PERFORMANCE: Gleznotās sievietes alegorija
Aleksisas Bleikas (Alexis Blake) performance “Gleznotās sievietes alegorija” (Allegory of the Painted Woman)
image
15.09.2018 15:30
Mākslinieces Aleksisas Bleikas darbi tieši saistīti ar cilvēka ķermeņa attēlojumiem, vienlaikus aktivizējot ķermeni kā sociālpolitisku pārmaiņu vietu un aģentu.

Aleksisas Bleikas radošā darbība ir daudzpusīga, taču vienojošais faktors ir interese par cilvēka ķermeni kā estētiskā diskursa fokusu. Būtiski svarīga loma Bleikas darbā ir pētījumiem. Akadēmiskākos un teorētiskākos elementus viņa apzināti līdzsvaro ar intuitīvu, pirmatnīgu pieeju. Viņas pieeja, kas brīva no didaktikas, un niansētie darbi aicina analizēt mūsu attieksmi pret cilvēka ķermeni un tā potenciālu kā pasaules orientieri.

 

"Gleznotās sievietes alegorija" ir 2012. gadā uzsākts projekts – Aleksisa Bleika devās uz Romu, lai pētītu sieviešu pozas itāļu glezniecībā un tēlniecībā no renesanses līdz modernismam, un veidotu šo pozu arhīvu. "Gleznotās sievietes alegorija" vēsturiskajos mākslas darbos redzamie žesti tiek pārveidoti horeogrāfijā un tad performancē, pārskatot priekšstatus par dzimumu, attēlošanu, reproducēšanu un seriālismu.

 

Sieviete mākslā uzņēmusies konkrētas arhetipiskas lomas un tiek iemiesota arhetipiskos tēlos. Sieviete kā māte, madonna, kārdinātāja, prostitūta, mocekle, svētā vai dieviete ir klasiski motīvi, kas gleznoti, zīmēti un veidoti visā minētajā mākslas vēstures periodā. Visbiežāk sievietes figūra attēlota no vīrieša skatpunkta, kas nozīmējis, ka sievietes žesti ir vēsturiski sastinguši, bet ķermenis padarīts par objektu.

 

Performance ir divu izpildītāju, četru mūziķu, publikas un telpas sastapšanās. Ar atkārtošanas, dažādu tempu un ritmu palīdzību performances horeogrāfija pēta pozu pārejas, dinamiku, virzienus un telpiskumu. Pašreizējā versijā Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā piedalās mūziķi, kuri spēlē tūbu, eifoniju un klarneti, bet kustības izpilda itāļu dejotāja Marika Meoli un Roshanak Morrowatian.

 

Performance notieks Rīgas Starptautiskās laikmetīgās mākslas biennāles (RIBOCA1ietvaros.

 

Abās dienās (15. un 16. septembrī) performances notiks divreiz dienā - plkst. 14.00 un plkst. 15.30. 

 

NORISES VIETA:

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenā ēka / Jaņa Rozentāla laukums 1, Rīga

3. stāva ekspozīcija

 

PERFORMANCES ILGUMS:

30 minūtes

 

DALĪBAS MAKSA:

Ieejas biļete muzeja pastāvīgajā ekspozīcijā vai RIBOCA1 biļete 

 

PAPILDU INFORMĀCIJA:

Iepriekšēja pieteikšanās nav nepieciešama, taču lūdzam ņemt vērā, ka vietu skaits ir ierobežots. 

Saistītie pasākumi