SARUNAS MUZEJĀ: ZAĻŠ / Atmaskots
image
15.09.2019 12:00
Tuvojoties starptautiskās laikmetīgās mediju mākslas izstādes “ZAĻŠ / Atmaskots” (“UN/GREEN”) izskaņai, Latvijas Nacionālais mākslas muzejs aicina uz tikšanos ar māksliniekiem Voldemāru Johansonu un Santu Franci un vienu no izstādes kuratoriem - Raiti Šmitu (RIXC).

2019. gada jūlija sākumā notikušais RIXC Mākslas un zinātnes festivāls un tā galvenais notikums - izstāde “ZAĻŠ / Atmaskots” (“UN/GREEN”) - ir starpdisciplināra platforma diskusijām par vienu no pretrunīgākajām, paradoksālākajām un daudzšķautņainākajām tēmām mūsdienās, tiecoties komplicēti pētīt un parādīt “zaļo” viņpus ierastajiem priekšstatiem. Zaļš analizēts kā krāsa, bioloģiska parādība, materiāls medijs, dzīvesveida simbols, semantiska konstrukcija un ideoloģija.

 

Zaļā krāsa asociatīvi tiek saistīta ar visu dabisko, tādēļ to bieži izmanto, lai pārmērīgi kompensētu to, ko cilvēce ir zaudējusi. Neskatoties uz savām pozitīvajām nozīmēm, zaļš arvien biežāk tiek fetišizēts un tehnoloģiski romantizēts, tādēļ valda nepieciešamība pēc sistemātiskas biopolitikas, kas kritiski aplūkotu arvien pieaugošās tehnoloģiskās manipulācijas ar dzīvības sistēmām, ekoloģiju un biosfēru kopumā.

 

Starp 20 izstādei izvēlētajiem darbiem ir arī Voldemāra Johansona skaņas skulptūra “Nenoteiktības dzinējs” (2017) un Santas Frances digitālās drukas tehnikā veidota kompozīcija “Čūskas un papildinātāji” (2019). “Nenoteiktības dzinējs” ir skaņas vide, kuras pamatā ir dabisks ierobežotas nejaušības avots, kas skaitļošanas procesā pārvērsts par skaņas kompozīciju. Mākslas darbs skaņas veidā ilustrē jonizētu daļiņu emisijas. “Čūskas un papildinātāji” ir ilustratīva kompozīcija, kurā apkopotie dzīvie organismi tiek maldinoši slēpti starp citiem vizuāli līdzīgiem, cilvēka radītiem objektiem. Mākslīgie objektu līdzinieki, kas kompozīcijā apslēpj dzīvos organismus, tika izvēlēti ievietojot oriģinālās ilustrācijas atgriezeniskā attēlu meklētājprogrammā kā arī veidojot personiskas asociācijas.

 

Tikšanās laikā mākslinieki dalīsies ar darba tapšanas aizkulisēm un savu skatījumu uz zaļā atmaskošanu, savukārt izstādes kurators Raitis Šmits iepazīstinās ar izstādes koncepciju un tās tapšanas gaitu.   

 

NORISES VIETA:

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenā ēka / Jaņa Rozentāla laukums 1, Rīga

Lielā izstāžu zāle (-2. stāvā)

 

DALĪBAS MAKSA:

Ieejas biļete izstādē.

GADA BIĻETES īpašniekiem ieeja ir bez maksas.

Saistītās izstādes
Saistītās izglītības programmas