LEKCIJA: Māksliniece Olga Dubeneckiene-Kalpokiene – Pēterburgas amazone starpkaru Lietuvā
Stāsta mākslas zinātniece Dr. doc. RAMUTE RAHLEVIČŪTE (Viļņa)
01.11.2019 18:00
Piektdien, 2019. gada 1. novembrī, plkst. 18.00 Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenajā ēkā (Rīgā, Jaņa Rozentāla laukumā 1) ar lekciju “Māksliniece Olga Dubeneckiene-Kalpokiene – Pēterburgas amazone starpkaru Lietuvā” uzstāsies mākslas zinātniece, Viļņas Mākslas akadēmijas Mākslas vēstures un teorijas katedras pasniedzēja Dr. doc. Ramute Rahlevičūte.

Lietuvas baleta māksliniece, horeogrāfe, scenogrāfe, gleznotāja un pedagoģe Olga Dubeneckiene-Kalpokiene (dzim. Švēde, Olga Švedė-Dubeneckienė-Kalpokienė, 1885–1967) dzimusi Sanktpēterburgā 1885. gadā. Viņa ir pazīstamā latviešu cilmes vācbaltiešu gleznotāja, portretista Roberta Konstantīna Švēdes (Robert Konstantin Schwede, 1806–1871) mazmeita.

 

No 1906. līdz 1910. gadam Olga mācījās glezniecību pie māksliniekiem Franca Rubo, Leo Dmitrijeva-Kaukazska, Borisa Anisfelda un paralēli dejošanu pie pedagogiem Aleksandra un Ivana Čekriginiem un Olgas Preobraženskas. No 1912. gada viņa dejoja slavenajos Pēterburgas kabarē “Intermēdiju māja” un “Klaiņojošais suns”.

 

1919. gadā ar savu pirmo vīru lietuviešu arhitektu un scenogrāfu Vladimiru Dubenecki (Vladimiras Dubeneckis, 1888–1932) pārcēlās uz dzīvi Kauņā. Olga Dubeneckiene-Kalpokiene bija mūza un modele gleznotājam Pēterim Kalpokam (Petras Kalpokas, 1880–1945), kā arī pati gleznoja, veidoja kostīmus un dekorācijas izrādēm. Viņa ir viena no Lietuvas profesionālā baleta pamatlicējām.

 

Lekcija, ko 1. novembrī plkst. 18.00 Latvijas Nacionālā mākslas muzeja bibliotēkā sniegs Viļņas Mākslas akadēmijas Mākslas vēstures un teorijas katedras pasniedzēja Dr. doc. Ramute Rahlevičūte (Ramutė Rachlevičiūtė), ļaus tuvāk iepazīt leģendāro Pēterburgas amazoni Olgu Dubeneckieni-Kalpokieni kā neordināru, harizmātisku personību, atklāt viņas talanta dažādās šķautnes un novērtēt mākslinieces ieguldījumu Lietuvas kultūras vēsturē.

 

Pasākums notiek izstādes “Aleksandra Beļcova (1892–1981). Glezniecība. Grafika. Darbnīcas “Baltars” porcelāns” ietvaros.

 

Lekcija norisināsies krievu valodā.

 

PAR LEKCIJU CIKLU

No š. g. 12. oktobra līdz 2020. gada 12. janvārim Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Lielajā zālē ir skatāma izstāde “Aleksandra Beļcova (1892–1981). Glezniecība. Grafika. Darbnīcas “Baltars” porcelāns” – līdz šim lielākā retrospekcija, kas visaptveroši parāda spilgtas klasiskā modernisma mākslinieces Latvijā Aleksandras Beļcovas (Александра Бельцова) daudzpusīgo radošo mantojumu. Papildinot un paplašinot ekspozīcijas kontekstu, muzejs ir sagatavojis četru lekciju ciklu, kurā speciālisti no Krievijas, Lietuvas un Latvijas sniedz ieskatu modernisma vēsturē, izgaismojot gan dažādas laikmeta parādības, gan atsevišķu ievērojamu personību veikumu.

 

Pirmā tikšanās notika 12. oktobrī, kad A. Puškina Valsts tēlotājas mākslas muzeja 19.–20. gadsimta franču glezniecības kolekcijas kurators Dr. art. Aleksejs Petuhovs (Алексей Петухов, Maskava) pētīja personiskas un radošas attiecības Parīzes 1910.–1930. gadu avangarda mākslā.

 

Cikla turpinājumā 1. novembrī Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā viesojās Viļņas Mākslas akadēmijas Mākslas vēstures un teorijas katedras pasniedzēja Dr. doc. Ramute Rahlevičūte (Ramutė Rachlevičiūtė), kura iepazīstināja ar Pēterburgas amazones starpkaru Lietuvā – mākslinieces un dejotājas Olgas Dubeneckienes-Kalpokienes (Olga Dubeneckienė-Kalpokienė, 1885–1967) personību un dzīvesstāstu.

 

15. novembrī plkst. 18.00 būs iespēja iepazīt Lietuvas Art Deco mākslinieka Stasa Ušinska (Stasys Ušinskas, 1905–1974) daiļradi, par ko plašāk pastāstīs mākslas vēsturniece, Lietuvas kultūras pētniecības institūta profesore Dr. Ģiedre Jankevičūte (Giedrė Jankevičiūtė, Viļņa). Pasākums norisināsies angļu valodā.

 

Savukārt 13. decembrī plkst. 18.00 notiks izstādes kuratores, mākslas zinātnieces Dr. art. Nataļjas Jevsejevas (Наталья Евсеева) lekcija “Aleksandras Beļcovas daiļrades saikne ar Parīzes skolas māksliniekiem”. Pasākums būs latviešu valodā.

 

NORISES VIETA:

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenā ēka / bibliotēka

Jaņa Rozentāla laukums 1, Rīga

 

DALĪBAS MAKSA:

Ieejas biļete izstādē (pieaugušajiem – 3,50 EUR, skolēniem, studentiem, pensionāriem – 2,00 EUR).

GADA BIĻETES īpašniekiem ieeja ir bez maksas.

 

PAPILDU INFORMĀCIJA:

Vietu skaits ierobežots. Interesentus lūdzam pieteikties iepriekš.

E: ekskursijas@lnmm.lv

T: (+371) 67 324461

 

LNMM publiskie pasākumi tiek filmēti un fotografēti, lai regulāri un mērķtiecīgi informētu sabiedrību par muzeja piedāvājumu, darba rezultātiem un aktualitātēm. Jums ir tiesības iebilst pret savas un sava nepilngadīgā bērna fotogrāfijas izvietošanu ar LNMM saistītos resursos, nosūtot elektronisko vēstuli uz e-pasta adresi: lnmm@lnmm.lv. Lūdzu, norādiet konkrētas fotogrāfijas saiti un/vai atsūtiet ekrānšāviņu, kā arī sniedziet par sevi informāciju, lai mēs Jūs varētu identificēt kā datu subjektu.

Saistītie pasākumi
Saistītās izstādes
Saistītās preses relīzes