VIENA FOTOGRĀFA STĀSTS: Inta Ruka
image
31.01.2020 18:00
Latvijas Nacionālais mākslas muzejs aicina uz tikšanos ar fotogrāfi Intu Ruku, projekta “Viena fotogrāfa stāsts” dalībnieci.

Fotogrāfe pazīstama ar savām dokumentāli antropoloģiskajām portretu fotosērijām, tādām kā “Mani lauku ļaudis” (1983–1998) – Balvu apkārtnes iedzīvotāji, “Cilvēki, kurus satiku” (1999–2004) – rīdzinieku portreti, “Amālijas iela 5a” (2004–2008) – vienas Āgenskalna daudzdzīvokļu mājas iedzīvotāji un jaunāko “Atceroties dzīvi” – karā iesaistīto stāsti. Fotosērijas top lēni un ilgi. Viņa atzīst, ka ir grūti fotografēt nepazīstamus cilvēkus, tāpēc tiek veltīts daudz laika, lai tos iepazītu, uzklausītu viņu stāstus un likteņus.

"Man ļoti būtiski ir, ja es varu ar cilvēku parunāt. Tad tu jūti. Cilvēks vienmēr kaut ko pastāsta – par savu dzīvi, par mājām. Ir daudz lietu, kuras tu uzzini, ieraugi tāpēc, ka tu to cilvēku fotografē”. Inta Ruka savos dokumentālajos portretos allaž pievērš uzmanību šķietami vienkāršajam, "parastajam” cilvēkam un viņa ikdienišķajai videi, paceļot šo tēmu vispārcilvēciskā līmenī.

 

Izglītojošs video projekts “Viena fotogrāfa stāsts” ir turpinājums Latvijas Nacionālā mākslas muzeja un advokātu biroja “Ellex Kļaviņš” partnerībā īstenotam sadarbības projektam, kas 2017. gadā uzsākts kā iniciatīva “Vienas gleznas stāsts” un ieguvis saturisku paplašinājumu.

 

LNMM fotogrāfijas kolekcija koncentrējas uz to meistaru darbiem, kuru vārdi kļuva plaši pazīstami 80. gados un jo īpaši 90. gados – pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas. Lai raksturotu 20. gadsimta otrās puses un 21. gadsimta sākuma periodu Latvijas mākslas fotogrāfijā, projektam izvēlēti astoņi autori un viņu LNMM pastāvīgajā ekspozīcijā pārstāvētie darbi.

 

8 video mini-sērijās ar personīgiem stāstiem par fotouzņēmumu tapšanas vēsturi, to radīšanas laiku, idejām, tematiskajām līnijām un tēliem iepazīstina paši mākslinieki – Gunārs Binde (1933), Gunārs Janaitis (1934), Māra Brašmane (1944), Andrejs Grants (1955), Gvido Kajons (1955) un Inta Ruka (1958). Egona Spura (1931–1990) darbus komentē fotogrāfa dēls Egīls Spuris un tuvs draugs Andrejs Grants. Savukārt ieskatu Zentas Dzividzinskas (1944–2011) daiļradē sniedz fotomākslinieces meita Alise Tīfentāle un ģimenes draugs, gleznotāja Laima Eglīte.

 

“Viena fotogrāfa stāsts” video latviešu, krievu un angļu valodā ikvienam interesentam ir pieejams muzeja mājas lapā www.lnmm.lv, LNMM mobilajā lietotnē, “YouTube” kanālā, Facebook lapā, kā arī interneta ziņu portālā “Delfi”.

 

Projekta ietvaros ir tapis astoņu kartīšu komplekts, ko bezmaksas saņems katrs tikšanās dalībnieks.

 

NORISES VIETA:

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenā ēka / Konferenču zāle / Jaņa Rozentāla laukums 1, Rīga

 

BIĻEŠU CENAS:

Ieejas biļete pastāvīgajā ekspozīcijā.

Pieaugušajiem - 3.00 EUR; studentiem, pensionāriem - 1,50 EUR, skolēniem - 0,50 EUR.

 

PIETEIKŠANĀS UN PAPILDU INFORMĀCIJA:

T: +371 67324461

E: ekskursijas@lnmm.lv

 

PROJEKTA GALVENAIS ATBALSTĪTĀJS:

 

PROJEKTA IDEJA:

Saistītie pasākumi
Saistītās izglītības programmas
Saistītās galerijas