PRESES KONFERENCE Zuzānu kolekcijas izstādē “TOP no top”
image
28.07.2017 12:00
Piektdien, 2017. gada 28. jūlijā, plkst. 12.00 Latvijas Nacionālais mākslas muzejs aicina mediju pārstāvjus uz preses konferenci, kurā tiks prezentēta Zuzānu kolekcijas izstāde “TOP no top”, grāmata un topošā Mākslas centra “Zuzeum” nākotnes vīzija. Pasākuma norises vieta: Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenā ēka, -1. stāva foajē (Jaņa Rozentāla laukumā 1, Rīgā). Dalībnieku reģistrācija: plkst. 11.30–12.00

Mecenātu Jāņa un Dinas Zuzānu kolekcijas izstāde “TOP no top”, kura no š. g. 29. jūlija līdz 17. septembrim būs aplūkojama Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) galvenās ēkas Lielajā izstāžu zālē, piedāvās Latvijas mākslas pārskatu neierastā interpretācijā, uzsverot privātās kolekcijas tapšanu kā nebeidzamu procesu.

 

Līdz ar izstādi klajā nāk izdevniecības “Neputns” paspārnē izdota pirmā Zuzānu kolekcijas grāmata. Izdevumā reproducēti ap 200 mākslas darbu, aiz kuriem slēpjas kāds interesants stāsts vai kuri pretendē uz pērles statusu.

 

Konferencē tiks pieteikta Mūkusalas Mākslas salona un tā pārraudzītās Zuzānu kolekcijas nākotnes atrašanās vieta. Pēc pāris gadiem ir plānots to pārcelt uz Lāčplēša ielu 101, veidojot kodolu lielākam daudzfunkcionālam centram ar citu nosaukumu – Mākslas centrs “Zuzeum”.

 

Preses konferencē piedalās:

  • Māra Lāce, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja direktore – stāstīs par LNMM ilggadējo sadarbību ar Jāni Zuzānu;
  • Jānis un Dina Zuzāni, mecenāti, privātkolekcionāri – raksturos projekta nozīmību un nepieciešamību;
  • Sniedze Kāle, izstādes idejas līdzautore, līdzkuratore, Mūkusalas Mākslas salona vadītāja – paskaidros izstādes ieceri un konceptuālās vadlīnijas, kā arī iepazīstinās ar projekta darba grupu;
  • Reinis Suhanovs, izstādes scenogrāfs, mākslinieks – uzsvērs ekspozīcijas neordināro iekārtojumu un pamatos vizuālo paņēmienu estētiku;
  • Laima Slava, izdevniecības “Neputns” galvenā redaktore – vēstīs par pirmo Zuzānu kolekcijas pārskata izdevumu un tā saturu, iepazīstinās ar grāmatas mākslinieci Antu Penci;
  • Agnese Kleina, topošā Mākslas centra “Zuzeum” identitātes autore, komunikācijas vadītāja – pastāstīs par jaunā zīmola “Zuzeum” ideju un pirmo suvenīru līniju – latviešu mākslinieku emoji.

 

Preses konferencē būs iespēja satikt arī visu Mūkusalas Mākslas salona kolektīvu un izstādes darba komandu, kuras sastāvā darbojas Diāna Barčevska, Ingūna Ģēģere, Līga Lindebauma, Māris Mikāns, Valts Miķelsons, Liene Muceniece un Arta Vārpa.

 

Preses konferenci vada Latvijas Nacionālā mākslas muzeja direktore Māra Lāce.

 

Pasākuma laikā žurnālisti varēs uzdot jautājumus izstādes organizatoriem.

Pēc oficiālās daļas tiks sniegta iespēja individuāli intervēt projekta īstenošanā iesaistītās personas, fotografēt un filmēt ekspozīciju.

 

PAR IZSTĀDI “TOP no top”

Latviešu valodā divējādi izrunājamais burts “o” Zuzānu kolekcijas izstādei piešķir rotaļīgumu ar konceptuālu norādi. No vienas puses, “top” ir anglicisms, kas apzīmē hierarhisku, pēc dažādiem vērtēšanas kritērijiem veidotu kārtību. No otras – latviešu darbības vārds “top” raksturo procesu ceļā uz pilnību, kas liek iepriekš savākto pārskatīt, meklēt iztrūkstošās vienības un iespējamos papildinājumus.

 

Ekspozīcija organizēta trīs lielos blokos: “TOP”, “TOP-TOP” un “top”. Pirmais demonstrē kuratoru atlasi desmit atšķirīgos topos kā alternatīvu ierastajiem mākslas darbu novērtējumiem. Ievietojot Zuzānu kolekcijas spožākos darbus jeb pērles vairākos vienojošos kontekstos, tās zaudē laika gaitā uzkrāto pārspīlēto unikalitāti, kļūstot patiesākas, dzīvākas. Topiem izmantotas tādas objektīvas mērvienības kā mākslas darbu finansiālā vērtība, izmērs, reāla pietuvinātība kolekcionāram vai – gluži otrādi – subjektīva kuratoru interpretācija, kur sadaļas nosaukums atklājas gan ironiskā, gan kultūrvēsturiskā darbu kombinācijā vai intelektuālos rēbusos.

 

Otrajā, interaktīvajā blokā apmeklētājs, mijiedarbojoties ar skulptūrām un to izgaismojošiem prožektoriem, veidos savu ekspozīciju. Trešā, noslēdzošā sadaļa atspoguļo privātās kolekcijas tapšanu – ne tikai caur nākotnē realizējamiem projektiem, bet arī ar pārdrošiem sapņiem. Tos skatītāji varēs ieraudzīt pilnībā tikai ar īpaši radīta mobilā ceļveža – aplikācijas palīdzību.

 

“TOP no top” ir līdz šim vērienīgākā Zuzānu kolekcijas izstāde Latvijā, kas parāda viņu krājuma pamatu – Latvijas mākslas vēsturē nozīmīgu dažādu tautību autoru veikumu. Ekspozīcijā Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā apvienotas gleznas, skulptūras, grafikas, fotogrāfijas, video un instalācijas – kopumā ap 200 mākslas darbu, kas darināti laika posmā no 19. gadsimta līdz pat 2017. gadam. Izstāde rosina doties ceļojumā, kura gaitā katrs tiek aicināts dibināt personisku kontaktu ar mākslu, domāt par paša izvirzītajiem vērtēšanas principiem un rezultātā izkristalizēt savu pērļu izvēli.

 

Izstādes “TOP no top” idejas ģeneratori un kuratori ir Diāna Barčevska, Sniedze Kāle, Līga Lindenbauma un Valts Miķelsons, kuri strādā ciešā sadarbībā ar ekspozīcijas iekārtotāju – mākslinieku, scenogrāfu Reini Suhanovu.

 

Projekta sakarā izdevniecības “Neputns” paspārnē klajā nāk pirmais Zuzānu kolekcijas pārskata izdevums. Grāmatā reproducēti ap 200 mākslas darbu, aiz kuriem slēpjas kāds interesants stāsts vai kuri pretendē uz pērles statusu. Atlasē iekļuvuši daiļdarbi, kuru vērtību mēra pēc sirdī radītā siltuma, kas ir būtisks kritērijs privātas kolekcijas veidošanā. Grāmatas koncepcijas pamatā ir personīgs dialogs īsu tekstu formātā, kuru autori ir Zuzānu ģimene un Mūkusalas Mākslas salona darbinieki.

 

 

IZSTĀDES KURATORI:

Diāna Barčevska, Sniedze Kāle, Līga Lindenbauma, Valts Miķelsons

 

IZSTĀDES IEKĀRTOTĀJS:

Reinis Suhanovs, mākslinieks, scenogrāfs

 

IZSTĀDES KOORDINATORE LNMM:

Dr. art. Dace Lamberga, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu kuratore

 

Saistītās izstādes
Saistītās preses relīzes