Iedvesmojoties no Hermaņa Niča mākslas, jaunieši raksta dzeju
Trešais MMJK izdevums veltīts izstādei "Hermanis Ničs. Orģiju un mistēriju teātris"
Mākslas muzeja Jauniešu klubs (MMJK) aicina iepazīties ar pašu veidotu izdevumu, kas veltīts izstādei “Hermanis Ničs. Orģiju un mistēriju teātris”

Leģendārā austriešu avangarda mākslinieka Hermaņa Niča izstāde, kas Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā bija skatāma 2021. gada nogalē, raisījusi pretrunīgu viedokļu apmaiņu. Spēcīgus iespaidus savos literārajos darbos atklāj arī jaunieši. "Ničs ir viens no māksliniekiem, kas savu potenciālu ir spējuši sasniegt vienīgi mākslas izpausmes brīvības dēļ. Ierobežojot mākslu, mēs ierobežojam paši sevi, un tāpat kā attīstās māksla, attīstāmies arī mēs," uzskata izdevuma projekta vadītājs Francis Keišs. No neizprotamām bailēm līdz  nepatikai – tas viss atklājas MMJK pašu veidotajā izdevumā. Jāatzīmē, ka šis ir jau trešais MMJK  izdevums, kurā jaunieši pauž savu skatījumu uz LNMM izstādēs atspoguļotajām tēmām un apskatāmajiem darbiem.

 

Projekta vadītājs: Francis Keišs, maketētāja: Agate Meikulāne, redaktors: Samuels Ozoliņš. Izdevuma literāro darbu autori: Elīza Graždanoviča, Samuels Ozoliņš, Francis Keišs, Agnese Graudiņa, Dārta Raudzepa, Elīza Ozola, Līva Freimane, Agnese Rozenberga, Agate Meikulāne un Arta Pipcāne. Ilustrāciju autore Alise Vorkale.

 

Izdevums pieejams ŠEIT

 

 

PAR MĀKSLINIEKU

 

Hermanis Ničs ir austriešu avangarda mākslinieks, viens no “Vīnes akcionistiem”. Savos rituālos (akcijās) šīs mākslas kustības pārstāvji bieži kā izteiksmes līdzekļus izmanto pašsakropļotus ķermeņus, apgānīšanos, dzīvnieku iekšas, urīnu, fekālijas, asinis, tādā veidā izrādot zemapziņas reakciju pret pēckara Austrijas “attīrīšanos” no tās noziegumiem, dalības nacionālsociālismā un holokaustā.

 

Hermanis Ničs dzīvo un strādā Princendorfas pilī, kur norisinājās leģendārā akcija “Sešu dienu spēle” (1998). Austrijas pilsētiņā Mistelbahā ir izveidots Niča muzejs. Autora darbi ir iekļauti Ņujorkas Modernās mākslas muzeja, Londonas Teita galerijas krājumā, kā arī daudzās citās kolekcijās.

 

Saistītie pasākumi
Saistītās izstādes
Saistītās izglītības programmas