Bibliotēka

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja bibliotēka pieejama apmeklētājiem otrdienās, trešdienās un ceturtdienās no 12:00-17:00 

 

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja bibliotēka dibināta 1905. gadā. Jau muzeja projektā arhitekts Vilhelms Neimanis bija paredzējis speciālu telpu bibliotēkai.

 

Pašlaik bibliotēkā ir nepilni 29 000 grāmatu. Tās pamatkrājumu veido izdevumi par latviešu un cittautu mākslas vēsturi, mākslinieku monogrāfijas, reprodukciju albumi, mākslas leksikoni, vārdnīcas, rokasgrāmatas un enciklopēdijas. Vērtīgāko krājuma daļu sastāda muzejā organizēto izstāžu katalogi, kas sniedz priekšstatu par muzeja darbību no 1905. līdz mūsdienām. Apskatāmi arī 19.gadsimta beigu un 20.gadsimta nozīmīgākie ārvalstīs un Latvijā izdotie mākslas periodiskie izdevumi. Pamatkrājumā iekļauti arī vērtīgi dāvinājumi no privātpersonām. Piemēram, mākslinieka Kārļa Sūniņa personīgā mākslas izdevumu bibliotēka.

 

Bibliotēkā strādājuši daudz izcili speciālisti. Viena no leģendārākajām, nenoliedzami, ir bijusi Mērija Grīnberga (1909–1975), kura vadījusi bibliotēku 20. gadsimta 50. gados. Otrā pasaules kara beigās, kad nacistiskā Vācija no okupētajām teritorijām centās uz Rietumiem izvest visas kultūras vērtības, 700 kastēs tika sasaiņotas muzeja kolekcijas no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja, Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja un Latvijas Nacionālā vēstures muzeja. Kultūrvēsturiskās vērtības ar kuģi transportēja uz Kēnigsbergu Vācijā un vēlāk uz dažādām vietām Čehijā. Pārsteidzoši ir tas, ka kultūrvērtības no aizvešanas līdz atvešanai uzraudzīja viena pati Mērija Grīnberga. Turklāt viņa nekur pēc tam nav pieminēta presē, kā arī viņai nav izteikta pateicība. Tieši pretēji viņa bija pakļauta pratināšanām, un muzeja darbs viņai bija jāatstāj. Mērijas Grīnbergas dzīve ir neparasta un vēsturisku pētījumu vērta.

 

Līdz šim Latvijas Nacionālā mākslas muzeja bibliotēka bija slēgta tipa bibliotēka, kas pieejama, galvenokārt, muzeja speciālistiem, mākslas augstskolu studentiem, mācībspēkiem un mākslas zinātniekiem. Tagad bibliotēkas telpas ir paplašinātas un pieejamas visiem muzeja apmeklētājiem.

 

Jautājumos par Latvijas Nacionālā mākslas muzeja bibliotēkas pakalpojumiem aicinām sazināties ar bibliotēkas vadītāju Allu Sidorinu: Alla.Sidorina@lnmm.lv

Saistītie jaunumi
news-image
“Neputna” sērijā “Studijas bibliotēka” iznāk Santas Mičules grāmata par Krišu Salmani
“Kriša Salmaņa māksla klusām novēro mūs. Ikdienišķi paradoksi kalpo par eksistenciālu situāciju alegorijām, kas skatītāju gan atsvešina, gan pietuvina budistiski rāmai pasaules pieredzei. Kriša Salmaņa māksla klusām novēro mūsu pašu novērojumus, netirdot ar triviāliem jautājumiem. Tā ir līmlenšu un līmlapiņu dzeja ar matemātiskiem nolūkiem – piemēram, izmērīt bezgalīga tukšuma ietilpību vai procentuāli aprēķināt vienkāršības neizbēgamo klātbūtni dzīves sarežģītībās,” tā grāmatas autore mākslas zinātniece, kritiķe Santa Mičule.
news-image
“Neputns” izdod Helēnas Demakovas grāmatu “Gleznotāja Bruno Vasiļevska ideālā pasaule”
“Bruno Vasiļevskis bija elitārs mākslinieks, un tāds viņš turpinās būt, kamēr pasaulē pastāvēs izglītotība vācu vārda Bildung nozīmē un vismaz dažu cilvēku izkopta spēja vērot, iedziļināties un domāt, lai saprastu viņa mākslu,” tā grāmatas autore, mākslas zinātniece Helēna Demakova. Grāmatas redaktori – Uldis Tīrons, Līga Marcinkeviča, Aivija Everte; zinātniskie konsultanti – Imants Lancmanis, Daina Teters, Stella Pelše; savukārt dizainu veidojis Ojārs Pētersons.
news-image
“Neputns” izdod Gunāra Janaiša foto albumu “Personības un laikmets”
Fotogrāfa Gunāra Janaiša izveidotajā foto albumā iekļautie portreti tapuši laika posmā no 20. gs. 60. gadiem līdz mūsdienām. Attēlus papildina Janaiša rakstītas atmiņas, pārdomas par portretētajiem – Kurtu Fridrihsonu, Birutu Baumani, Lūciju Garūtu, Vizmu Belševicu, Jāni Stradiņu, Imantu Ziedoni u. c. Albuma dizains – Juris Petraškevičs.
news-image
“Neputns” izdod Ilzes Konstantes grāmatu “Staļina garā ēna Latvijas tēlotājā mākslā. 1940–1956”
“Grāmatā esmu centusies izgaismot ļoti samezgloto, politiski un sociāli slideno tēmu par Staļina valdīšanas gadiem Latvijas vizuālajā mākslā jeb, pēc tālaika terminoloģijas, tēlotājā mākslā”, tā grāmatas autore, mākslas zinātniece Ilze Konstante.
news-image
“Neputns” izdod Edvardas Šmites un Paula Daijas grāmatu par Johanu Heinrihu Baumani
“Faktiski par Baumaņa dzīvi mēs zinām mazāk nekā par viņa medībām un medījumu… Apzinoties uzdevuma sarežģītību un tomēr meklējot jaunus materiālus un apkopojot sen zināmo, ir tapusi grāmata par Johanu Heinrihu Baumani – par mednieku, gleznotāju un literātu, par cilvēku, kurš ilgus gadus dzīvojis visai sarežģītā laikā,” raksta mākslas zinātniece Edvarda Šmite.
news-image
“Neputna” sērijā “Latvijas mākslas klasika” iznāk grāmata par Jāni Ferdinandu Tīdemani
Sērijā “Latvijas mākslas klasika” grāmata par Jāni Ferdinandu Tīdemani (1897–1964). “Līdzīgi brāzmai 20. gadsimta 20. gadu beigās Latvijas mākslas aprindās spēji ietraucās Antverpenē studējošais Jānis Tīdemanis. Viņa beļģu mākslas ietekmē bagātinātā, impulsīvi košā un ekspresīva sprieguma piesātinātā glezniecības valoda papildināja tolaik jaunreālisma rāmumā ieslīgušo latviešu mākslas kopainu ar spirgtu citādību," raksta grāmatas autore, mākslas zinātniece Ingūna Ģēģere. Sērijas māksliniece – Anta Pence.
news-image
Izdevniecība „Neputns” svin 20 dzimšanas dienu - ikviens ir aicināts piedalīties divos īpašos svinību pasākumos Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā
Atzīmējot apaļo jubileju, izdevniecība “Neputns” oktobrī saviem lasītājiem dāvā iespēju „Neputna” galerijā (Tērbatas ielā 49/51) jubilāra izdotās grāmatas iegādāties ar 20% atlaidi. Turklāt ikviens ir aicināts piedalīties divos īpašos svinību pasākumos Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā.
news-image
Izdevniecība “Neputns” klajā laiž trimdas māksliniekam Fridriham Miltam veltītu albumu
“Fridrihs Milts, kura dzīve aizritēja starp Pārdaugavu un Ņujorkas centru Manhetenu, trimdas latviešu uztverē kļuvis par leģendāru personību,” tā grāmatas sastādītāja Dace Lamberga. Albums klajā nāk vienlaikus ar mākslinieka gleznu izstādi Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā.
news-image
Izdevniecībā “Neputns” klajā nāk izstādes “Maija Tabaka un Rietumberlīne” katalogs
Reizē ar izstādi “Maija Tabaka un Rietumberlīne” Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zālē “Arsenāls”, klajā nāk izstādes katalogs, kurā Maijas Tabakas un Rietumberlīnes mākslinieku darbu reprodukcijas papildina intervija ar mākslinieci, kritiķu teksti, kā arī Maijas Tabakas Rietumberlīnes draugu atmiņas. Kataloga sastādītāja un izstādes kuratore ir mākslas zinātniece Ivonna Veiherte. Izdevums tapis sadarbībā ar “Galerija 21”, un tas lasāms latviešu un vācu valodā.
news-image
Izdots albums “Janis Rozentāls”
Sagaidot šopavasar “tautas mīluļa” Jaņa Rozentāla 151. dzimšanas dienu, izdevniecība “Neputns” laiž klajā izcilajam Latvijas mākslas klasiķim veltītu attēlizdevumu, kas tapis sadarbībā ar Latvijas Nacionālo mākslas muzeju un Rakstniecības un mūzikas muzeju.
news-image
“Neputna” sērijā “Latvijas mākslas klasika” iznāk grāmata par darbnīcu “Baltars”
Sērijā “Latvijas mākslas klasika” grāmata par porcelāna apgleznošanas darbnīcu “Baltars”. Mākslas vēsturē tā pazīstama kā darbnīca, kurā laikposmā no 1925. līdz 1928. gadam tika radīti izcili mākslas darbi, un to nozīme vispārējā Eiropas mākslas kopsakarā ir acīmredzama un laika gaitā nav zudusi. Grāmatas autore ir mākslas zinātniece Ludmila Neimiševa. Sērijas māksliniece – Anta Pence.
news-image
“Neputna” sērijā “Latvijas mākslas klasika” iznāk grāmata par Rihardu Zariņu
Izdevniecības “Neputns” Latvijas mākslas klasiķiem veltīto sēriju papildina grāmata par latviešu nacionālās grafikas skolas pamatlicēju Rihardu Zariņu (1869–1939). Grāmatas autore ir Latvijas Nacionālā vēstures muzeja numismāte, pētniece Kristīne Ducmane. Sērijas māksliniece – Anta Pence.
news-image
“Neputnā” klajā nāk “Kurzemes albums. Laikmeta portrets 18. gadsimta beigu – 19. gadsimta pirmās puses piemiņas albuma attēlos”
Izdevumā “Kurzemes albums” publicēta unikāla 18. gs. beigu – 19. gs. pirmās puses attēlu kolekcija, kas reiz piederējusi Kurzemē mitušajai Groškes – Kleinu dzimtai vairākās paaudzēs. Attēli papildināti ar komentāriem, kuros identificēti darbu autori, mākslinieciskās īpatnības. Savukārt izdevuma tekstu daļā vairāku autoru raksti gan par Groškes – Kleinu dzimtu, gan 18. gs. beigu, 19. gs. ikdienu Baltijas teritorijā, akcentējot sieviešu – albuma attēlu autoru – dzīves telpu.
news-image
Izdevniecība “Neputns” izdod piekto grāmatu detektīvstāstu sērijā bērniem “Mākslas detektīvi”
Bērnu detektīvstāstu sērijas “Mākslas detektīvi” piektās grāmatas piedzīvojumi norisinās sniegotas ziemas un pirmssvētku noskaņās. Noslēpumainais mākslinieks šoreiz Voldemārs Irbe, tautā dēvēts par baskāji Irbīti. Sērijas autore ir Luīze Pastore, māksliniece – Elīna Brasliņa.
news-image
Izdevniecībā “Neputns” klajā nāk māksliniekam Kārlim Hūnam veltīta grāmata
Kārļa Hūna 185. jubilejas gadā klajā nāk mākslas zinātnieces Edvardas Šmites grāmata par mākslinieku. Kārļa Hūna (1831–1877) daiļrade pieder Latvijas, Krievijas un Eiropas 19. gadsimta otrās puses mākslai, viņa darbi mūsdienās atrodas kolekcijās visā pasaulē – Valsts Krievu muzejā Sanktpēterburgā, Tretjakova galerijā Maskavā, Taškentas, Kauņas, Tallinas, Rīgas muzejos u. c. Izdevumā apkopotais materiāls ir līdz šim plašākais.
news-image
Klajā nāk “Klasiskais modernisms. Latvijas glezniecība 20. gadsimta sākumā” atkārtots un papildināts izdevums
Plašajā pētījumā mākslas zinātniece Dace Lamberga aplūko vienu no spožākajiem Latvijas mākslas vēstures posmiem. Atkārtotajā izdevumā papildinājumi galvenokārt ir attēlu klāstā – jauni Aleksandra Drēviņa, Gustava Kluča, Ugas Skulmes, Valdemāra Tones un Konrāda Ubāna darbi.
news-image
Latvijas Nacionālais mākslas muzejs atgūst restaurētu bibliotēkas galdu
Latvijas Nacionālais mākslas muzejs atguvis unikālu restaurētu 20. gadsimta sākuma galdu. Tas ir atgriezies vietā, kur bija novietots jau pirms 110 gadiem – muzeja bibliotēkā.