Ceļojums Margaritas Stārastes pasaku mežā

Katrs no mums ir bijis bērns, katrs bērns pasauli ir mācījies no bilžu grāmatām. Šo izdevumu māksliniekiem ir nozīmīga vieta mūsu dzīvē, un Margarita Stāraste (arī Stāraste-Baravika) te minama īpaši. Kopš 1942.gada, kad Rīgā iespiestas viņas sacerētās un ilustrētās grāmatas „Balti tīri sniega vīri” un „Ziemas pasaka”, ir pagājuši jau 68 gadi. Māksliniece kļuvusi par vienu no pazīstamākajām un mīlētākajām autorēm šajā jomā. Daudzās ģimenēs aug Stārastes cienītāju piektā paaudze, viņas grāmatās mācoties labestību, saticību, cieņu pret dabu un darbu.

Margarita Stāraste dzimusi 1914.gadā, studējusi Latvijas Mākslas akadēmijā Vilhelma Purvīša Dabasskatu glezniecības meistardarbnīcā (1933 – 1941), bet beigusi LMA Grafikas nodaļu (1952), ilustrējot Raiņa dzejas bērniem (diplomdarba vadītājs – Pēteris Upītis). Māksliniece apbalvota ar Pastariņa prēmiju (1982), ir Triju Zvaigžņu ordeņa komandiere (1999).

Pašlaik māksliniece vada savas dienas ģimenes lokā. Godinot viņas darba mūžu, izstāde iepazīstina ar Margaritu Stārasti – bērnu grāmatu mākslinieci, sniedzot ieskatu arī citās viņas darbības jomās: glezniecībā un scenogrāfijā (ekspozīcijā iekļautas kostīmu, leļļu un dekorāciju skices autores darbu uzvedumiem 20.gs. 50. – 60.gados Leļļu teātrī, Jaunatnes teātrī, Latvijas Televīzijā).

Muzeja pedagogi sakarā ar šo izstādi plāno vairākas programmas darbam ar mazajiem skatītājiem.

Teksts: Gunta Madlinska