SARUNAS MUZEJĀ: Imants Tillers. Ceļojums uz nekurieni
07.07.2018 12:00
Sestdien, 2018. gada 7. jūlijā, plkst. 12.00 Latvijas Nacionālais mākslas muzejs (Rīgā, Jaņa Rozentāla laukumā 1) aicina uz tikšanos ar ievērojamo Austrālijas mākslinieku Imantu Tilleru, kura vērienīga personālizstāde “Ceļojums uz nekurieni” pavisam drīz tiks atklāta LNMM galvenās ēkas Lielajā zālē. “Sarunā muzejā” piedalīsies arī mākslas galerijas “FireWorks Gallery” vadītājs Maikls Īters (Austrālija) un mākslas zinātnieks Eduards Dorofejevs.

Imants Tillers ir viens no pasaulē zināmākajiem Austrālijas laikmetīgās mākslas scēnas pārstāvjiem. Šī “domāt provocējošā mākslinieka” daiļrade ir intelektuāla un balstās apropriācijas metodē. Tillers nekad nav baidījies pārņemt tēlus: citu autoru radīti darbi un teksti meistaram ir konceptuāla bāze, uz kā attīstīt personisku vēstījumu. Autora gleznojumi ietver atsauces uz pasaules kultūru, Rietumu mākslas vēsturi, 20. gadsimta Eiropas literatūru un filozofiju, īpaša vieta tajos atvēlēta Austrālijas iedzimto iedzīvotāju kultūrai.

 

Taču mākslinieka piedalīšanās 1986. gada Sidnejas biennālē izraisīja skandālu. Savā kompozīcijā “Deviņi šāvieni” (“The Nine Shots”) Tillers izmantojis tēlus no Austrālijas aborigēnu mākslinieka Maikla Nelsona Džagamaras (Michael Nelson Tjakamarra) darba “Pieci sapņojumi” (“Five Dreamings”). Tillers tika apsūdzēts autortiesību pārkāpšanā. Šis notikums uz mākslinieku atstāja lielu iespaidu, kā rezultātā viņš atteicās atkārtoti pievērsties aborigēnu tēmai.

 

Pēc vairākiem gadiem notika pavērsiens – Imants Tillers ar “FireWorks Gallery” vadītāja Maikla Ītera (Michael Eather) palīdzību kļuva par sadarbības partneri iepriekš skandālā iesaistītajam Džagamaram. Abus vienoja vēlme paplašināt glezniecības robežas, tādēļ mākslinieki sāka kopīgi veidot no atsevišķiem audekla paneļiem savienotas lielformāta kompozīcijas, kas vizuāli atgādina puzli. Kopš 2001. gada autori radījuši 24 darbus. Tagad minētais “puzles efekts” ir Imanta Tillera stila zīme.

 

Kāda ir Tillera mākslas koncepcija un biežāk izmantotie tēli? Vai un kādā veidā latviskā identitāte izpaužas gleznotāja daiļradē? Uz šiem un daudziem citiem jautājumiem meklēsim atbildes tikšanās laikā, kad meistars skatītājiem plašāk stāstīs par sevi un savu radošo darbību, komentējot izstādē redzamo. Kopumā Imanta Tillera retrospekcijā LNMM eksponēti 64 darbi, kas atklāj meistara rokraksta evolūciju vairāk nekā 40 gadu garumā, aptverot periodu no 1975. līdz 2017. gadam.

 

Uz “Sarunu” ar Imantu Tilleru Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā atnāks arī Maikls Īters – gleznotājs, tēlnieks, rakstnieks, kurators, universitātes pasniedzējs un dažādu projektu konsultants, mākslas galerijas “FireWorks Gallery” direktors, kurš ir speciāli ieradies no Austrālijas uz izstādes atklāšanu. Maikls Īters sniegs ieskatu starpkultūru mākslas projektu organizēšanā, īpaši izceļot pieredzi mākslinieku Imanta Tillera un Maikla Nelsona Džagamaras sadarbības sekmēšanā.

 

PAR DALĪBNIEKIEM

Imants Tillers (1950) dzimis latviešu trimdinieku ģimenē Sidnejā, Sidnejas Universitātē ieguvis arhitektūras bakalaura grādu (1972). Viņa interese par laikmetīgās mākslas procesiem aizsākās studiju laikā, kā brīvprātīgajam palīgam iesaistoties Kristo (Christo) un Žannas Klodas (Jeanne-Claude) Sidnejas Mazā līča ietīšanā (1969).

 

Imants Tillers pārstāvējis Austrāliju Sanpaulu biennālē (1975), “Documenta 7” (1982) un 42. Venēcijas mākslas biennālē (1986). Autoram bijušas personālizstādes Mūsdienu mākslas institūtā Londonā (1988), Nacionālajā mākslas galerijā Velingtonā (1989), Austrālijas Nacionālajā galerijā Kanberā (2006). Starptautisku reputāciju Tillers ieguvis, piedaloties grupu izstādēs Gugenheima muzejā Ņujorkā, Osakas glezniecības triennālē (1990), Stedelijka muzejā Amsterdamā. Viņš regulāri piedalās Sidnejas mākslas biennālēs (1979, 1986, 1988, 2006). Saņēmis nozīmīgas mākslas balvas: Osakas triennāles balvas (zeltu – 1993, bronzu – 1996, sudrabu – 2001), Beidžinas mākslas biennālē (2003) un galveno Austrālijas mākslas balvu ainavu glezniecībā – Vinna balvu (Wynne Prize, 2012, 2013).

 

Maikls Īters (Michael Eather) uzauga un skolojās Tasmānijā, no kurienes pēc mākslas bakalaura iegūšanas 1984. gadā viņš devās uz Maningridu, vienu no lielākajām aborigēnu pilsētām Austrālijas ziemeļu daļā. Tur Īters apmetās uz ilgāku laiku, iemācījās vietējo valodu un dibināja ģimeni.

 

1990. gadā Brisbenā kopā ar mākslinieku Māršalu Bellu (Marshall Bell) nodibinājis “Campfire Consultancy”, kas palīdzēja vairākiem Austrālijas aborigēnu māksliniekiem risināt dažādus kuratoriālus jautājumus. 1992. gadā tika organizēta “Campfire Group Artists” – apvienība, kuras ideja dzimusi jau 80. gadu beigās Brisbenā, mēģinot meklēt veidus, kā, kur un kad runāt par pirmiedzīvotājiem un viņu mākslu, veicināt dialogu starp aborigēnu un neaborigēnu māksliniekiem. Kā turpinājums šīs grupas panākumiem 1993. gadā sekoja Brisbenas “FireWorks Gallery” dibināšana. Tas bija komerciāls projekts, kura darbība tika balstīta uz ideju, ka ir iespējams strādāt vidē, kur, pēc paša Ītera teiktā, pastāv “atšķirības starp kultūrām un nepilnības tirgū”.

 

 

NORISES VIETA:

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenā ēka / Jaņa Rozentāla laukums 1, Rīga

Lielā izstāžu zāle (-1. stāvā)

 

DALĪBAS MAKSA:
Ieejas biļete izstādē

 

PAPILDU INFORMĀCIJA:

Iepriekšēja pieteikšanās nav nepieciešama. Pasākums notiks angļu valodā bez tulkojuma.

T: (+371) 67 324461

E: ekskursijas@lnmm.lv

 

ATBILDĪGĀ PAR PASĀKUMU:

Anna Pūtele, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izglītības programmu kuratore

Saistītie pasākumi
news-image
05 Jul 14:00
LEKCIJA: Esamība un laiks
Ievadot Imanta Tillera personālizstādi “Ceļojums uz nekurieni”, ceturtdien, 2018. gada 5. jūlijā, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenajā ēkā (Rīgā, Jaņa Rozentāla laukumā 1) notiks divas lekcijas, ko sniegs īpašie viesi no Austrālijas. Komponiste Rozalinda Peidža lekcijā “Esamība un laiks” iepazīstinās ar personīgu interpretāciju Imanta Tillera daiļradei, savukārt latviešu izcelsmes arhitekts Andrejs Andersons pastāstīs par Austrālijas muzeju arhitektūru.
news-image
05 Jul 15:00
LEKCIJA: Austrālijas muzeju arhitektūra
Ievadot Imanta Tillera personālizstādi “Ceļojums uz nekurieni”, ceturtdien, 2018. gada 5. jūlijā, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenajā ēkā (Rīgā, Jaņa Rozentāla laukumā 1) notiks divas lekcijas, ko sniegs īpašie viesi no Austrālijas. Komponiste Rozalinda Peidža lekcijā “Esamība un laiks” iepazīstinās ar personīgu interpretāciju Imanta Tillera daiļradei, savukārt latviešu izcelsmes arhitekts Andrejs Andersons pastāstīs par Austrālijas muzeju arhitektūru.
news-image
05 Jul 19:00
DOKUMENTĀLĀS FILMAS PIRMIZRĀDE: Iemesti pasaulē
Kinoteātrī “Spendid Palace” pasaules pirmizrādi piedzīvos Jura Podnieka studijā Antras Cilinskas režijā veidota dokumentālā filma par Imantu Tilleru “Iemesti pasaulē”, kas sniegs ieskatu mākslinieka personībā, daiļradē un viņa ģimenes vēsturē, parādot meistara saistību ar latvietību.
news-image
21 Aug 17:30
LEKCIJA: Pasaules attēlojums laikmetīgo mākslinieku darbos, it sevišķi Imanta Tillera daiļradē
Otrdien, 2018. gada 21. augustā, plkst. 17.30 Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenajā ēkā (Rīgā, Jaņa Rozentāla laukumā 1) ar lekciju “Pasaules attēlojums laikmetīgo mākslinieku darbos, it sevišķi Imanta Tillera daiļradē” viesosies ASV / Austrālijas mākslas zinātnieks un kritiķis Terijs Smits, kurš sniegs ieskatu mūsdienu mākslinieku pasaules uztverē un tās radošajā interpretācijā, īpaši izceļot Imanta Tillera fenomenu.
Saistītās izstādes
Saistītās preses relīzes