu no starptautisku ievērību guvušā mākslas dueta Skuja Braden – latvietes Ingūnas Skujas un amerikānietes Melisas D. Breidenas – vairāk nekā divdesmit gadu laikā kopīgi radītajiem tēlniecības un glezniecības darbiem porcelānā.
Saistītās preses relīzes