VIENA FOTOGRĀFA STĀSTS: Gunārs Janaitis
image
27.03.2020 18:00
Latvijas Nacionālais mākslas muzejs aicina uz tikšanos ar fotogrāfu Gunāru Janaiti, projekta “Viena fotogrāfa stāsts” dalībnieku.

Informējam, ka saistībā ar valdības izsludināto ārkārtas situāciju valstī Latvijas Nacionālais mākslas muzejs pārtrauc savu publisko darbību līdz 2020. gada 14. aprīlim. 

 

Gunārs Janaitis fotografēt sācis 14 gadu vecumā un bijis ilggadīgs fotokluba “Rīga” biedrs. Mākslinieka profesionālā darbība noritēja kultūras fotožurnālistiskā gandrīz 50 gadus strādājot laikrakstā “Literatūra un Māksla”. Gunāram Janaitim bija iespēja fotografēt daudzus ievērojamus cilvēkus un būt klāt nozīmīgos notikumos. Fotogrāfs radījis apjomīgu kolekciju ar Latvijai nozīmīgu personu portretiem: "Gleznotāja Līvija Endzelīna savā darbnīcā Viļa Lāča ielā" (1969), "Gleznotāja Džemma Skulme savā darbnīcā Mežaparkā" (1968), "Gleznotājs Boriss Bērziņš savā darbnīcā Pārdaugavā" (1990) u.c. Viņa uzmanības fokuss vienmēr bijis portrets, pats cilvēks, personība, mēģinājums notvert viņa “esenci”, viņa spēku caur žestu un noskaņu viņu raksturojošā vidē.

 

Izglītojošs video projekts “Viena fotogrāfa stāsts” ir turpinājums Latvijas Nacionālā mākslas muzeja un advokātu biroja “Ellex Kļaviņš” partnerībā īstenotam sadarbības projektam, kas 2017. gadā uzsākts kā iniciatīva “Vienas gleznas stāsts” un ieguvis saturisku paplašinājumu.

 

LNMM fotogrāfijas kolekcija koncentrējas uz to meistaru darbiem, kuru vārdi kļuva plaši pazīstami 80. gados un jo īpaši 90. gados – pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas. Lai raksturotu 20. gadsimta otrās puses un 21. gadsimta sākuma periodu Latvijas mākslas fotogrāfijā, projektam izvēlēti astoņi autori un viņu LNMM pastāvīgajā ekspozīcijā pārstāvētie darbi.

 

8 video mini-sērijās ar personīgiem stāstiem par fotouzņēmumu tapšanas vēsturi, to radīšanas laiku, idejām, tematiskajām līnijām un tēliem iepazīstina paši mākslinieki – Gunārs Binde (1933), Gunārs Janaitis (1934), Māra Brašmane (1944), Andrejs Grants (1955), Gvido Kajons (1955) un Inta Ruka (1958). Egona Spura (1931–1990) darbus komentē fotogrāfa dēls Egīls Spuris un tuvs draugs Andrejs Grants. Savukārt ieskatu Zentas Dzividzinskas (1944–2011) daiļradē sniedz fotomākslinieces meita Alise Tīfentāle un ģimenes draugs, gleznotāja Laima Eglīte.

 

“Viena fotogrāfa stāsts” video latviešu, krievu un angļu valodā ikvienam interesentam ir pieejams muzeja mājas lapā www.lnmm.lv, LNMM mobilajā lietotnē, “YouTube” kanālā, Facebook lapā, kā arī interneta ziņu portālā “Delfi”.

 

Projekta ietvaros ir tapis astoņu kartīšu komplekts, ko bezmaksas saņems katrs tikšanās dalībnieks.

 

NORISES VIETA:

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenā ēka / Konferenču zāle / Jaņa Rozentāla laukums 1, Rīga

 

BIĻEŠU CENAS:

Ieejas biļete pastāvīgajā ekspozīcijā.

Pieaugušajiem - 3.00 EUR; studentiem, pensionāriem - 1,50 EUR, skolēniem - 0,50 EUR.

 

PIETEIKŠANĀS UN PAPILDU INFORMĀCIJA:

T: +371 67324461

E: ekskursijas@lnmm.lv

 

PROJEKTA GALVENAIS ATBALSTĪTĀJS:

 

PROJEKTA IDEJA:

Saistītie pasākumi
Saistītās izglītības programmas
Saistītās galerijas