PRIEKŠLASĪJUMI par nesaprašanos
Stāsta“PROVIDUS” direktore IVETA KAŽOKA un muzikologs ORESTS SILABRIEDIS
19.10.2018 17:30
Piektdien, 2018. gada 19. oktobrī, plkst. 17.30 Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenās ēkas Kupola zālē (5. stāvā; Jaņa Rozentāla laukumā 1, Rīgā) izstādes “Daudzskanis” ietvaros ar “Priekšlasījumiem par nesaprašanos” uzstāsies “PROVIDUS” direktore Iveta Kažoka un muzikologs Orests Silabriedis.

Lektoru uzmanības centrā būs Purvīša balvas 2017 laureātu Annas Salmanes, Kriša Salmaņa un Kristapa Pētersona mākslas darba “Daudzskanis” aizsāktā tēma par cieņpilnu nesaprašanos.

 

“Saprašanās un nesaprašanās ne vienmēr ir pretmeti, kur saprašanās apzīmē kaut ko vēlamu un nesaprašanās – nevēlamu. Cita cilvēka, sabiedrības funkcionēšanas principu, pasaules likumsakarību pilnīga izprašana ir viena no bīstamākajām ilūzijām. Tikpat bīstama varētu būt vienīgi doma par saprašanās totālu neiespējamību – kad mēs atsakāmies saskatīt jebko saprotamu otrā cilvēkā, citā dzīvā būtnē vai pasaulē kopumā. Arī tā ir tikai ilūzija. Viss, ko mēs kā ierobežotas būtnes varam: paturēt atvērtu prātu tam, lai tiektos uz aizvien lielāku saprašanos,” uzskata “PROVIDUS” direktore, vadošā pētniece Iveta Kažoka.

 

“Ja par saprašanos viss būtu skaidrs, mēs visi netērētu laiku uz zemes, bet pārtaptu ideālajās būtnēs, kas visu tver bez vārdiem un dzīvo bezmiesiskā harmonijā. Tomēr tā gluži nav. Man pašam ļoti patīk saprašanās. Vislabāk bezvārdu. Man ļoti nepatīk strīdēties, jo patiesība strīdos nedzimst. Gribu dzīvot delikātā saskaņā ar visām apkārtējām saprašanām, bet neesmu gatavs sliet vientulīgu zaru būdu mežā. Par saprašanos daudz un pareizi runā kvantu psiholoģijas pētnieki. Mācos no viņiem, taču vienalga turpinu nesaprasties un strīdēties. Ja dzīves jēga ir 42, varbūt saprašanās ir, piemēram, rebemols?” retoriski jautā muzikologs Orests Silabriedis.

 

 

NORISES VIETA:

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenā ēka / Kupola zāle (5. stāvā)

Jaņa Rozentāla laukums 1, Rīga

 

DALĪBAS MAKSA:

ieejas biļete izstādē (pieaugušajiem – 3,00 EUR, studentiem, pensionāriem – 1,50 EUR, skolēniem – 0,50 EUR)

 

PIETEIKŠANĀS UN PAPILDU INFORMĀCIJA:

Vietu skaits ierobežots. Nepieciešama iepriekšēja pieteikšanās.

T: (+371) 67 324461

E: ekskursijas@lnmm.lv

 

PASĀKUMA KOORDINATORE LNMM:

Laura Dravniece, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izglītības programmu kuratore

Saistītās izstādes
Saistītās preses relīzes