LEKCIJA: Pasaules attēlojums laikmetīgo mākslinieku darbos, it sevišķi Imanta Tillera daiļradē
Mākslas zinātnieka, kritiķa TERIJA SMITA (ASV / Austrālija) lekcija
21.08.2018 17:30
Otrdien, 2018. gada 21. augustā, plkst. 17.30 Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenajā ēkā (Rīgā, Jaņa Rozentāla laukumā 1) ar lekciju “Pasaules attēlojums laikmetīgo mākslinieku darbos, it sevišķi Imanta Tillera daiļradē” viesosies ASV / Austrālijas mākslas zinātnieks un kritiķis Terijs Smits, kurš sniegs ieskatu mūsdienu mākslinieku pasaules uztverē un tās radošajā interpretācijā, īpaši izceļot Imanta Tillera fenomenu.

PASĀKUMS

Terijs Smits (Terry Smith) ir labi pazīstams ASV / Austrālijas mākslas zinātnieks, kritiķis, teorētiķis, pasniedzējs, vairāku grāmatu autors un redaktors. Viņa pētniecības interešu lokā ir laikmetīgās mākslas sociālie un institucionālie konteksti, mākslas vēstures un kritikas historiogrāfija, Amerikas vizuālās kultūras un Austrālijas aborigēnu māksla.

 

Savukārt Imants Tillers (1950), kura vērienīga retrospekcija “Ceļojums uz nekurieni” Latvijas valsts simtgades programmas ietvaros līdz š. g. 30. septembrim ir skatāma Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) Lielajā izstāžu zālē, ir viens no pasaulē zināmākajiem mūsdienu Austrālijas gleznotājiem. Tillers tiek saukts par “domāt provocējošu mākslinieku”, kurš nekad nav baidījies pārņemt tēlus: citu autoru radīti darbi un teksti meistaram ir konceptuāla bāze, uz kā attīstīt personisku vēstījumu. Tillera māksla ir intelektuāla, tā ietver atsauces uz pasaules kultūru, Rietumu mākslas vēsturi, 20. gadsimta Eiropas literatūru un filozofiju, Austrālijas iedzimto iedzīvotāju kultūru. Mākslinieka lielo jautājumu lokā ir indivīds, vieta un identitāte, trimda, migrācija un piederība.

 

Dialogs starp Teriju Smitu un Imantu Tilleru aizsākās jau 20. gadsimta 70. gados. Žurnālā “Artforum” publicētajā esejā “Provinciālisma problēma” (“The Provincialism Problem”) 1974. gadā Terijs Smits rakstīja, ka neaborigēnu austrāliešu māksla ir provinciāla. Tas bija izaicinošs, taču reizē rosinošs apgalvojums, uz ko Tillers atbildēja, ka neaborigēnu mākslinieku izolētību no kanoniskiem mākslas darbiem vajadzētu uztvert kā unikālu situāciju, nevis problēmu, un radīja kompozīciju “Bez nosaukuma” (“Untitled”, 1978).

 

Lekciju Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā Terijs Smits veltīs māksliniekiem laikabiedriem un mūsdienu pasaulei viņu redzējumā. Zinātnieks uzskata, ka pasaules attēlošana (world picturing) un vietrade (placemaking), kā arī savstarpējas saiknes veidošana starp abām šīm darbībām ir viens no svarīgākajiem procesiem, ko cilvēks izmanto, veidojot izpratni par ikdienas dzīvi un mēģinot noteikt, kas ir mūsdienīgs šajā laikā, ko raksturo paātrināta sarežģītība, visaptveroša saistība, pastiprinātas atšķirības un daudzslāņaina dažādība.

 

Pēc Terija Smita domām, tādi mākslinieki kā Imants Tillers attēlo pasauli darbībā. Viņi akcentē tās savienojošos elementus vai lūzuma punktus, parāda ceļu uz priekšu vai apkārt, arī strupceļus. Šie autori nebaidās no savām saknēm un vietējām vērtībām, bet attālināšanos un izolētību no tām dažkārt uztver kā zaudējumu, citreiz kā iespēju.

 

Lekcijā Terijs Smits iezīmēs plašo atbilžu klāstu, ko uz dažādiem jautājumiem piedāvā laikmetīgās mākslas pārstāvji visā pasaulē, kā arī skaidros, kā Tillers ir izveidojis izteikti individuālo rokrakstu un stilu daudzo aktuālo procesu ietekmē.

 

Lekcija notiks angļu valodā bez tulkojuma.

 

PAR LEKTORU

Terijs Smits (Terry Smith) ir ASV / Austrālijas mākslas zinātnieks, kritiķis, teorētiķis, pasniedzējs, vairāku grāmatu autors un redaktors. Viņš ir Austrālijas Humanitāro zinātņu akadēmijas (FAHA) biedrs, Comité International d’Histoire de l’Art (CIHA) biedrs. Prof. Terijs Smits ir Endrū V. Melona laikmetīgās mākslas vēstures un teorijas pasniedzējs Mākslas un arhitektūras vēstures departamentā Pitsburgas Universitātē, kā arī Filozofijas, mākslas un kritiskās domāšanas nodaļas pasniedzējs Eiropas augstskolā (Šveice).

 

20. gadsimta 70. gados viņš bija mākslinieku grupas “Art&Language” (Ņujorka) biedrs un Austrālijas pirmās sociālās mārketinga kompānijas “Union Media Services” (Sidneja) dibinātājs. No 1994. līdz 2001. gadam Terijs Smits bija Sidnejas Universitātes Mākslas un vizuālās kultūras fonda Pauera institūta direktors un reizē laikmetīgās mākslas pasniedzējs. Darbojies kā pētnieks J. Pola Getija pētniecības institūtā Losandželosā (2001–2002), Nacionālajā humanitāro zinātņu pētījumu centrā Ziemeļkarolīnā (2007–2008) un Klārka institūtā Masačūsetsā (2014, ASV).

 

2010. gadā Terijs Smits kļuvis par Austrālijas Vizuālās mākslas padomes balvas laureātu un ieguvis Mathera balvu (Mather Award, ASV) mākslas kritikā.

 

Šobrīd Terijs Smits ir Sidnejas Laikmetīgās mākslas muzeja fonda, Pitsburgas Kārnegija mākslas muzeja un Ņujorkas biennāles fonda padomes loceklis.

 

MĒRĶAUDITORIJA:

kultūras jomas profesionāļi, mākslas un kultūras cienītāji

 

NORISES VIETA:

LNMM galvenā ēka, Konferenču zāle (1. stāvā)

 

DALĪBAS MAKSA:

Ieeja bez maksas

 

PAPILDU INFORMĀCIJA:

Iepriekšēja pieteikšanās nav nepieciešama

 

PASĀKUMA KOORDINATORE:

Anna Pūtele, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izglītības programmu kuratore

 

Saistītie pasākumi
news-image
05 Jul 14:00
LEKCIJA: Esamība un laiks
Ievadot Imanta Tillera personālizstādi “Ceļojums uz nekurieni”, ceturtdien, 2018. gada 5. jūlijā, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenajā ēkā (Rīgā, Jaņa Rozentāla laukumā 1) notiks divas lekcijas, ko sniegs īpašie viesi no Austrālijas. Komponiste Rozalinda Peidža lekcijā “Esamība un laiks” iepazīstinās ar personīgu interpretāciju Imanta Tillera daiļradei, savukārt latviešu izcelsmes arhitekts Andrejs Andersons pastāstīs par Austrālijas muzeju arhitektūru.
news-image
05 Jul 15:00
LEKCIJA: Austrālijas muzeju arhitektūra
Ievadot Imanta Tillera personālizstādi “Ceļojums uz nekurieni”, ceturtdien, 2018. gada 5. jūlijā, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenajā ēkā (Rīgā, Jaņa Rozentāla laukumā 1) notiks divas lekcijas, ko sniegs īpašie viesi no Austrālijas. Komponiste Rozalinda Peidža lekcijā “Esamība un laiks” iepazīstinās ar personīgu interpretāciju Imanta Tillera daiļradei, savukārt latviešu izcelsmes arhitekts Andrejs Andersons pastāstīs par Austrālijas muzeju arhitektūru.
news-image
05 Jul 19:00
DOKUMENTĀLĀS FILMAS PIRMIZRĀDE: Iemesti pasaulē
Kinoteātrī “Spendid Palace” pasaules pirmizrādi piedzīvos Jura Podnieka studijā Antras Cilinskas režijā veidota dokumentālā filma par Imantu Tilleru “Iemesti pasaulē”, kas sniegs ieskatu mākslinieka personībā, daiļradē un viņa ģimenes vēsturē, parādot meistara saistību ar latvietību.
news-image
07 Jul 12:00
SARUNAS MUZEJĀ: Imants Tillers. Ceļojums uz nekurieni
Sestdien, 2018. gada 7. jūlijā, plkst. 12.00 Latvijas Nacionālais mākslas muzejs (Rīgā, Jaņa Rozentāla laukumā 1) aicina uz tikšanos ar ievērojamo Austrālijas mākslinieku Imantu Tilleru, kura vērienīga personālizstāde “Ceļojums uz nekurieni” pavisam drīz tiks atklāta LNMM galvenās ēkas Lielajā zālē. “Sarunā muzejā” piedalīsies arī mākslas galerijas “FireWorks Gallery” vadītājs Maikls Īters (Austrālija) un mākslas zinātnieks Eduards Dorofejevs.
Saistītās izstādes
Saistītās preses relīzes